Ostrov Lošinj (Mali a Veli Lošinj)

Ostrov Lošinj patrí medzi Kvarnerské ostrovy, ktoré ležia v severnej časti chorvátskeho Jadranu. Je dlhý 31 km a má o niečo členitejšie pobrežie ako jeho 11 metrov vzdialený sused Cres. V minulosti boli oba ostrovy spojené a tvorili tak jeden ostrov. V súčasnosti ich spája len otočný most, ktorý umožňuje prechod lodiam, autám, ale aj chodcom a cyklistom. Aktívni dovolenkári oceňujú práve mnohé turistické a cyklistické chodníky, ktoré vedú naprieč oboma ostrovmi. Lošinj je obľúbenou dovolenkovou destináciou najmä Talianov, ktorí tu majú priame spojenie loďou z Benátok.

Ostrov má príjemné podnebie s vysokým počtom hodín slnečného svitu a bohatou stredomorskou vegetáciou. Veľkou devízou je aj veľmi čisté more. Nachádzajú sa tu dve hlavné letoviská – mestečká Mali Lošinj a Veli Lošinj. Ich názov turistov mierne mätie, mestečko Mali Lošinj je totiž väčšie.

Podľa vykopávok boli obidva ostrovy osídlené od doby kamennej a bronzovej. Prvé zaznamenané sídlisko vzniklo na Crese, kde využili liburnské kmene prirodzených prístavísk v miestach miest Cres a Osor a vybudovali na vrcholkoch kopcov pevnosti Merag, Porozina a Lubenice. Starovekí Gréci nazývali oba ostrovy Apsirtides.

V meste Mali Lošinj je hlavný prístav pre ostrovy Lošinj aj Cres, ktorí využívajú trajekty z miest Pula, Zadar a z Benátok a menšie lode ako jachty a plachetnice. Od konca 19. storočia sa tu nachádzajú klimatické kúpele. Z týchto čias pochádzajú aj mnohé vily a letné rezidencie, ktoré si tu dali postaviť ešte rakúski aristokrati. V meste sa nachádza aj strážna veža z 15. storočia. Zaujímavý je aj starý cintorín pri kostole sv. Martina. Cintorín ukrýva náhrobky námorníkov a dobrodruhov z Talianska a Rakúska. Mesto má veľmi dobrú infraštruktúru a ponúka kvalitné služby.

Menšie mestečko Veli Lošinj sa nachádza v juhovýchodnej časti ostrova. Preferujú ho najmä turisti, ktorí vyhľadávajú pokojnejšie miesto pre svoju dovolenku. Aj v tomto meste sa boli vybudované tradičné klimatické a liečebné kúpele. Nad mestom sa týči park z 19. storočia so vzácnymi drevinami.

Letoviská Malý a Veľký Lošinj sú vo veľkej obľube u dovolenkujúcich Talianov, ktorí sem majú priame spojenie z Benátok. Na ostrov je možné sa dostať len loďou a hlavným prístavom je Mali Lošinj, ktorý má trajektové spojenie s letoviskami Pula, Zadar i s talianskymi Benátkami.

Mali Lošinj

Mestečko Mali Lošinj je najväčšou obcou na ostrove vôbec a súčasne je hlavným prístavom ostrovov Lošinj a Cres. Leží na konci chránenej zátoky Luka Mali Lošinj. Má veľmi príjemné podnebie, veľmi dobré možnosti na kúpanie, na prevádzkovanie vodných športov a hlavne čisté more, vďaka čomu sa každoročne teší obľube dovolenkujúcich.

Má dostatok vegetácie a kvalitné služby. Od konca 19. storočia má štatút klimatických kúpeľov. Prosperita ostrova v 19. storočia je tu dodnes viditeľná. V tej dobe bol v obľube u rakúskych aristokratov, ktorí si tu stavali vily a letné rezidencie. Stará časť mesta pochádza z obdobia baroka a klasicizmu, nechýbajú však ani staršie stavby, napríklad strážna veža z 15. storočia.

