Chorvátsko

Chorvátsko - vlajkaOficiálny názov krajiny: Chorvátsko – Croatia - Hrvatska
Hlavné mesto: Zagreb
Rozloha: 56,594 km²
Počet obyvateľov: 4,480,043
Hustota zaľudnenia: 79 obyv./km²
Mena: kuna
Časové pásmo: SEČ

Chorvátsko sa rozprestiera v juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej a západnej časti Balkánskeho polostrova. Patrí mu najväčšia časť dalmátskeho pobrežia Jadranského mora a dovedna približne 600 ostrovov. Chorvátskom sa tiahne pohorie Dináre, ktoré tvorí prirodzenú hranicu medzi Dalmáciou a balkánskym vnútrozemím. Na severovýchode krajiny sa zvažuje do rozsiahlej úrodnej nížiny medzi riekami Sáva a Dráva. Chorvátske vnútrozemie vypĺňa krasová plošina s rozsiahlym jaskynným systémom, kaňomni a jazerami - najznámejšie sú Plitvické jazerá. Podnebie je na západe Chorvátska stredomorské a na východe mierne teplé.

O Chorvátsku

dovolenka-chorvatsko-iz Oficiálny názov Chorvátska je Chorvátska republika (Republika Hrvatska). Celková rozloha krajiny je 56 538 km². Chorvátsko hraničí so 6 krajinami. Leží na juhu Európy a rozprestiera sa od východných Álp na severozápade po Panónsku nížinu na východe. Strednú časť Chorvátska tvorí Dinárske pohorie s najvyšším vrcholom krajiny – Dinara (1831 m n.m.).

Juhozápadnú časť krajiny obmýva Jadranské more, kde sa koncentrujú turisti z celej Európy. Jadranské pobrežie Chorvátska má dĺžku až 5790 km a tvorí ho 1200 ostrovov a ostrovčekov. Celkovo je toto pobrežie veľmi členité. Takmer všetky pláže sú okruhliakové alebo skalnaté, piesočnaté pláže sú veľkou výnimkou. Najväčší ostrov Chorvátska je Krk.

Chorvátska republika je demokratický štát s ústavou z roku 1990. Štátnu vlajku tvoria tri vodorovné pruhy - červený, biely a modrý. V strede vlajky je umiestnený historický chorvátsky znak s 25 striedajúcimi sa červenými a bielymi poliami. Národnou hymnou je pieseň Lijepa naša domovinu (Krásna naša vlasť).

Chorvátsko má 4,5 milióna obyvateľov (k roku 2007), pričom 78 % populácie tvoria Chorváti. Veľká migrácia, ktorá začala už v 19. storočí spôsobila, že veľký počet Chorvátov žije mimo svojej vlasti. Viac ako polovica obyvateľstva žije v mestách. 77 % Chorvátov je rímsko-katolíckeho vyznania, významnými menšinovými náboženstvami v krajine je islam a pravoslávna cirkev.

Hlavným a zároveň najväčším mestom Chorvátska je Zagreb s približne 1 mil. obyvateľov. Mesto leží pod vrchom Medvedica. Je kultúrnym, ekonomickým a politickým centrom krajiny a prostredníctvom diaľnice aj dôležitým dopravným uzlom medzi Jadranským morom a strednou Európou.

Oficiálnym jazykom v Chorvátsku je chorvátčina (donedávna označovaná ako „čiernohorčina“), ktorá patrí medzi juhoslovanské jazyky. Chorvátčina je úradným jazykom aj v Bosne a Hercegovine a Burgenlande v Rakúsku. Spolu tak týmto jazykom hovorí až okolo 6,2 miliónov ľudí.

Dovolenka v Chorvátsku

Možno patríte k ľuďom, ktorí navštevujú chorvátske destinácie pravidelne a možno k tým, čo tu ešte neboli. Ak patríte k tým druhým vedzte, že Chorvátsko, jeho mestá, letoviská na pevnine ako aj ostrovy a ostrovčeky ponúkajú prekrásne miesta na strávenie dovolenky. Chorvátske more je od Slovenska vzdialené iba 520 km (Bratislava - Rijeka). Turistická sezóna trvá od konca júna do konca augusta, počasie je však príjemné od mája do októbra. Pobrežná čiara Chorvátska je dlhá viac ako 6 000 km vrátane ostrovov.

