Ak už počas dovolenky navštívite Zanzibar, bola by škoda opomenúť ostrov Changuu, aj keď dva z jeho ďalších používaných názvov - Väzenský a Karanténny ostrov neznejú práve lákavo a pohostinne. Nemusíte sa však báť, kvôli opusteniu ostrova nebudete musieť prepíliť žiadne mreže, ani uniknúť z prísne stráženého väzenia :). Toto pomenovanie v skutočnosti vychádza z jeho veľmi pohnutej a zaujímavej histórie.

História ostrova

Názov Changuu pochádza zo swahilčiny a označuje druh ryby, ktorý je v tejto oblasti bežný. Na niektorých starých mapách ho môžete nájsť ešte aj pod názvom „ostrov Kibandiko“, dnes sa však už toto označenie nepoužíva.

Ostrov Changuu bol neobývaný dokým ho okolo roku 1860 Zanzibarský sultán nedaroval arabským otrokárom. Tí ho používali ako záchytný tábor pre vzpurných otrokov, predtým ako ich predajú ďalej. V roku 1983 sa Zanzibar stal britským protektorátom a ostrov bol Britmi odkúpený naspäť pre Zanzibarskú vládu s úmyslom vystavať tu väzenie. To bolo aj skutočne postavené (odtiaľ pomenovanie Väzenský ostrov), no nikdy nezačalo plniť svoj pôvodne zamýšľaný účel. Zanzibar bol totiž koncom 19. storočia hlavným prístavom východnej Afriky a úrady sa obávali zavlečenia nákazy a rozšírenia epidémii pasažiermi alebo tovarom, ktorý tadiaľto prechádzal vo veľkých množstvách.

Bolo preto rozhodnuté, že na ostrove sa zriadi karanténna stanica (preto pomenovanie Karanténny ostrov, ktoré bolo dokonca svojho času aj oficiálne) a svojmu pôvodnému účelu nikdy neslúžiace väzenie sa stalo nemocnicou. Už v tom čase bol však, najmä mimo námornú sezónu, ostrov využívaný aj ako výletné miesto. Hoci počet návštevníkov musel byť kontrolovaný a bol limitovaný nakoľko jediná pitná voda na ostrove bola zachytávaná dažďová voda skladovaná vo veľkých podzemných nádržiach. Dôležitosť ostrova ako karanténnej stanice postupom rokov upadala až sa na tento účel prestal používať úplne.

Praktické informácie

Ostrov, dlhý len 800 a široký 230 metrov, leží 5 km severozápadne od mesta Stone Town (v ktorom spomínaný otrokári taktiež predávali svojich otrokov). Disponuje krásnou plážou, útesom, jedinečnou podmorskou vegetáciou, stádom antilop pižmových a v neposlednom rade kolóniou korytnačiek obrovských. Ostrov je vo vlastníctve vlády a návštevníci platia vstupný poplatok 4 americké doláre. Nedostatok vody na ostrove už nepredstavuje problém, pretože je naň dopravovaná podvodným potrubím zo Zanzibarskej pevniny.

Časti bývalej karanténnej stanice môžete na ostrove vidieť ešte aj dnes, časť bola taktiež prestavaná a slúži ako ubytovanie pre návštevníkov. Na Changuu sa nachádza aj výborná reštaurácia, kde môžete ochutnať mieste špeciality - Matthew´s restaurant. Ak by ste sa rozhodli tu stráviť noc, je to možné -  v rezorte Private Island Paradise Changuu vás ubytujú v chatkách postavených v tradičnom štýle.

Korytnačky na Changuu

Najznámejšími obyvateľmi ostrova sú bezpochyby už spomínané korytnačky obrovské (Aldabrachelys gigantea). Zaujímavé je, že nie sú pôvodnými obyvateľmi, ale len prisťahovalcami. Spoločenstvo ohrozeného druhu Aldabra korytnačiek bolo darom od Seychellskej vlády. V roku 1919 sem boli z ostrova Aldabra dopravené 4 korytnačky. Tie sa rýchlo množili a už o cca. 40 rokov neskôr ich na ostrove žilo okolo 200. Zdanlivo dobrý koniec, ak by do neho, ako to už tak často býva, nevstúpil ľudský faktor – ľudia začali totiž korytnačky kradnúť až ich tu v roku 1996 zostalo len sedem!

Na ostrov boli preto privezené ďalšie mláďatá a neskôr vláda postavila aj priestor na ich ochranu, vďaka čomu sa podarilo zabrániť ich ďalšiemu úbytku a dnes je populácia korytnačiek na ostrove viac ako 100 jedincov. Návštevníci ostrova ich môžu pozorovať, kŕmiť a údajne sa rady nechávajú aj hladkať. Tento druh korytnačiek je dnes na stupnici ohrozenia považovaný za zraniteľný a nachádza sa na Červenom zozname ohrozených druhov, ktorý vydáva Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov. Ak sa vám teda pri vašej návšteve nejaká zapáči, radšej odolajte nutkaniu vziať si ju so sebou domov :).