Francúzsko

Vlajka - FrancúzskoOficiálny názov krajiny: Francúzsko – France - République française
Hlavné mesto: Paríž (Paris)
Rozloha: 643 801 km²
Počet obyvateľov: 65 630 692 (2012)
Hustota zaľudnenia: 102 obyv./km²
Mena: euro (EUR)
Časové pásmo: SEČ

Francúzsko je najväčšou krajinou v Európskej únii. Rozprestiera sa v západnej Európe. Zo západnej časti ho obmýva Atlantický oceán, na juhu susedí so Španielskom a Andorrou, na juhovýchode s Monakom, na východe s Talianskom a Švajčiarskom a na severovýchode s Nemeckom, Luxemburskom a Belgickom. Z časti ho na juhu obmýva aj Stredozemné more. K Francúzku tiež patria ostrovy Korzika, Martinik, Réunion a Guadeloupe. Francúzsko má na svojom území jedny z najvhonejších podmienok na pestovanie hrozna a produkciu vína. Francúzsko tiež patrí k najnavštevovanejším krajinám v Európe.

O Francúzsku

francuzsko-najnzamejsie-destinacieVo Francúzsku je najvýnosnejším odvetvím v oblasti služieb turistika a cestovný ruch. Niet preto divu, že Francúzsko je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií na svete. Poskytuje jak kvalitné letoviská tak aj svetoznáme lyžiarske strediská a hlavne a v neposlednom rade aj historicko-kultúrne zázemie, ktoré je asi najdôležitejšie z hladiska návštevnosti a je zastúpené v mnohých malých a veľkých mestách po celom území. V letných mesiacoch sú najnavštevovanejšími oblasťami pláže pri Atlantickom oceáne a hlavne francúzka riviéra a jej časť Côte d´Azur, v zimných mesiacoch alpské lyžiarske strediská.

Najznámejšie letoviská a destinácie sú St. Tropez, Nice, mesto ako stvorené pre turistov, galérie známych umelcov, luxus a všednosť sa tu dokonale prelínajú čoho dôkazom je aj mestský park. Auvignon mesto pápežov a konkurent Ríma. Cannes preslávené filmovým festivalom, ToulonMarseille, prístav a kotol rôznych vplyvov, no proste kozmopolitné centrum časti Provence. Na druhej strane lionského zálivu historické mesto Montpellier a južnejšie prestížne letoviská Bézires a Narbonne. Kúsok západným smerom do vnútrozemia a ocitneme sa v najdokonalejšie zrekonštruovanom stredovekom meste nášho kontinentu Carcassonne, ktoré je mimochodom súčasťou svetového dedičstva Unesco.

Na atlantickom pobreží v gaskonskom zálive sa nachádzajú exkluzívne mini letoviská prominentov ako Biarritz a Bayonne. Vyššie po pobreží sa nachádza mesto Arcachon. Blízko letoviska je Dune du Pyla, najväčšia piesková duna v Europe. Neďaleké mesto Bordeaux je synonimom pre francúzke vinárstvo. Kráľovské mesto La Rochelle na brehoch Biskajského zálivu ako aj priľahlé ostrovčeky, z ktorých najväčší je Ile de Ré sú obľúbené najmä medzi domácimi návštevníkmi, ako väčšina letovísk ležiacich na pobreží Biskajského zálivu. Severnejšie ležiace Bretónsko je viacej odlišné ako zvyšok Francúzka, s veľkým prístavom Brest a napríklad mestečkom Monteneuf, kde sa nachádza tristopäťdesiat menírov ako pozostatok megalitickej kultúry, a netreba opomenúť ani biele útesy na atlantickom pobreží, ktoré sa striedavo tiahnú od Bretonska, cez Normandiu, Pikardiu až po oblasť Artois. Centrami cestovného ruchu v tejto oblast sú mestá ako Le Havre, historické prístavné mesto, Rouen, Amiens a Calais ktoré vdaka trajektom a tunelom pod Lamanšským prielivom je skorej akýmsi prekladiskom turistov a tovaru.

