Belgicko

Vlajka - BelgickoOficiálny názov krajiny: Belgicko – Belgium - Belgique
Hlavné mesto: Brusel
Rozloha: 30 528 km²
Počet obyvateľov: 10 438 353 (2012)
Hustota zaľudnenia: 342 obyv./km²
Mena: euro (EUR)
Časové pásmo: SEČ

Belgicko sa rozprestiera v severozápadnej Európe. Na juhu hraničí s Francúzskom, na východe s Luxemburskom a Nemeckom, na severe s Holandskom. Západné hranice Belgicka obmýva Severné more. Hlavným a súčasne najväčším mestom krajiny je Brusel. Najvyšší vrch Botrange má nadmorskú výšku 694 metrov. Prímorská poloha krajiny ovplyvňuje podnebie v Belgicku, preto miestni obyvatelia nepoznajú studené zimy ani horúce letá. Priemerná teplota v zime sa pohybuje okolo 2°C a v lete okolo 17,5°C. Najvhodnejšie obdobie na návštevu je v rozmedzí jarných až jesenných mesiacov.

O Belgicku

belgickoKrásne čipky, delikátne pralinky, či uhasenie smädu najrôznejšími príchuťami kvalitného piva. Už len tieto charakteristické znaky sú pre vás dôvodom, prečo navštíviť krajinu ich pôvodu – Belgicko. Belgicko je prímorská krajina ležiaca na severozápade Európy. Okrem typických znakov však turistom ponúka aj zaujímavé miesta z hľadiska histórie, architektúry, umenia a i. Dovolenka v Belgicku má skutočne čo ponúknuť!

Hlavné mesto Brusel je známe ako centrum politického života Európskej únie, ktorého symbolmi sú Manneken Pis a Atomium. Pri svojej obchôdzke Bruselom nezabudnite navštíviť aj Baziliku svätého Srdca, Katedrálu svätého Michala a svätého Gúdula, štvrte Sablon a Marolles.

Mesto, ktoré vás svojou atmosférou prenesie o storočia späť, sú stredoveké Bruggy. V historickom centre sa nachádza Provinčný palác, Bazilika svätej Krvi, kláštor Blahorečených, Katedrála svätého Spasiteľa, Kostol Matky Božej. Všetky tieto pamiatky sú od roku 2000 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Ďalším historicky zaujímavým miestom pre vašu dovolenku je mesto Gent s najväčším počtom historických budov.

Belgicko je okrem iného aj krajinou diamantov a strediskom mnohých klenotníctiev, ktoré ich ponúkajú zákazníkom za takmer nevyčísliteľné sumy, sú Antverpy. V Antverpách nájdete Múzeum diamantov ako aj najväčšie zlatníctvo, radnicu z 15.storočia, najväčšiu gotickú katedrálu v Beneluxe, v ktorej sú vystavené 4 Rubensove diela, sochu rímskeho vojaka Braba, ktorý v Antverpách zabil zlého obra Antigona a mnoho ďalšieho.

Možnosti týkajúce sa ubytovania sú široké. Môžete si vybrať medzi luxusnejšími hotelmi, či penziónmi, hostelmi alebo turistickými ubytovňami. Kdekoľvek sa napokon rozhodnete ubytovať, môžete si byť istí, že vám budú poskytnuté služby na vysokej úrovni. Na aktívnejšie trávenie voľného času v Belgicku a na poznávanie jeho kultúrnych či prírodných pamiatok vám radíme využiť možnosť cyklistických požičovní, pretože v Belgicku sú kvalitne upravené cyklistické trasy spájajúce mnohé významné body krajiny. Neobávajte sa toho, že by ste nevládali „šľapať“ do kopcov, pretože povrch krajiny je viacmenej rovný.

Dôležité informácie

Praktické informácie

  • Vízová povinnosť: nie (do 90 dní)
  • Cest. doklady: občiansky preukaz/pas
  • Očkovanie: nevyžaduje sa

Dôležité telefónne čísla

  • Prvá pomoc: 112
  • Polícia: 112
  • Požiarnici: 112

Zastupiteľský úrad SR v Belgicku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bruseli
Avenue Molière 195
1050 Brussels

Tel.: +322 3464 261
Mobil: +32 478 621 639 (SOS)
Fax: +322 340 1464
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.mzv.sk/brusel

Fotografie z Belgicka

Najnovšie články

Foto týždňa (4/2015): Surferská pláž Maroubra, Austrália
Kým u nás konečne napadol sneh, na opačnej strane zemegule sa tešia z leta. Dnešná foto týždňa nás zavedie k protinožcom, konkrétnejšie...
Olympia
Pre nás čo sme zabŕdli do olympijskej tematiky (či už v rámci stredoškolskej odbornej činnosti, alebo účasti na rôznych olympijských...
Foto týždňa (3/2015): Kotor z autobusu, Čierna Hora
Čierna Hora nepatrí k najvyhľadávanejším krajinám turistov, ale ponúknuť má toho pomerne dosť. Vysokohorská turistika, cyklistika,...
Foto týždňa (2/2015): Najvyššia z vysokých, Keňa
Druhou fotografiou týždňa zablúdime na čierny kontinent a nazrieme do živočíšnej ríše. Safari v Keni ponúka aj takého obrázky...