Chorvátsko ulahodí naozaj každému. Tým, ktorých lákajú malé súkromné pláže, poznávacie dovolenky alebo dovolenky aktívne na horách, ale aj tým, ktorí radi skúmajú podmorský svet a prírodu aj nad vodnou hladinou. Ak milujete zábavu a pulzujúci nočný život, Chorvátsko nesklame ani vás. Práve naopak. Chorvástko ponúka čosi pre všetkých, stačí si len vybrať tú pravú destináciu.

Veľkou výhodou Chorvátska ako turistickej destinácie je jeho vzdialenosť od Slovenska. Z Bratislavy do Rijeky na Jadrane je to iba 582 km (ak počítame s cestou rakúskymi diaľnicami). Pula na Istrii je vzdialená od nášho hlavného mesta 653 km, Zadar 706 km, Split 830 km a Dubrovník 1019 km. Obľubenú Makarskú riviéru dosiahnete za 880 km. Na vyhľadávaný ostrov Krk dorazíte po približne 570 km a nemusíte použiť trajekt. Ostrov Krk je spojený s chorvátskou pevninou mostom, takže sa nezdžíte. Aj na ostrov Pag sa dostanete mostom (Pažský most) z východnej strany (749 km do mesta Novalja) alebo môžete využiť aj trajekt, ak sa rozhodnejet zísť z diaľnice skôr a zvyšok cesty si užiť na prímorskej ceste plnej serpentín. Vtedy prichádzate zo západu a vzdialenosť Bratislavy je 642 km do mestečka Novalja. Ďalšie obľubené letoviská na ostrove Brač sú od našich hraníc vzdialené 863 km, pričom v Splite je potrebné sa nalodiť na trajekt, ktorý vás dovezie do prístavu Supetar. Pri ceste na ostrov Hvar musíte rovnako využiť trajekt zo Splitu a celková vzdialenosť je približne 882 km. 

Vzhľadom na stredomorský chakatrer chorvátskeho podnebia je počasie v Chorvátsku počas letnej dovolenkovej sezóny pomerne stále. Priemerné letné teploty vzduchu sa pohybujú približne od 26°C do 30°C a priemerné letné teploty mora od 22°C do 25°C. Vďaka stredomorskej klíme sa dá v Chorvátsku dovolenkovať od mája do októbra, najvyššia sezóna je od konca júna do začiatku septembra.

Pláže v Chorvátsku

Pláže a Jadran obmývajúci chorvátsku krajinu rozhodne stoja za to. Priezračná voda akú v tradičných európskych letoviskách nájdete len zriedka... Na pobreží, ktoré je dlhé takmer 6 000 km nájdete naozaj pestrú škálu pláží. Kamienkové, pieskové, zmiešané, malé lagúny aj dlhé preplnené pláže. V Chorvástku sa nachádzajú aj početné nudistické pláže označené značkou FKK, ktoré sú veľmi vyhľadávané u vyznavačov naturizmu. K najznámejším plážam Chorvátska patrí pláž Zlatni rat nachádzajúca sa neďaleko mestečka Bol na ostrove Brač, pláž Zrče pri meste Novalja na sotrove Pag známa predovšetkým svojimi neutíchajúcou party počas dňa i noci, pláž Baška na ostrove Krk, pláže na Hvare, pri meste Omiš a mnohé mnohé ďalšie.

Príroda v Chorvátsku

V Chorvátsku sa dovedna nachádza 8 národných parkov s celkovou rozlohou okolo 1000 km2. K najznámejším patria: NP Plitvické jazerá, NP Paklenica, NP Krka, NP Kornati a NP Severný Velebit. Nemenej zaujímavé sú aj NP Risnjak, Brioni a Mljet. Na krásy chorvátskej krajiny sa popri vidine slnenia sa a kúpania v Jadranskom mori často zabúda. Návšteva niektorého z národných parkov alebo rezervácií je príjemným spestrením cesty, ale aj samotného pobytu pri mori. Chorvátsko má aj v tomto smere naozaj čo ponúknuť.