Vnútrozemský turizmus je z väčšej miery sústredený do hlavného mesta francúzka a možno aj Európy. Paríž je naozaj metropola, je kozmopolitný do poslednej ulice a predsa tak útulný a uvolnený, je moderný a predsa z neho dýcha historia. Lákadiel Paríža je naozaj mnoho, snáď najznámejšie sú Eiffelova veža, víťazný oblúk, Notre Dame, Champs Elyssé, Luxemburské záhrady, galéria Louvres a Panthenon. Je právom turisticky najnavštevovanejšie mesto Európy. Najnavštevovanejšie monumenty Paríža – Eiffelovka, Kostol Notre-Dame de Haut, bazilika Sacré Coeur, múzeá v Louvre, Víťazný oblúk a Champs-Elysées, okno La Grande Arche v La Défens, Seina a Centre Pompidou, čo je obrovské múzeum a výstavné stredisko s netradičnou fasádou

Juhozápadne od hlavného mesta s puncom svetoznámosti katedrála v Chartres a od neho východ situované mestečko Fontainbleu skrýva asi najhonosnejší zámok francúzka. Dijon, hlavné mesto Burgundska, kde sa nachádzajú renesančné paláce a stavby sa označuje tiež ako pýchou tejto oblasti. Mesto Strasbourg v provincii Alsasko, s ružovou katedrálou (tiež) Notre-Dame a námestím zo štrnásteho storočia je centrom okolitého regiónu. Vo vinárskej oblasti Champagne sa vyníma Remeš, mesto korunovácie francúzkych kráľov. Za zmienku stoja tiež mestá Lyon, univerzitné mesto s dlhou tradíciou v Auvergne a St. EtienneV Savojsku sa nachádzajú lyžiarske centrá, najvyhľadávanejšie sú Chamonix a St. Gervais a to z dôvodu ako kvality a kvantity služieb ale aj zaujímavej polohy a to priamo v údolí pod Mont Blancom. K Francúzku patrí aj ostrov Korzika s najväčším mestom Ajaccio, ktorá však vďaka tamojšiemu separatistickému hnutiu je turisticky nestála, no v poslednej dobe sa situácia zlepšuje.

Pozíciu najnavštevovanejšej krajiny na svete si udržiava Francúzsko (podľa počtu zahraničných návštevníkov; z pohľadu príjmov z aktívneho cestovného ruchu je však až trojkou za USA a Španielskom.). V roku 2003 si ho za svoj cieľ zvolilo vyše 75 miliónov návštevníkov. Väčšina z nich vstúpila do krajiny cez parížske letiská. Väčšina turistov ostáva v Paríži a jeho priľahlom regióne.

Turistické regióny vo Francúzsku

 • Západné Francúzsko tvorí päť regiónov: Bretónsko, Normandia, Západná Loire, Poitou-Charentes a Údolie Loire.
 • Juhozápadné Francúzsko
 • Severné Francúzsko tvoria dve oblasti: Nord Pas De Calais (s hlavným mesom Lille) a Picardie (hlavné mesto Amiens).
 • Centrálna časť Francúzska pozostáva z dvoch regiónov: Auvergne (hlavné mesto Clermond-Ferrand) a Limousin (centrom je Limoges).
 • Východné Francúzsko pozostávajúce z regiónov Alsasko, Burgunsko, Champagne, Franche-Comté a Lorraine je známe množstvom renomovaných múzeí a pamätníkov, viníc i ako centrum kulinárskeho umenia a miesto, kde si na svoje príde každý turista či cykloturista.
 • Juhovýchod Francúzska tvorený štyrmi oblasťami (+ Korzika) patrí medzi turistami k najvyhľadávanejším miestam Francúzska. A je tu skutočne z čoho vyberať: od lyžovačky v zasnežených Francúzskych Alpách až po najlepšie európske letoviská na Azúrovom pobreží

Dôležité informácie

Úradným jazykom je francúzština. Vo Francúzsku sa dá pri troche šťastia dohovoriť aj anglicky, španielsky, taliansky alebo nemecky. Cudzie jazyky však nepatria k bežnej praxi. Francúzi neradi používajú cudzie jazyky.

