Tunis je hlavné mesto Tuniska. Neleží priamo pri mori, ale pri soľnom jazere Lac de Tunis. Cez jazero vedie hrádza smerom na východ, až k moru. Lepšie povedané, k tuniskému zálivu. Tunis sa ako všetky veľké arabské mestá delí na Medinu - starú časť mesta, a na to ostatné, teda na nové mesto. V prípade Tunisu sem pripočítajte ešte veľké množstvo predmestí. Najzaujímavejšie sú práve Madinah a souky.

Tunis je jedným z najstarších a najliberálnejších miest islamského sveta. Leží na severozápadnom pobreží Stredozemného mora, v blízkosti jazera zvaného "Le Lac". Táto tuniská metropola je často nazývaná "mestom kontrastov" alebo aj "mestom niekoľkých tvárí". Nájdete tu ako Medinu (Staré mesto), tak aj moderné výškové budovy alebo francúzskej koloniálnej domy.

Rozhodne okrem neďalekého Kartága nesmiete vynechať návštevu Národného múzea Bardo. Určite sa tiež vydajte do Starého mesta (mediny) - ktoré figuruje na zozname UNESCO od roku 1979- s Veľkou mešitou Jama Ez Zitouna (Olivová mešita) alebo na miestne trhovisko. Za návštevu stojí aj palác Dar Ben Abdallah

Ulička v TuniseMesto Tunis skrýva mnoho krivoľakých uličiek. Táto vedie k obľúbenému Múzeu umenia a ľudových tradícií

Prvé osídlenie Tunisu sa datuje do doby ešte pred založením Kartága. Rozkvetu však doznalo až práve s najväčším rozmachom svojho významného suseda. Po zániku Kartága došlo k ďalšiemu významnému rozvoju Tunisu až v 15. storočí nášho letopočtu.

Roku 1881 sa Tunisko stalo protektorátom Francúzska. Za jej nadvlády vzrástol európsky vplyv natoľko, že sa tu vyrovnal počet európskych obyvateľov a pôvodného tuniského obyvateľstva. Dnešné hlavné mesto Tunis patrí k dôležitým a najrýchlejšie sa rozvíjajúcom metropolám severnej časti afrického kontinentu. V roku 2007 presiahol počet jeho obyvateľov hranicu jedného milióna.

Ak sa počas dovolenky dostanete do Tunisu, určite sa zájdite pozrieť aj na Olivovníkovú mešitu (mešita Zitouna), ktorá bola postavená asi v 8. storočí. Štvorboký minaret, ktorý uvidíte v miestach olivovníkovej mešity.

Ak Vás aspoň trochu zaujíma história Tuniska, zájdite sa pozrieť do Múzea Bardo. Tuniský ekvivalent francúzskeho Louvru, Národné múzeum Bardo, obsahuje obdivuhodnú zbierku archeologických pamiatok z niekoľkých období. Dobou najväčšej moci Tuniska bol zlatý vek Kartága. Bardo sa pýši jednou z najväčších zbierok kartáginských artefaktov a je významným centrom poznatkov o tomto historickom období. Tu vystavené pamiatky sa týkajú prevažne Rimanov. Je tu celá zbierka antických kamenných sôch a množstvo mozaík. Nájdete tu ale aj predmety týkajúce sa Púnov (pôvodných obyvateľov Tuniska, zvaných tiež Feničania či Kartáginci). Je tu aj expozícia týkajúca sa raného kresťanstva.

Tunis je zaujímavou ukážkou toho, ako vedľa seba môže pretrvávať "starý" život vedľa "nového". Hotely novej časti mesta totiž nemajú nič spoločného s Medinou a jej soukmi, ktoré stále vyzerajú ako vystrihnuté z minulosti. Teda až na jednu vec - všade je veľa turistov! Nech sa v Tunise pohnete kamkoľvek, obklopí Vás dav ženúcich sa turistov  za pamiatkami (v prípade, že ste v Medine) a alebo sa ocitnete v zajatí (krásnych) drahých kaviarničiek, reštaurácií a hotelov (to v prípade, že ste v novej časti mesta). Aký spôsob strávenia dovolenky Vým bude príjemnejší, si už musíte vybrať sami...