Dánsko

Vlajka - DánskoOficiálny názov krajiny: Dánsko – Denmark - Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Rozloha: 43 094 km²
Počet obyvateľov: 5 543 453 (2012)
Hustota zaľudnenia: 129 obyv./km²
Mena: dánska koruna (DKK)
Časové pásmo: SEČ

Dánsko je malý prímorský štát ležiaci na severe Európy, na Jutskom polostrove. Jeho jediným suchozemským susedom je Nemecko, s ktorým zdieľa južnú hranicu. Zvyšné hranice sú obmývané vodami Severného a Baltského mora a patrí mu 474 ostrovov. Najväčšie sú: Sjælland, Fyn a Lolland. Hlavným a súčasne najväčším mestom je Kodaň (Kopenhagen) nachádzajúca sa východnej hranici krajiny, neďaleko švédskeho mesta Malmö. V krajine prevláda mierne prímorské podnebie. Letá sú krátke a pomerne chladné s dennými teplotami okolo 20 °C, zima býva mierna a daždivá. Prší tu rovnomerne počas celého roka a časté sú vetry a hmly.

K Dánsku patria aj Faerské ostrovy a Grónsko. Väčšina z dánskych ostrovov nie je osídlená,  celoročne obývaných je len 76. Dánsko má veľké množstvo prístavov ako je Kodaň, Esbjerg, Ålborg a Århus. Poloha Dánska je veľmi výhodná, čoho dôkazom je aj jeho prosperita v minulosti. Územie tejto severskej krajiny je takzvaným mostom medzi strednou a severnou Európou.

O Dánsku

Dovolenka v Dánsku je ideálna najmä pre tých, ktorí neobľubujú horúčavy a prechádzky v daždi im robia radosť. V hlavnom meste Kodaň žije takmer jedna tretina obyvateľstva. Býva označované ako mesto avantgardného dizajnu, nových technológií a kultúry. Nachádza sa tu tiež významné medzinárodné letisko.

Mesto Odense leží na ostrove Fiona neďaleko Kodane. Je tretím najväčším mestom Dánska a v jeho starej štvrti sa nachádza rodný dom geniálneho autora rozprávok Hansa Christiana Andersena, ktoré pozná celý svet. Arhus je známe svojimi architektonickými pamiatkami v jeho historickej časti. V meste je botanická záhrada s viac ako sedemdesiatimi historickým stavbami, ktoré boli prenesené z rôznych častí Dánska. Perlou Baltského mora je ostrov Bornholm, vzdialený od pevniny asi 150 kilometrov, s malebnými rybárskymi dedinkami, okrúhlymi kostolíkmi, útesmi a jedinečnými skalami.

Dovolenka v Dánsku je tiež skvelou voľbou pre tých, ktorí obľubujú jedinečné gurmánske zážitky. Medzi obľúbené kulinárske špeciality patria typické obložené chlebíčky smorrebrod, varené alebo karamelizované zemiaky a dánska špecialita - varená červená kapusta s pečeným bravčovým či kačacím mäsom.

Dôležité informácie

Praktické informácie

  • Vízová povinnosť: nie (do 90 dní)
  • Cest. doklady: občiansky preukaz/pas
  • Očkovanie: nevyžaduje sa

Dôležité telefónne čísla

  • Prvá pomoc: 112
  • Polícia: 112
  • Požiarnici: 112

Zastupiteľský úrad SR v Dánsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kodani
Vesterled 26-28
2100 Kodaň

Tel.: +45 39 209 911-2
Mobil: +45 51 500 540
Fax: +45 39 209 913
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.mzv.sk/kodan

Fotografie z Dánska

Najnovšie články

Foto týždňa (42/2014): Láska nebeská, Izrael
Nie, nie je Valentína, je 42. nedeľa v roku a vonku slnko krásne svieti. Vyberáme symbolickú fotografiu z mesta Haifa v Izraeli od Ivky...
Foto týždňa (41/2014): Dvere do arabského sveta, Tunisko
Na dovolenku v Tunisku vás môže zlákať viacero vecí  - prijateľné ceny zájazdov, horúce počasie aj mimo letných prázdnin,...
Foto týždňa (40/2014): Kaňon rieky Cetina, Chorvátsko
Chorvátsko poznáme azda všetci, ale nie je to len pobrežie Jadranu, ktoré si zaslúži našu pozornosť. Nina Gradinac vás so svojou...
Foto týždňa (39/2014): Na pláži v Tel Avive, Izrael
Takto zachytila arabskú skupinku šantiacu sa vo vlnách mora na fotografii jej autorka Tatiana Krasňanská. Tá sa s nami podelila aj so...