Praktické informácie

 • Vízová povinnosť: nie (do 90 dní)
 • Cest. doklady: občiansky preukaz/pas
 • Očkovanie: nevyžaduje sa

Dôležité telefónne čísla

 • Prvá pomoc: 18/15
 • Polícia: 17
 • Požiarnici: 18

Zastupiteľský úrad SR vo Francúzsku Paríži

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži
125 rue du Ranelagh
75016 Paríž

Tel.: +33171937333
Mobil: +33 672 07 68 32 (SOS)
Fax: +33142887653
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.mzv.sk/pariz

Fotografie z Francúzska

Praktické informácie o Francúzsku

Pri ceste do Francúzska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Francúzska musí byť cestovný doklad platný minimálne tri mesiace od dátumu výstupu z krajiny.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dovolenka vo Francúzsku

Vo Francúzsku je najvýnosnejším odvetvím v oblasti služieb turistika a cestovný ruch. Niet preto divu, že Francúzsko je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií na svete. Poskytuje jak kvalitné letoviská tak aj svetoznáme lyžiarske strediská a hlavne a v neposlednom rade aj historicko-kultúrne zázemie, ktoré je asi najdôležitejšie z hladiska návštevnosti a je zastúpené v mnohých malých a veľkých mestách po celom území. V letných mesiacoch sú najnavštevovanejšími oblasťami pláže pri Atlantickom oceáne a hlavne francúzka riviéra a jej časť Côte d´Azur, v zimných mesiacoch alpské lyžiarske strediská.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Historická Tour de France (1938)

Historická Tour de France (1938) - 4.0 out of 5 based on 1 vote
Tour de France, 1938

Tento rok je pre Tour de France jubilejný. Dňa 29. júna 2013 sa postavili jazdci na štart neuveriteľného 100-ho ročníka! Viete si predstaviť ako vyzerala Tour v jej začiatkoch? Pozrite si historické video z roku 1938.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (1 Vote)

Trou de Fer (Železná diera) - autentický a napínavý dokument

Trou de Fer (Železná diera) - autentický a napínavý dokument - 4.5 out of 5 based on 2 votes
Trou de Fer - autentický a napínavý dokument

Režisér, kameraman a dobrodruh Pavol Barabáš priniesol v roku 2011 do slovenských kín 56 minútový snímok Trou de Fer (Železná diera). Tento dokument zachytáva pokorenie prírodného fenoménu, ktorý vznikol prepadnutím zeme v dôsledku vulkanickej činnosti a bol dotvorený silnými zrážkami.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (2 Votes)

Paríž - hlavné mesto Francúzska

Paríž - hlavné mesto Francúzska - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Notre Dame, Paríž - Dovolenka vo Francúzsku

Snívate o romantike počas prechádzky v malých uličkách, kde všade cítiť vôňu čerstvého pečiva? Tak si vyberte ako miesto vašej dovolenky Paríž. Je to jedno z najromantickejších miest na svete. Hlavným cieľom turistov pri návšteve Paríža sú jeho múzeá a historické pamiatky. Najväčšiemu záujmu sa pritom teší katedrála Notre Dame, nasledujú bazilika Sacré Coeur de Montmarte, Eiffelova veža, Louvre a Centre Pompidou.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Regióny a zaujímavosti Francúzska

Regióny a zaujímavosti Francúzska - 4.8 out of 5 based on 5 votes
Bretónsko - Zaujímavosti a Regióny vo Francúzsku

