Egypt sa rozprestiera v severvýchodnej časti Afriky. Severnú hranicu tvorí pobrežie Stredozemného mora, na západe hraničí s Líbyou, na juhu so Sudánom, na východe s Červeným morom a hranicou medzi Sinajským polostrovom a Saudskou Arábiou tvorí Akabský záliv. Na severováchode sa nachádza najkratšia hranica, ktorú Egypt zdieľa s Izraelom a Pásmom Gazy (Palestínske okupované územie).

Územím Egypta preteká druhá najdlhšia rieka na svete (podľa niektorých zdrojov niekedy však udávaná ako najdlhšia rieka sveta), Níl, ktorej povodie pokrýva územie o rozlohe 3 400 000 km². Východne od Nílu sa rozprestiera Líbyjská púšť, západným smerom zasa Arabská púšť, kde sa horské pásmo týči až do výšku 2 000 m n.m.

Rozloha Egyptu predstavuje 1 001 450 km², pričom k nemu patrí tiež Sinajský polostrov, ktorý je už súčasťou Ázie. Na západe hraničí s Líbyou, na juhu so Sudánom, na severovýchode s Izraelom. Zo severu Egypt obmýva Stredozemné more, z východu more Červené. Povrch Egypta tvoria z 95% púšť - konkrétne východná časť Sahary. Najvyššou horou krajiny je Gebel Katharina, ktorá sa nachádza na Sinajskom polostrove a týči sa do výšky 2642 m n.m.. Obrábané sú len 3% rozlohy krajiny, a to najmä v delte rieky Níl.

Egypt sa vyznačuje celoročným suchým a teplým podnebím. Výnimkou sú snáď len zimné mesiace. Priemerné teploty tu v tomto období dosahujú 20 °C na pobreží a 26 °C na juhu. Priemerné letné teploty dosahujú 40 °C, na južnejších častiach až 44 °C. V zimných mesiacoch sú teploty stále nezvyčajne vysoké, dosahujú až 29 °C.

Jedinou miestnou riekou je Níl, ktorý je jednou z dvoch najdlhších riek na svete. Níl preteká východnou Afrikou z juhu na sever a meria 6 695 km. V roku 1970 bola na Níle postavená Asuánska priehrada, ktorá je 111 metrov vysoká a má rozlohu 5000 km².