Rozľahlé a slávne pohrebisko egyptských faraónov, známe ako údolie Kráľov, leží neďaleko Luxoru a na západnom brehu Nílu. Počítajte s tým, že sa tu nesmie točiť na kameru ani fotiť. Ešte do roku 2009 sa smelo fotiť fotoaparátom, ale od roku 2010 už sa nesmie ani v areáli. Od ústredného parkoviska autobusov vás do samého Údolia kráľov odvezie vláčik pre turistov.

Doby pyramíd už dávno pominuli, keď sa Egypťania znovu kultúrne povzniesli v období, ktorému sa hovorí Nová ríša. Faraón Ramses III. chcel mať hrobku pod zemou, avšak chcel tiež zachovávať pritom tradíciu pyramíd. Stále mal tendenciu stúpať k výšinám a povzniesť sa k bohom - jeho architekt preto dlho hľadal vhodné miesto, až objavil dnešné údolie Kráľov, nad ktorým sa týči hora s tvarom pyramídy. Rovnaký architekt dal do svojej vlastnej hrobky potom skromný nápis: "Vybudoval som hrobku jeho veličenstva. Nikto ma nevidel, nikto ma nepočul. "A skutočne sa o hrobke veľmi dlho nevedelo a vďaka tomu bola po dlhý čas uchránená pred vykrádačmi hrobiek.

Údolie kráľov v EgypteÚdolie kráľov v Egypte - "Valleyofthekings" by JatRam - Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons

Neskôr ale miesto bolo objavené a nechali sa sem pochovávať ďalší a ďalší panovníci. Nakoniec tu bolo najmenej 62 hrobiek. Všetky okrem jedinej boli vykradnuté ešte v dobe Novej ríše. Tá, ktorá sa zachovala, patrila Tutanchamona a bola zachránená zrejme preto, že bola oproti ostatným nepatrná. Pátralo sa po nej ešte v 20. storočí a bola odhalená v roku 1922 vďaka vytrvalosti archeológa Howarda Cartera a financovania lorda Carnarvona. Bohatstvo, ktoré tu bolo nájdené sa dnes nachádza v národnom múzeu v Káhire. Tam Tutanchamonov poklad tvorí veľkú časť múzejnej expozície.

Okrem Tutanchamonovej hrobky môžete navštíviť ešte niektoré ďalšie hrobky. Býva tu však vždy dosť ľudí a je potrebné počkať, až predošlé skupiny z chodieb hrobiek vyjdú. Tým, ktorí sa o egyptské umenie naozaj zaujímajú, odporúčame navštíviť Údolie Kráľov bez cestovnej kancelárie, aby ste mali dosť času na prehliadku hrobiek. S cestovkou je tak štvrť hodiny na jednu hrobku, pričom dôkladnou prehliadkou každej hrobky sa dá stráviť určite hodina.

V rámci bežnej vstupenky je možné navštíviť tri hroby. Pri vchode každej z nich sedí štikač lístkov. Akonáhle má lístok tri dierky, už sa s ním nedá do žiadneho hrobu ísť, ale pri pokladniach sa dajú dokúpiť ďalšie. Niektoré hrobky bývajú zatvorené kvôli rekonštrukcii. Kto chce navštíviť Tutanchamonovu hrobku, musí si kúpiť špeciálny lístok len do nej. Je o ňu totiž najväčší záujem, a tak zdvihli cenu. Ale v areáli existuje mnoho hrobiek zaujímavejších a krajších ako je hrobka Tutanchamonova.

Ak ste do tejto doby videli iba pyramídy a chrámy, určite vám vyrazia dych nádherné nástenné maľby zachované v hrobkách. Nie sú reštaurované, napriek tomu žiaria prekrásnymi sýtymi farbami, ktorých vek len ťažko môžete uveriť.

Vnútro hrobky býva usporiadané vždy rovnako. Dlhá vstupná chodba klesala stále hlbšie dolu pod zem. Po stranách boli miestnosti, kam sa ukladalo nespočetné množstvo obetí a úplne dole v jadre hrobky bola miestnosť, kam sa ukladal sarkofág.

Dekorácia stien zobrazovala knihu mŕtvych, teda poučenie pre mŕtveho faraóna, ako dôjsť posmrtného života. Po smrti bol faraón súdený 12 sudcami, potom bolo jeho srdce vážené na váhach a muselo byť ľahšie ako pierko. Uspel - ak, dosiahol posmrtného života medzi bohmi, ak neuspel, bolo jeho srdce zožraté krokodílmi.

Podobnú expozíciu ako v údolí Kráľov môžete vidieť v údolí kráľovien, avšak v menšom meradle. Najkrajšie je tu nedávno zrekonštruovaná hrobka Nefertari, kde je povolený vstup len 150 osobám denne.