Všetky oblasti Francúzska majú čo ponúknuť svojim návštevníkom a dovolenky-chtivým turistom. V letných mesiacoch sú najnavštevovanejšími oblasťami pláže pri Atlantickom oceáne a Côte d´Azur, v zimných mesiacoch alpské lyžiarske strediská. Počas celého roka si tu určite príde každý na to svoje, stačí si len zvoliť tu pravú destináciu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.80 (5 Votes)

Najznámejšie dovolenkové strediská Francúzska

Najznámejšie dovolenkové strediská Francúzska - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Najznámejšie destinácie vo Francúzsku

Vo Fracnúzsku nájdeme mnohé turistické destinácie. Medzi tie najznámejšie dovolenkové strediská Francúzska určite patria Cannes, Giens, Marina Baie de Anges, Antibes a Roquebrune Cap Martin.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Lyon

Lyon je hlavné stredisko alspkého regiónu Rhone-Alps vo Fracnúzsku. Lyon bol kedysi centrom Galskej ríše, dnes je to druhá najväčšia mestská aglomerácia vo Francúzsku, kde sa zbiehajú všetky cesty tohto regiónu. Dopraviť sa sem môžete nielen po diaľnici či rýchlovlakom TGV z Paríža (za dve hodiny), ale aj atraktívnym spôsobom – loďou po rieke Rhône z mesta Avignon alebo z Dijonu (rieka Saône).

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ostrov Korzika

Korzika, ostrov patriaci Francúzsku leží juhovýchodne od Francúzskej riviéry a je to jeden z troch najväčších ostrovov v Stredozemnom mori. Je ideálnym miestom pre strávenie dovolenky pre jej nádherné pláže, úchvatné horské scenérie, malebné mestá a dedinky, príjemnú klímu a krištáľovo čistú morskú vodu. Dovedna 1000 km poborežia ponúka bohaté možnosti kúpania, šnorchlovania, windsurfing, potápania, či opaľovania.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ostrov Réunion

Na ostrove Réunion nájdete nádhernú tropickú prírodu, kokosové palmy, pláže pozdĺž tyrkysovo modrých lagún, biele koralové útesy. Réunion je ako stvorený na odpočinkovú dovolenku. Na rozdiel od ostatných ostrovov v Indickom oceáne, Réunion ponúka výborné podmienky aj pre aktívnu dovolenku.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Najnovšie články

Foto týždňa (12/2015): Januárové Alpy, Rakúsko
Máme radi lietanie aj vďaka takýmto pohľadom. Rakúske Alpy sa nám ukázali ako na dlani a tento pohľad sme sa rozhodli sprostredkovať aj...
Foto týždňa (11/2015): Púšť Wadi Rum, Jordánsko
Pozoruhodné miesto v Jordánsku a jedna z najmenších púští sveta Wadi Rum (alebo Vádí Rúm) je našou dnešnou víťazkou spomedzi...
Foto týždňa (10/2015): Modré jaskyne, Zakynthos
Keď sa povie Zakynthos, väčšinou sa nám v mysli vynorí obrázok pláže Navagio s vrakom lode. Zakyntos toho ponúka ale oveľa viac. Jedným z...
Foto týždňa (9/2015): Morský kanárik, Kanada
Dnes potešíme najmä milovníkov podmorského života. V kanadskom akváriu sme sa stretli so zaujímavým cicavcom, prezývaným ako morský...

Odporúčame

Praktické informácie o Francúzsku
Pri ceste do Francúzska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým...
Dovolenka vo Francúzsku
Vo Francúzsku je najvýnosnejším odvetvím v oblasti služieb turistika a cestovný ruch. Niet preto divu, že Francúzsko je jednou z...
Historická Tour de France (1938)
Tento rok je pre Tour de France jubilejný. Dňa 29. júna 2013 sa postavili jazdci na štart neuveriteľného 100-ho ročníka! Viete si predstaviť...
Trou de Fer (Železná diera) - autentický a napínavý dokument
Režisér, kameraman a dobrodruh Pavol Barabáš priniesol v roku 2011 do slovenských kín 56 minútový snímok Trou de Fer (Železná diera)....