Doprava v Španielsku

Španielsko sa nachádza na Pyrenejskom polostrove, približne 1 800 km od Bratislavy. Jeho poloha je výhodná aj pre letecké spojenie a bez problémov sa sem dostanú i tí, ktorí uprednostňujú jazdu na štyroch kolesách. V Španielsku sa nachádza dovedna 36 letísk ak nepočítame ostrovy a vojenské letiská. Zo Slovenska, konkrétne z letiska M.R. Štefánika, si zaletíte priamo do Barcelony aj Malagy.

Autobusová doprava

Autobusová doprava je veľmi rozšírená. Diaľkové linky prevádzkuje niekoľko spoločností, napríklad s autobusmi spoločnosti Alsa, sa stretnete takmer v celom Španielsku, Auto-res, jazdia z Madridu do Estremadura, Barcelony, Valencie a na Costa Azahar, so spoločnosťou Daibus sa z Madridu dostanete do Andalúzie, do Andalúzie jazdí aj Continental-Auto, ktorý pokrýva aj spojenie s Baskickom, Kastíliou, Kantábriou...

Informácie získate najlepšie priamo na miestnych autobusových staniciach. To platí aj o spojení z veľkých miest do bližších lokalít. Autobusy sú pohodlné, diaľkové linky sú vybavené klimatizáciou a bývajú lacnejšie ako vlak. Vzhľadom k tomu, že informácie o všetkých spoločnostiach prevádzkujúcich diaľkové linky zatiaľ nemáme k dispozícii, odporúčame obrátiť sa priamo na informácie na jednotlivých autobusových staniciach.

Autom v Španielsku

Španielsko je vybavené rozsiahlou cestnou sieťou v dĺžke približne 664 610 km (2000), z nich 10 443 km pripadá na diaľnice platené (autopistas con peaje), bezplatné diaľničné úseky a cesty diaľničného typu (autovías). Sú označené písmenom A niekedy aj písmenom E. Cesty značené písmenom N (carreteras nacionales) sú hlavné, ale vedú obcami, čo jazdu značne spomaľuje. Vedľajšie cesty bývajú značené písmenom C.

Všeobecne možno povedať, že cestná sieť je v Španielsku kvalitná, dobrá je aj ich vybavenosť službami (benzínové pumpy, odpočívadlá, reštaurácie, ubytovanie). Menej kvalitné, či skôr pre českého vodiča neobvyklé, býva značenie obcí v niektorých oblastiach. Ukazovateľ často nájdete na ľavej strane, niekedy dokonca až za križovatkou, na ktorej máte odbočiť. Španielski vodiči sú k cudzincom väčšinou slušní a ústretoví.

Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 120 km / hod. na hlavných cestách (N) 100 km / hod., na ostatných cestách 90 km / hod., pokiaľ nie je uvedené inak, v obciach 50 km / hod. Pokuty za prekročenie povolenej rýchlosti sú vysoké a ich platba sa vyžaduje na mieste. Je zakázané telefonovať za jazdy z mobilných telefónov, pokiaľ nie ste vybavení "hands free". Vodiči nosiaci okuliare musia mať pri sebe okuliare náhradné.

Autopožičovne

Autopožičovne sú označené Rent A Car alebo tiež alquiler de coches. Okrem medzinárodných firiem, ako Avis, Hertz, Europcar ponúkajú vozidlá i miestne autopožičovne, z ktorých mnohé poskytujú porovnateľné služby a často bývajú aj lacnejšie. Je potrebné sa uistiť, či je v prenájme zahrnuté havarijné poistenie (seguro), pýtajte sa aj na výšku a podmienky spoluúčasti pri nehodách (franquicia). V celkovej cene býva zahrnutý prenájom na 24 hod, havarijné poistenie, neobmedzený počet kilometrov, IVA (DPH). Väčšina požičovní vyžaduje vratnú zálohu. Prenájom auta na 24 hodín príde asi na 34 eur (Ford KA) a vyššie, s vyšším počtom dní (od tri dní) sú tarify nižšie. Často sa vyžaduje platba platobnou kartou.

Aby ste si mohli požičať auto, musíte mať aspoň 21 rokov a vlastniť vodičský preukaz minimálne dva roky.

Letecké spojenia

Lietadlo je vzhľadom k rozlohe Španielska aj ostrovom patriacim k Španielsku vyhľadávaným dopravným prostriedkom. V krajine je 48 letísk a niekoľko leteckých spoločností (Iberia, Spanair, Air Europa, Vueling ...). Najvyužívanejšie je tzv. letecký most medzi Madridom a Barcelonou, ktorý ročne prepraví na 2 500 000 cestujúcich a lety na Baleárske a Kanárske ostrovy.

Vodná doprava

Námorná osobná doprava má v Španielsku dôležité miesto. K najvýznamnejším prístavom patrí Barcelona, Valencia a Algeciras. Najväčší lodný spoločností je Trasmediterránea, ktorá zabezpečuje spojenie z Barcelony a Valencie na Ibizu a Mallorcu, z Malorky na Menorca, z Málagy a Almeríe do Melilly, z Algeciras do Tangeru a Ceuty az Cádizu na Kanárske ostrovy (Las Palmas de Canaria). So spoločnosťou s Euroferrys sa dostanete z Algeciras do Ceuty a Tangeru, Comarit España vás dovezie z Algeciras do Tangeru, so spoločnosťou Balearia sa dostanete z Barcelony na Ibizu, z Valencie na Ibizu a Palmu, z Denie na Ibizu a Formenteru a z Algeciras do Tangeru.

Železničná doprava

Španielska železničná sieť má v súčasnosti dĺžku približne 14 310 km (1999). Hlavným železničným uzlom je Madrid, odkiaľ vychádzajú základné trate pokrývajúce celé územie. Pod "largos recorridos" nájdete na španielskych staniciach uvedené vlaky na dlhé vzdialenosti, pod "cercanías" sa skrývajú vlaky na krátke vzdialenosti. Železničnú dopravu zabezpečujú španielske dráhy RENFE. Táto spoločnosť prevádzkuje niekoľko vysokorýchlostných vlakov, patriacich do rodiny AVE.

Vlak AVE zabezpečuje spojenie medzi Madridom a Sevillou (471 km za 2 hodiny 15 minút), Talgo 200 medzi Madridom a Málaga, medzi Madrid a Algeciras a medzi Cádiz a Huelva. Ku zvlášť komfortným a rýchlym vlakom patrí Euromed (Alicante - Barcelona), Alaris (Madrid - Valencia), Altaria (Alicante - Madrid), Arco (Barcelona - Valencia) a ďalšie. Ceny lístkov sa líšia podľa druhu zvoleného spoja.

K lístkom zakúpeným na Slovensku je treba u niektorých druhov vlakov zaplatiť príplatok. RENFE ponúka aj celý rad špeciálnych taríf. Štátna úzkokoľajná dráha FEVE zabezpečujú železničné spojenie na tratiach Bilbao - Ferrol a Bilbao - León a zabezpečujú v týchto oblastiach aj spojenie na krátke vzdialenosti. Prevádzkujú aj trať v regióne Murcia (Cartagena - Los Nietos).

Okrem týchto štátnych železničných spoločností existujú aj spoločnosti regionálne. EuskoTren sa podieľa na železničnej doprave v Baskicku, FGC v Katalánsku (vlaky na krátke trate do okolia Barcelony) a FGV v regióne Valencia (vlaky na krátke trate do okolia Valencie a trať Denia - Alicante).

Extra tip:

Špeciálne turistické vlaky zahŕňajú vo svojej cene nielen cestovné, ale aj ubytovanie, stravovanie a výlety, vrátane všetkých vstupov. Vlak "El Transcantábrico" je v prevádzke od mája do októbra, prechádza severným Španielskom zo San Sebastiana do Santiaga de Compostela, alebo opačne. V roku 2002 takýto osemdňový poznávací zájazd s ubytovaním v tomto "hoteli na koľajniciach" v dvojposteľovej apartmáne a luxusnými službami príde pre dve osoby na 3 675 EUR. S rovnako luxusným "Al-Andalus Express", ktorý vyráža v máji, júni a septembri, spoznáte za podobne luxusné ceny atraktívne kúty Andalúzie. Historický "Tren de la Fresca", čiže Jahodový vlak, ktorý jazdí cez víkendy od apríla do októbra z Madridu do Aranjuez, dostal svoje meno podľa vyhlásených jahôd, ktoré produkuje tunajšia oblasť. Obľúbený jednodňový výlet si môžu dovoliť aj menej majetní turisti.