Nórsko

Vlajka - NórskoOficiálny názov krajiny: Nórsko - Norway - Kongeriket Norge
Hlavné mesto: Oslo
Rozloha: 323 802 km²
Počet obyvateľov: 4 707 270 (2012) 
Hustota zaľudnenia: 14,5 obyv./km²
Mena: nórska koruna (NOK)
Časové pásmo: SEČ

Nórsko (v miestnej jazykovej verzii: Kongeriket Norge) leží v severnej Európe na Škandinávskom polostrove. Rozprestiera sa medzi 5°-31° východnej dĺžky a 58°-71° severnej šírky a patrí k nemu množstvo ostrovov v Severnom, Nórskom, Barentsovom mori a Severnom ľadovom oceáne. Tiež k nemu patrí súostrovie Lofoty, Vesteraly, Bouvetov ostrov, ostrov Jan Mayen, Špicbergy a Medvedí ostrov. Nórsko susedí na väčšine územia so Švédskom, menšou časťou s Finskom a na severovýchode s Ruskom. S rozlohou 323 802 sa radí na 8.miesto v Európe. Nórsko je prevažne hornatá krajina s najvyšším vrchom Galdhøpiggen, ktorý meria 2469 m.

Nórsko je najznámejšou oblasťou s výskytom fjordov. Fjord je špeciálny typ morského zálivu, ktorý je úzky a dlhý niekedy aj desiatky kilometrov. Je to pozostatok po činnosti ľadovca v dobe ľadovej, ktorý vznikol v hornatých oblastiach v blízkosti mora alebo oceánov prehĺbením údolí riek vplyvom tlaku postupujúcich ľadovcov. Najdlhšie nórske fjody: Vestfjorden (255 km) Sognefjorden (187 km) a Hardangerfjorden (170 km).

O Nórsku

Nórsko je krajina, ktorá je akoby vystrihnutá z rozprávky. Stovky riek akoby zarezávajúcich sa do nádhernej zelenej krajiny v pozadí zasnežené vrcholky kopcov a obrovské vodopády, stále čerstvý vzduch – to je len časť z toho, čo vám môže dovolenka v Nórsku ponúknuť.

Dejiny Nórska siahajú do 9. storočia. Po celé stáročia si ponechávalo neutralitu, ale v roku 1940 ho okupovalo nacistické Nemecko. Po 2. svetovej vojne Nórsko založilo NATO.

Nórsko patrí prírodne k najkrajším krajinám sveta. Príroda Nórska sa nedá ani úplne vystihnúť, počas dovolenky v Nórsku ju musíte vidieť a presvedčiť sa o jej krásach a rozmanitostiach. Fjordy, hlboké údolia, nádherné jazerá, zamrznuté konce hôr a nádherné zelené lesy, to je len časť z toho, čo nórska krajina ponúka.

Životná úroveň Nórska je iná než tá na Slovensku, preto ceny služieb a potravín sa môžu zdať vysoké. Služby sú však na vysokej úrovni. Nie sú problémy s dopravou, bez problémov sa dá požičať aj automobil. Nie je problém s ubytovaním, treba však rátať s vyššími cenami, hlavne v Osle a väčších mestách. Lacnejšie ubytovanie sa dá nájsť mimo veľkomiest.

Život v Nórsku je aj po kultúrnej stránke zaujímavý. Bary a kluby bývajú otvorené do rána, často sa konajú živé koncerty. Problém je však s alkoholom, ktorí Nóri príliš neobľubujú. V reštauráciách sa dajú kúpiť chutné obedy za priaznivé ceny. Počas dovolenky môžete ochutnať rybu na rôzne vynikajúce spôsoby.

Počas dovolenky v Nórsku si môžete pozrieť napríklad v hlavnom meste Oslo buď Akerhus, múzeá alebo park Vigeland. Okrem nádherných vodopádov Vestfjorden, Briksdal alebo Latefossen stojí zato vidieť aj národný park Jotunheimen.

Po celom Nórsku je množstvo múzeí napríklad Múzeum krasokorčuľovania, Múzeum Muncha, Nórske ľudové múzeum alebo Múzeum lyžovania.

Napriek chladnejšiemu počasiu Nórsku je krajina na vysokej úrovni a dovolenka v Nórsku umožňuje vidieť nielen kúzla prírody, ale aj žiť bohatým kultúrnym životom.

Základné informácie o Nórsku

Viac ako polovica Nórskeho územia leží nad 500 m n. m. a ¼ presahuje 1000 m n. m. Škandinávske vrchy, ktoré prechádzajú celým územím Nórska sú vytvarované štvrtohorným pevninským ľadovcom do náhorných plošín – Fjeldov. Najrozsiahlejšou je Hardangervidda na juhu. Na vrchu Jostedalsbre je najväčší plošný ľadovec v Európe (815 km²). Na okrajoch pohorí sú hlboké údolia, s množstvom jazier, ktoré vymodelovali ľadovcové splazy. V Nórsku je asi 16 000 jazier. Pobrežie Nórska je veľmi členité. Celé pobrežie je tvorené množstvom fjordov s ktorých najdlhší je Sognefjord (187 km). Pozdĺž pobrežia je asi 50 000 ostrovov. Najväčšími súostroviami sú Lofoty, Vesterály, Svalbard (Špicbergy), a k Nórsku patrí aj ostrov Jan Mayen. Pre Nórsko sú charakteristické dlhé údolia, v ktorých je sústredený priemysel. Pri Nórsku je treba spomenúť aj Golfský prúd, ktorý tu podstatne zmierňuje podnebie a vďaka ktorému je Nórsko zalesnené aj za polárnym kruhom.

