Maurícius nie je známy iba krásnymi plážami a nádhernou zelenou prírodou. Jeho symbolom a pôvodným obyvateľom je vták Dodo, ktorý tu žil omnoho skôr ako ľudská noha vstúpila na tento ostrov. Žiaľ o Dodovi sa dozvedáme už len z historických zápiskov a maliarskych vyobrazení.

Vták Dodo, menej známy pod odborným názvom dront nelietavý, tiež dront mauricijský alebo raphus cucullatus, už nežije. Vyhynul zrejme v roku 1662 a čo viac, nezachoval sa ani jeden jeho kompletný pozostatok. Dodo bol pôvodný obyvateľ ostrova Maurícius, ktorý sa nachádza v Indickom oceáne. Dosahoval výšku okolo jedného metra a vážil úctyhodných 25 kg. Pre svoje krátke krídla nebol Dodo schopný lietať a charakterizoval ho aj dlhý zahnutý zobák. Dodo sa za vyskytoval iba na ostrove Maurícius a na východe ostrova Madagaskar.

Vták Dodo - vyhynutý obyvateľ ostrova MauríciusVyhynutý vták Dodo, symbol ostrova Maurícius, dnes už iba v múzeu. By BazzaDaRambler [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Zo zachovaných zobrazení možno predpokladať, že mal sivé perie a silné žlté nohy. Vďaka svojej prirodzenej neschopnosti lietať sa navyše ani nebál ľudí a toto bola pre neho osudná kombinácia. Ako prví spoznali vtáka Dodo vraj Portugalci, ktorí sa vylodili na ostrove Maurícius v roku 1505. Vraví sa, že Dodo dostal meno podľa nie veľmi lichotivého slovka doudou, čo v portugalčine znamená hlupák, pretože bol pre ľudí ľahkou korisťou. Z histórie je však známe, že moreplavcom príliš nechutil, mal veľmi tvrdé mäso nepríjemnej chuti, aj napriek tomu ho však lovili.

Ďalšou zaujímavosťou je, že Dodo sa páril počas celého roka a bol monogamný, naviac zodpovedný otec, pretože spolu so samičkou sa obaja starali o mláďatá, ktoré sa vyhliahli z vajíčka približne za 49 dní.

vyhynuty vtak dodo mauricius 02 copyrightPorovnanie veľkosti vtáka Dodo a iných druhov. By Sir Thomas Herbert (d. 1682) [Public domain], via Wikimedia Commons

Smutný osud Doda bol žiaľ podobný s inými vyhynutými ako moa alebo alka veľká. O to smutnejšie je, že vyhynul práve kvôli ľudom, moreplavcom, ktorí nemali mnoho úcty k objaveným krajinám a prírode. Okrem človeka sa na jeho vyhynutí nemalou mierou podieľali aj zvieratá, ktoré boli moreplavcami privezené na ostrov a drontovi vykrádali hniezda, tiež požierali vajcia. Jeho nepriateľmi boli najmä potkany, opice a ošípané.

Posledné zachované ostatky vtáka Dodo sú obrovskou vzácnosťou. Jeho kostru môzete vidieť napríklad aj u našich susedov - v Národnom múzeu v Prahe alebo v Prírodovedeckom múzeu vo Viedni.

Dodo je dodnes symbolom ostrova spolu s poštovou známkou modrý maurícius, ktorá je najznámejšou a najvácnejšou známkou na svete. Jeho najbližším žijúcim príbuzným je krásne domodra sfarbený holub nikobarský. Ak sa rozhodnete naštíviť Maurícius, domov vtáka Doda, vyberte si kvalitné ubytovanie, zo širokej ponuky a ušite si tento krásny ostrov v Indickom oceáne.

houb nikobarsky copyright Holub nikobarský je posledným žijúcim príbuzným vtáka Dodo. By cuatrok77 (NICOBAR PIGEON Uploaded by Amada44) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons