Azda každý má rád čosi talianske. Mestá s atmosférou, krásnu prírodu, historické pamiatky alebo pláže, majestátne hory a skvelú lyžovačku, pizzu, spaghetti, sladké tiramisu, či obrovské porcie ich kvalitnej zmrzliny. Tiež taliansku siestu, družnosť, štýl, módu, hudbu a ranné ristretto, čo vás postaví na nohy.

Obdiv celého sveta patrí dielam umelcov, ktorí pochádzajú práve odtiaľto a rovnako je Taliansko v našom povedomí zapísané vďaka mnohým športovcom a kultovým značkám ako Vespa, Ferrari a Ducati, ale aj módnym ikonám z dielní Versace, Prada, Dolce & Gabbana, Giorgio Armani, či dokonca Ray Ban. Taliansko je jednoducho zaujímavá krajina a o tom, čo ste možno ešte nevedeli, sa dozviete práve tu.

  • Najvyšší bod: Mont Blanc (4810 m)
  • Najnižším bod: Stredozemné more (0m)
  • Najväčší ostrov: Sicília (25 707 km²)
  • Najdlhšia rieka: Pád (652 km)
  • Najväčšie jazero: Lago di Garda (367,94 km²)
  • Najväčšie mesto: Rím (1285 km²)
  • Názov Talianska - Italia znamená teľacia krajina, azda je to dôsledkom toho, že symbolom južných pôvodných kmeňov bol býk.

    Na území Talianska sa nachádzajú aj dva miništáty - San Maríno (61,2 km²) a Vatikán (0,44km²), ktorý je súčasne najmenším štátom na svete.

    Nápis SPQR, ktorý nájdete na mnohých budovách a pamiatkach v Ríme znamená “senatus populusque romanus”, v preklade senát a obyvatelia Ríma.

    Romulus a Remus, synovia Rey Silvie, ktorých dojčila vlčica, kým ich nenašiel a nezachránil pastier, sa v dospelosti rozhodli založiť nové mesto. Tým mestom bol Rím, neskoršie hlavné mesto Rímskej ríše aj Talianskej republiky.

    Taliansko je známe svojou polohou v seizmickej oblasti. Svedčí o tom i množstvo vyhasnutých i činných vulkánov. K naznámejším patrí Etna na Sicílii, Vezuv pri Neapole, Stromboli, Vulcano a ďalšie. Vezuv je jedinou činnou sopkou na európskej pevnine!

    Taliansko je krajinou s najväčším počtom UNESCO pamiatok svetového dedičstva na svete!

    Neslávne známy je taliansky ostrov Lampedusa. Ostrov sa nachádza asi 205 km od Sicílie a je najväčším spomedzi ostrovov Pelagického súostrovia. Jeho prírodný pôvab však zatieňuje ilegálna migrácia z Afriky a Blízkeho východu. Vstupnou bránou do Európy je práve tento ostrovček o rozlohe 20 km2 ba čo viac, v okolitých vodách stroskotala už nejedna loď prevážajúca nelegálnych migrantov za vidinou lepšieho života v Európe.

    Kto by ju nepoznal... talianska pizza. Viete ale ako vznikla? Populárna legenda hovorí, že Pizza Margherita bola vynájdená v roku 1889, keď dostal kuchár Raffaele Esposito dôležitú úlohu. Kráľovský palác Capodimonte ho poveril vymyslieť pokrm na počesť návštevy kráľovnej Margherity. Raffaele upiekol tri druhy a kráľovná si vybrala pizzu ladenú vo farbách talianskej trikolóry: zelená (bazalka), biela (mozzarella) a červená (paradajka). Pizzu pomenovali na počeť jej veličenstva - Margherita. Hoci najnovšie výskumy túto legendu spochybňujú, pre Talianov bude dozaista nesmrteľná.

    Obľúbený tvrdý syr parmezán alebo parmazán pochádza z Talianska. Jeho domovom je región Emilia-Romagna. Najvámejšie sú Parmigiano Reggiano a Grana Padano.

    Kultúra a šport

    Najobľúbenejším športom v Taliansku je nepochybne futbal. Národný tím Squadra Azzurra dvihol pohár majstrov sveta nad hlavu celkom štyrikrát (1934,1938,1982 a 2006).

    V Taliansku sa v roku 1960 konali Letné olympijské hry v meste Rím. Zimné olympijské hry sa konali v krajine na Apeninskom polostrove dvakrát. Prvé v roku 1956 v stredisku Cortina d´Ampezzo a druhé v roku 2006 v Turíne, na ktoré si iste všetci dobre spomíname.

    Talianski športovci získali dovedna 628 medajlí z Olympijských hier (522 z Letných OH a 106 zo Zimných OH), čo Taliansko zaraďuje na šieste miesto v rebríčku najúspešnejších olympijských tímov na svete.

    Talianska automobilová, dnes už kultová, značka Ferrari bola založená v roku 1929 bývalým automobilovým pretekárom Enzom Ferrarim. Síli v meste Maranello neďaleko mesta Modena. Automobilka sa preslávila najmä vďaka svojim červeným športovým vozom a úspechmi v pretekoch Formuly 1. Suderia Ferrari získala spolu 15 titulov majstra sveta F1.

    V roku 1934 sa narodil Giorgio Armani, dnes svetoznámy taliansky módny návrhár, ktorý sa preslávil najmä módou pre pánov. V mladosti pracoval pre Nina Cerrutiho. Keď mal 37 rokov založil spomočnnosť Armani a o tridsať rokov na to, teda v roku 2001 ho vyhlásili za najúspešnejšieho talianskeho odevného dizajnéra.

    Dokonca aj William Shakespeare sa inšpiroval Talianskom a jedna z jeho najvýznamnejších tragédií Rómeo a Júlia sa odohráva v mestách Verona a Mantova.

    Leonardo da Vinci, celým menom Leonardo di ser Piero da Vinci sa narodil v roku 1542 neďaleko Benátok a preslávil sa nielen svojimi majstrovskými dielami - Posledná večera, Mona Lisa a podobne, ale aj mnohými vynálezmi a dodnes je považovaný za univerzálneho génia.