V Nórsku je už od roku 1814 konštitučná monarchia. Na čele štátu je kráľ ktorý má však len reprezentatívnu funkciu. Zákonodarnú moc má parlament, volený na štyri roky, ktorý menuje premiéra a vládu.

Nórsko má nedostatok úrodnej pôdy. Tá sa využíva na pestovanie zemiakov a krmných plodín pre oveľa dôležitejšiu živočíšnu výrobu. Pozdĺž pobrežia sa chytajú ryby.

V súčasnosti je populárny chov rýb vo fjordoch. Pre Nórsko je veľmi dôležitá tradičná ťažba dreva. V Nórsku je veľké množstvo železnej rudy a farebných kovov. Ďalej vodná energetika rozšírená vďaka množstvu riek a potokov so strmím spádom. Nórsko je veľmi dôležitým exportérom hliníku, niklu, medi, zinku a magnézia.

Vďaka objaveniu ropy a zemného plynu v Severnom mori sa stalo Nórsko dôležitým vývozcom týchto surovín. Nórsko má jednu z najväčších obchodných flotíl. Vzhľadom k povrchu Nórska je najdôležitejšou dopravou doprava loďou pozdĺž pobrežia. Dosť využívaná je aj letecká doprava, no vláda vynakladá množstvo financií na výstavbu tunelov a ciest vo fjordoch. Sever a juh je prepojený železnicou, ktorá však prechádza aj cez Švédske územie.

Dôležité informácie

Praktické informácie

  • Vízová povinnosť: nie (do 90 dní)
  • Cest. doklady: pas/občiansky preukaz
  • Očkovanie: nevyžaduje sa

Dôležité telefónne čísla

Prvá pomoc: 113
Polícia: 112
Požiarnici: 110
Linka pomoci motoristom: 810 00 55

Zastupiteľský úrad SR v Nórsku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Oslo
Thomas Heftyes gate 24
N-0244, Oslo

Tel.: +4722049470 (aj SOS)
Fax: +4722049474
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.mzv.sk/oslo

Fotografie z Nórska

Praktické informácie o Nórsku

Pri ceste do Nórska ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Nórska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dovolenka v Nórsku

Nórsko je krajina, ktorá je akoby vystrihnutá z rozprávky. Stovky riek akoby zarezávajúcich sa do nádhernej zelenej krajiny v pozadí zasnežené vrcholky kopcov a obrovské vodopády, stále čerstvý vzduch – to je len časť z toho, čo vám môže dovolenka v Nórsku ponúknuť.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Najsevernejšie mesto sveta - Hammerfest, Nórsko

Najsevernejšie mesto sveta - Hammerfest, Nórsko - 4.7 out of 5 based on 3 votes

Nórske mesto Hammerfest je najsevernejším mestom našej planéty. Nachádza sa asi 500 kilometrov za polárnym kruhom, presnejšie na súradniciach 70° 39′ 50″ s. g. š. a 23° 40′ 50″ v. g. d.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (3 Votes)

Geografia Nórska

Viac ako polovica Nórskeho územia leží nad 500 m n. m. a ¼ presahuje 1000 m n. m. Škandinávske vrchy, ktoré prechádzajú celým územím Nórska sú vytvarované štvrtohorným pevninským ľadovcom do náhorných plošín – Fjeldov. Najrozsiahlejšou je Hardangervidda na juhu. Na vrchu Jostedalsbre je najväčší plošný ľadovec v Európe (815 km²). Na okrajoch pohorí sú hlboké údolia, s množstvom jazier, ktoré vymodelovali ľadovcové splazy.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Najnovšie články

Foto týždňa (13/2015): Lavička pri Dunaji, Devín
Hoci bolo víkendové počasie premenlivé, tešíme sa z jari a častejšie vykúkajúceho slniečka. O dnešnú idylickú fotografiu týždňa sa...
Foto týždňa (12/2015): Januárové Alpy, Rakúsko
Máme radi lietanie aj vďaka takýmto pohľadom. Rakúske Alpy sa nám ukázali ako na dlani a tento pohľad sme sa rozhodli sprostredkovať aj...
Foto týždňa (11/2015): Púšť Wadi Rum, Jordánsko
Pozoruhodné miesto v Jordánsku a jedna z najmenších púští sveta Wadi Rum (alebo Vádí Rúm) je našou dnešnou víťazkou spomedzi...
Foto týždňa (10/2015): Modré jaskyne, Zakynthos
Keď sa povie Zakynthos, väčšinou sa nám v mysli vynorí obrázok pláže Navagio s vrakom lode. Zakyntos toho ponúka ale oveľa viac. Jedným z...

Odporúčame

Praktické informácie o Nórsku
Pri ceste do Nórska ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť...
Dovolenka v Nórsku
Nórsko je krajina, ktorá je akoby vystrihnutá z rozprávky. Stovky riek akoby zarezávajúcich sa do nádhernej zelenej krajiny v pozadí...
Najsevernejšie mesto sveta - Hammerfest, Nórsko
Nórske mesto Hammerfest je najsevernejším mestom našej planéty. Nachádza sa asi 500 kilometrov za polárnym kruhom, presnejšie na...
Geografia Nórska
Viac ako polovica Nórskeho územia leží nad 500 m n. m. a ¼ presahuje 1000 m n. m. Škandinávske vrchy, ktoré prechádzajú celým územím...