Na ostrove Lošinj sa nachádza je dostatok agentúr slúžiacich k sprostredkovaniu akejkoľvek služby, ubytovania, peňazí, lodných lístkov, exkurzií a pod. Mesto Mali Lošinj ako i samotný ostrov je príjemným a zaujímavým miestom pre strávenie dovolenky.

Atrakciou mesta Mali Lošinj je zaujímavý prístav obklopený zelenými vŕšky, zasahujúcimi až priamo k moru. Z historických pamätihodností stojí za povšimnutie predovšetkým cintorín pri kostole sv. Martina s náhrobkami bývalých obyvateľov ostrova, námorníkov, dobrodruhov z Talianska a Rakúska.

V centre mesta stojí kostol sv. Márie postavený rokoch 1696 až 1757. Jeho barokové priečelie zdobia námestia, ktoré tvorilo centrum všetkého diania v meste. Zaujímavá je tiež výzdoba kostola z 18. storočia.

Veľmi dobré podmienky pre plávanie nájdu dovolenkári a turisti v Čikatskej zátoke, kde je možnosť prenájmu motorových člnov a jácht. Tí ktorí majú radi aktívnu dovolenku radi využívajú možnosti hustej sieti cyklistických chodníkov a spoznávajú ostrov na dvoch kolesách.

Veli Lošinj

Mestečko Veli Lošinj nachádzajúce sa v juhovýchodnej časti ostrova Lošinj s prístavom je obľúbeným menším dovolenkovým letoviskom. Sú to tradičné klimatické a liečebné kúpele s miernym podnebím, vysokým počtom hodín slnečného svitu a bohatou stredomorskou vegetáciou. Je vyhľadávaný hlavne pre svoj pokoj a je teda ideálnym miestom pre tých ktorí si počas dovolenky chcú dožičiť najmä oddych.

Pôvodné osídlenie siaha do raného stredoveku. Najstaršou zachovanou stavbou je románsky kostol sv. Mikuláša. Strážna veža Gskok-kula slúžila k obrane proti pirátskym nájazdom. Celé mesto má barokový a klasicistický ráz. V 19. storočí si tu rakúska šľachta postavila niekoľko víl a nad mestom dal arcivojvoda Štefan vybudovať park so vzácnymi drevinami.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Najnovšie články

Foto týždňa (12/2015): Januárové Alpy, Rakúsko
Máme radi lietanie aj vďaka takýmto pohľadom. Rakúske Alpy sa nám ukázali ako na dlani a tento pohľad sme sa rozhodli sprostredkovať aj...
Foto týždňa (11/2015): Púšť Wadi Rum, Jordánsko
Pozoruhodné miesto v Jordánsku a jedna z najmenších púští sveta Wadi Rum (alebo Vádí Rúm) je našou dnešnou víťazkou spomedzi...
Foto týždňa (10/2015): Modré jaskyne, Zakynthos
Keď sa povie Zakynthos, väčšinou sa nám v mysli vynorí obrázok pláže Navagio s vrakom lode. Zakyntos toho ponúka ale oveľa viac. Jedným z...
Foto týždňa (9/2015): Morský kanárik, Kanada
Dnes potešíme najmä milovníkov podmorského života. V kanadskom akváriu sme sa stretli so zaujímavým cicavcom, prezývaným ako morský...

Odporúčame

Zaujímavosti z Chorvátska
Chorvátsko získalo za ostatné roky nálepku turistickej destinácie najmä vďaka svojmu krásnemu pobrežiu. Netreba však zabúdať aj na jeho...
Ostrov Pag
Ostrov Pag ležiaci v Kvarnerskom súostroví je obľúbeným miestom na trávenie dovolenky. Je dlhý 60 km. Od ostrova Rab ako aj od pevniny je...
Vodice
Vodice sú známym a veľmi vyhľadávaným dovolenkovým strediskom chorvátskej riviéry. Nachádzajú sa neďaleko, presnejšie 11 km...
Ostrov Hvar
Ostrov Hvar, nazývaný ako kráľovná chorvátskych dalmátskych ostrovov je jedným z najväčších dalmátskych ostrovov s dĺžkou 68 km a...