Larnaca je tretie najväčšie mesto ostrova Cyprus. Leží na jeho južnom pobreží. Vrátane aglomerácie má zhruba 80 tisíc obyvateľov. Larnaca ako najdôležitejšie prímorské letovisko Cypru je samozrejme cieľom mnohých turistov. Súčasne je tiež významným obchodným a priemyselným centrom. Dĺžka pláží je okolo 25 kilometrov. Pláž Phinikoudes a McKenzie boli ocenené Modrou vlajkou za čistotu. Samotné mesto je rozdelené na staré mesto a oblasti periférie tvorené predovšetkým hotelovými komplexmi, reštauráciami a zábavnými centrami. Ak túžite po poznaní ostrova, je poloha Larnacy optimálna k vychádzkam po centrálnej a východnej časti ostrova.

V Larnace nájdete najdôležitejšie medzinárodné letisko na Cypre, tiež prístav s kapacitou 450 jácht. Z hľadiska obchodu je to druhý najdôležitejší prístav Cypru. Letisko sa nachádza v južnej časti Larnacy a medzi ním a mestom samotným leží slané jazero, ktoré v lete vysychá. V zimnom období tu môžete obdivovať plameniakov a rôzne druhy cudzokrajného vtáctva. Zostávajú na tomto mieste od novembra do marca. Na brehoch jazera stojí Hala Sultan Tekke, svätyne moslimov. V dávnych dobách plnilo toto miesto funkciu cintorína. 

Lokalita dnešnej Larnacy je obývaná už viac ako 6 tisíc rokov. Bohaté kultúrne dedičstvo Larnacy poukazuje na neprerušený vývoj oblasti už od dôb neolitu. Medzi najvýznamnejšie kultúrno-historické pamiatky patria bezpochyby pozostatky zo staroveku. Zaujímavý je napríklad kyklopský múr, postavený z obrích blokov a komplex piatich chrámov. V roku 326 sa tu narodil známy stoický filozof Zeno. Zenov monument sa nachádza pri križovatke blízko Americkej akadémie. 

Zhruba na polceste medzi týmto monumentom a soľným jazerom môžete navštíviť podzemnú kaplnku Ayia Phaneromeni. Je to jaskyňa s dvoma komorami. Pripomína pohanskú hrobku z dávnych časov, pravdepodobne z doby Feničanov. Tomuto miestu sa prisudzujú rôzne magické vlastnosti. Ďalšia významná archeologická pamiatka je Lazarov kostol, ktorý bol postavený na mieste jeho hrobu. Svätý Lazarus tu našiel po vzkriesení svoj druhý domov a stal sa prvým biskupom a tiež patrónom Larnacy. Pieridovo múzeum ponúka k videniu súkromnú zbierku cyperských starožitností, ktoré začal zhromažďovať Demetrios Pierides (1811-1895) a po jeho smrti pokračovali ďalší členovia rodiny.

Predtým sa Larnaka volala Kition, latinsky Citium. Názov bol odvodený od biblického Kittie, mená označujúceho nielen toto mesto, ale používané tiež pre celý Cyprus. Dnešný názov pochádza z gréckeho "Larnax", podľa sarkofágov nachádzajúcich sa v tejto oblasti. Stretnúť sa môžete aj s názvom Skala. Ostrovný Kition bol jeden z najvýznamnejších antických mestských kráľovstiev. Sídlo bolo v oblasti dnešnej Larnaky. Toto obdobie nám pripomína napríklad komplex mykénských chrámov či kyklopskú stenu. Neskôr tu Feničania vytvorili mocnú kráľovskú ríšu.

Larnaca disponuje ohromným množstvom reštaurácii, taverien, barov a kaviarní. Mimo typických cyperských špecialít a ďalších národných kuchýň tu nechýbajú americké fastfoodové reštaurácie. Ponúka sa naozaj celý rad chuťových zážitkov na cyperský spôsob.

Hlavným nákupným centrom je ulica Zenón Kitieos Street. Je veľmi rušná s množstvom obchodíkov a trhom na jej konci. Tu zoženiete všetky druhy ovocia a zeleniny, všetko čerstvé a úplne zrelé. Na okraji mestá je tiež multikino so šiestimi sálami.

V roku 1980 sa iba niekoľko stoviek metrov od prístavu potopila loď Zenobia. Dôvodom boli problémy s počítačovým vybavením lode. Jej trosky sú v hĺbke 42 metrov, špička lode iba 18 metrov pod hladinou. Často môžete pri pristátí na miestnom letisku vidieť vo vode tieň lode. PADI 5-star je centrum, ktoré Vám umožní sa k vraku aj potopiť a prezrieť si ho na vlastné oči.

Cyprus ako ostrov Afrodity je obľúbeným miestom pre svadby. Aj to si môžete tu dopriať a stačí všetko zariadiť cez internet. Výsledkom môže byť naozaj nezabudnuteľný obrad, všetko s požehnaním bohyne lásky. Z okolia Larnacy si návštevníci často privážajú domov strieborné šperky a čipky, vyrábané v priľahlých dedinách.