Ubytovanie v Chorvátsku

Stále najžiadanejším typom ubytovania v Chorvástku ostáva ubytovanie v súkromí. Ani tu sa už však nemusíte uspokojiť so skromne zariadeným apartmánom. Rovnako ako do hotelovej ponuky aj do súkromných domov plynú investície vo výške rádovo niekoľko miliónov eur. Cestovné kancelárie, či agentúry  ponúkajú aj nové typy bývania. Stále viac zákazníkov opúšťa gigantické stavby pre stovky klientov. Módne sú malé rodinné hotely, ktoré ponúkajú klientom špecifické zameranie, napríklad na miestnu gastronómiu, wellness, šport alebo kultúrne vyžite. Okrem tradičného ubytovania v apartmánoch, hoteloch, penziónoch, či kempoch je možno bývať aj na súkromných ostrovoch, na majáku, na lodi, v horách alebo na farme... je len na vás, ktorú možnosť budete preferovať. V Chorvátsku je každý povinný zaplatiť pri ubytovaní tzv. pobytovú taxu, čo je probližne od 2 do 7 kún za osobu a deň. Poplatok je určený pre obec, či región na podporu cestovného ruchu. Za malé deti do 12 rokov sa taxa neplatí.

Slnko, priezračné more, veselí Chorváti, služby na úrovni a dohovoríte sa skoro ako doma. Raj pre surferov, kiterov, potápačov, cyklistov a iných športových nadšencov. Párty na pláži do východu slnka, romantické zákutia, malebné mestá... Také je Chorvátsko, obyčajne neobyčajné.

Dôležité informácie

Praktické informácie

  • Vízová povinnosť: nie (do 90 dní)
  • Cest. doklady: občiansky preukaz/pas
  • Očkovanie: nevyžaduje sa

Dôležité telefónne čísla

  • Prvá pomoc: 94
  • Polícia: 92
  • Požiarnici: 93
  • Linka pomoci motoristom: 987

Zastupiteľský úrad SR v Chorvátsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Záhrebe
Prilaz Gjure Deželica č. 10
10000 Zagreb

Tel.: 00385 1 4877 070, 00385 1 4877 071
Mobil: 00385 98 278 182 (pohotovostná služba, Emergency Call)
Fax: 00385 1 4877 078
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.mzv.sk/zahreb

Zaujímavosti z Chorvátska

Zaujímavosti z Chorvátska - 4.3 out of 5 based on 3 votes
Zaujímavosti z Chorvátska

Chorvátsko získalo za ostatné roky nálepku turistickej destinácie najmä vďaka svojmu krásnemu pobrežiu. Netreba však zabúdať aj na jeho dalšie kvality. Chorvátsko je krajinou s bohatou históriou, so vzácnymi prírodnými i kultúrnymi pamiatkami a mnohými inými zaujímavosťami.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (3 Votes)

Ostrov Pag

Ostrov Pag - 4.5 out of 5 based on 4 votes
Ostrov Pag v Chorvátsku, dovolenka a more

Ostrov Pag ležiaci v Kvarnerskom súostroví je obľúbeným miestom na trávenie dovolenky. Je dlhý 60 km. Od ostrova Rab ako aj od pevniny je oddelený len úzkymi prielivmi. Ostrov spája s pevninou aj most postavený v 70.tych rokoch minulého storočia.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (4 Votes)

Vodice

Vodice - 4.0 out of 5 based on 1 vote
Vodice - dovolenka v Chorvátsku, kotva

Vodice sú známym a veľmi vyhľadávaným dovolenkovým strediskom chorvátskej riviéry. Nachádzajú sa neďaleko, presnejšie 11 km severozápadne od mesta Šibenik.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (1 Vote)

Ostrov Hvar

Ostrov Hvar - 4.0 out of 5 based on 1 vote
ostrov Hvar, Sućuraj - dovolenka Chorvátsko

Ostrov Hvar, nazývaný ako kráľovná chorvátskych dalmátskych ostrovov je jedným z najväčších dalmátskych ostrovov s dĺžkou 68 km a celkovou rozlohou 300 km².

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (1 Vote)

Šibenik

Šibenik - 4.0 out of 5 based on 1 vote
Šibenik - Chorvátsko, dovolenka - kostolík

Obľúbená a vyhľadávaná destinácia Šibenik sa nachádza v Severnej Dalmácii, neďaleko od miesta, kde rieka Krka ústi do mora a vytvára prekrásny Národný park Krka. Mesto a prístav Šibenik s počtom obyvateľov okolo 41 tisíc je významným centrom cestovného ruchu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (1 Vote)

Dubrovník

Dubrovník - 3.0 out of 5 based on 1 vote
Dobruvník - Chorvátsko, dovolenka - more a pevnosť

Preslávený prístav a jedna z najnavštevovanejších dovolenkových destinácií v Chorvástku - Dubrovník (Dubrovnik). Toto mesto s približne 50 tisíc obyvateľmi patrí medzi najcennejšie pamiatkové komplexy v juhovýchodnej Európe.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (1 Vote)

Doprava v Chorvátsku

Doprava v Chorvátsku - 4.0 out of 5 based on 2 votes
Doprava v Chorvátsku - lodička

Chorvátsko je krajinou s dopravou na veľmi kvalitnej úrovni. Väčšina dovolenkárov cestuje autom a autobusom a keďže sa jedná o prímorskú krajinu obľubená je i lodná doprava. Čoraz väčšej obľube sa teší i dovolenka na jachte, ale aj využívanie leteckých liniek priamo z Bratislavy do Splitu, či Zadaru.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.25 (2 Votes)

Primošten

Primošten - 3.0 out of 5 based on 1 vote
Primošten, Chorvátska dovolenka - more

Príjemná a vyhľadávaná dovolenková destinácia Primošten sa nachádza na hranici Severnej a Strednej Dalmácie. Nachádza sa 28 km od mesta Šibenik a obýva ho približne 1 750 obyvateľov.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (1 Vote)

Dovolenka na Istrii

Dovolenka na Istrii - 4.0 out of 5 based on 1 vote
Istria, Rovinj - chorvátska dovolenka

Tradičnou a jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových lokalít v Chorvátsku je polostrov Istria. Je najväčším chorvátskym polostrovom a súčasne najväčšiou a najživšou oblasťou cestovného ruchu v celom Chorvátsku. Nachádzajú sa tu významne strediská Umag, Poreč, Rovinj a Pula a taktiež možstvo malebných lagún a malých ostrovčekov.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

Praktické informácie o Chorvátsku

Praktické informácie o Chorvátsku - 4.0 out of 5 based on 1 vote
Praktické informácie o Chorvátsku - jedlo a víno

Pred tým, ako vyrazíte na dovolenku do Chorvátska si prečítajte praktické informácie o tejto prímorskej krajine. Pomôžu Vám zžiť sa s krajinou ešte pred tým, ako sa vydáte na cestu. Taktiež vám odporúčame oboznámiť sa s dopravou a menou a cenami v Chorvátsku.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

Najnovšie články

Foto týždňa (13/2015): Lavička pri Dunaji, Devín
Hoci bolo víkendové počasie premenlivé, tešíme sa z jari a častejšie vykúkajúceho slniečka. O dnešnú idylickú fotografiu týždňa sa...
Foto týždňa (12/2015): Januárové Alpy, Rakúsko
Máme radi lietanie aj vďaka takýmto pohľadom. Rakúske Alpy sa nám ukázali ako na dlani a tento pohľad sme sa rozhodli sprostredkovať aj...
Foto týždňa (11/2015): Púšť Wadi Rum, Jordánsko
Pozoruhodné miesto v Jordánsku a jedna z najmenších púští sveta Wadi Rum (alebo Vádí Rúm) je našou dnešnou víťazkou spomedzi...
Foto týždňa (10/2015): Modré jaskyne, Zakynthos
Keď sa povie Zakynthos, väčšinou sa nám v mysli vynorí obrázok pláže Navagio s vrakom lode. Zakyntos toho ponúka ale oveľa viac. Jedným z...

Odporúčame

Zaujímavosti z Chorvátska
Chorvátsko získalo za ostatné roky nálepku turistickej destinácie najmä vďaka svojmu krásnemu pobrežiu. Netreba však zabúdať aj na jeho...
Ostrov Pag
Ostrov Pag ležiaci v Kvarnerskom súostroví je obľúbeným miestom na trávenie dovolenky. Je dlhý 60 km. Od ostrova Rab ako aj od pevniny je...
Vodice
Vodice sú známym a veľmi vyhľadávaným dovolenkovým strediskom chorvátskej riviéry. Nachádzajú sa neďaleko, presnejšie 11 km...
Ostrov Hvar
Ostrov Hvar, nazývaný ako kráľovná chorvátskych dalmátskych ostrovov je jedným z najväčších dalmátskych ostrovov s dĺžkou 68 km a...