Praktické informácie o Taliansku

Pri ceste do Talianska ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Talianska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú víza pre pobyt v Taliansku, na územie Talianska môžu vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Každý turista je povinný disponovať zdravotným poistením (komerčným , príp. Európskou zdravotnou poisťovacou kartou – EHIC). Bezplatná zdravotná pomoc je poskytovaná len v urgentných prípadoch ohrozujúcich život a zdravie osoby.

Každá krajina má svoje špecifiká a neraz nás pri spoznávaní prekvapí. Taliansko nie je výnimkou. Na cestovaní je krásne nielen spoznávanie nových miest a ľudí, ale i kultúr a zvyklostí. Taliansko je prekrásna a rozmanitá krajina. Spoznajte ju aj Vy a pred cestou na dovolenku si prečítajte pár praktických informácií. Stravovacie návyky Talianov sú mierne odlišné od tých našich a možno Vás prekvapí, že večerajú oveľa neskôr. Približne okolo 21.00 a v poobedných hodinách dodržiavajú siestu. Zaujímavý je aj taliansky spôsob šoférovania, na ten si spraví názor každý sám :-)

Bezpečnosť

Bezpečnosť je v princípe na rovnakej úrovni ako u nás alebo v iných európskych krajinách. V každom mestečku sú kasárne, v ktorých slúži príslušníci jednej zo zložiek talianskej polície - karabinierov. Je to vojenská polícia, majú na starosti krádeže, tiež strážia priestupky v doprave. Majú červené lampasy na modrých nohaviciach. Na ich motorizované hliadky narazíte pomerne často. Napriek tomu si dávajte na svoje osobné veci pozor, ako v hoteli, kempe, či na ulici. Vreckári sú aj v Taliansku. Často jazdia na motorkách medzi ľuďmi, majú tak väčšiu šancu prejsť.

Čo sa týka krádeží, tak ako počas každej cesty je potrebné zvýšiť obozretnosť v dopravných prostriedkoch (metre, autobusoch a pod.), na staniciach, v preplnených baroch, či diskotékach. Odporúčame starostlivo si uschovať cestovné doklady podobne ako finančné prostriedky, či platobné karty.

V prípade krádeže cestovných dokladov odporúčame turistom zachovať chladnú hlavu, vyhľadať policajnú stanicu a ohlásiť stratu dokladov, prípadne sa ešte predtým poradiť s pracovníkmi Veľvyslanectva SR v Ríme (viď kontakt uvedený nižšie), ktorí sú veľmi ochotní a nápomocní a mimo pracovnej doby dostupní aj na pohotovostnom mobilnom telefónnom čísle (viď kontakt uvedený nižšie). V prípade odcudzenia platobných kariet bezodkladne kontaktujte vašu banku za účelom zablokovania účtov a zamedzíte tak ich zneužitiu.

Cestovné poistenie

Pred odchodom uzavrite cestovné poistenie. Ak budete naliehavo potrebovať lekársku starostlivosť, vyhľadajte stanicu prvej pomoci - pronto soccorso, lekár v malom mestečku má ordináciu označenú medico, zubár dentista.

Otváracie doby v Taliansku

Pri návšteve Talianska je potrebné osvojiť si otváracie hodiny obchodov, či bánk, pretože Taliansko, ako typická stredomorská krajina, dodržiava siestu. Siesta je v Taliansku "svätá" a netreba na ňu zabúdať. Darmo by ste sa vybrali do obchodu, či na čerpaciu stanicu počas hodín poobedného odpočinku, aj v dnešnej dobe je siesta striktne dodržiavaná. Otváracie hodiny sú zväčša od 9:00 do 13:00, poobede sa obchody otvárajú od 16:00.

V Taliansku sú spravidla supermarkety otvorené od 7.00 ráno do 20.00 večer., výnimočne do 21.00. Ostatné obchody otvárajú medzi 8.00-10.00 ráno a zatvárajú neskôr večer, podľa zákazníkov. V turistických centrách sú otvorené často až do polnoci.

Banky sú otvorené len vo všedné dni, pobočky s bankomaty nájdete v každom menšom mestečku. Ale banky aj obchody majú v lete cez poludnie zatvorené. Väčšinou medzi 13.00 až 16.00.

Víza v Taliansku

Pre strávenie bežnej dovolenky v Taliansku turistické vízum nie je nutné. Platí bezvízová dohoda na 90 dní. Aby bolo možné preukázať dĺžku Vášho pobytu, odporúčame požiadať o vstupnú pečiatku. Pri pozemnej doprave je potrebné žiadať vstupnú pečiatku pri prekračovaní vonkajších hraníc schengenského priestoru.

Dopravné predpisy

Dopravé predpisy ukadajú povinnosť každému vodičovi mať počas jazdy vždy rozsvietené stretávacie svetlá. Podobne ako u nás je zakázané používať počas jazdy mobilné telefóny, samozrejme telefonovanie s použitím handsfree je výnimkou. Na rozdiel od Slovenska, v Taliansku je povolená hranica alkoholu v krvi 0,5 promile.

Mena a ceny v Taliansku

Od 1. Januára 1999 sa Taliansko ako jedna z 11 krajín stala členom Eurozóny a od tohto dátumu je teda oficálnou menou v krajine Apeninského polostrova euro. Do tohto dátumu sa v krajine platilo talianskymi lírami. Po vstupe Slovenska do Eurozóny (1. januára 2009) nám teda "odpadla" nepríjemná povinnosť zámeny peňazí a môžeme bezstarostne cestovať i cez Rakúsko.

Stravovanie sa počas pobytu v Taliansku je o čosi drahšie ako u nás, avšak v menej frekventovaných lokalitách je tento rozdiel minimálny. Priplatíte si, ak sa vyberiete do reštaurácií v centrách veľkých miest, avšak kvalitou vás talianska kuchyňa dozaista nesklame :-)

Orientačné ceny:

benzín: 1,87 eur/L
nafta: 1,78 eur/L
chlieb: 1,5-3 eur
káva: od 0,70 eur
pizza: od 3 eur
víno: od 2 eur

Dôležité informácie

Praktické informácie

  • Vízová povinnosť: nie
  • Cest. doklady: občiansky preukaz/pas
  • Očkovanie: nevyžaduje sa

Dôležité telefónne čísla

112 polícia, karabinieri
113 prvá pomoc, pronto soccorso
115 požiarnici
116 odťahová služba (nonstop)
118 prvá pomoc
12 informácie o telefónnych číslach
176 informácie o medzinárodných telefónnych číslach
1790 hovor na účet volaného (Italcable)

Zastupiteľský úrad SR v Taliansku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme
Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A
00135 Roma

Tel.: 0039 06 3671 5200, 0039 06 3671 5201
Mobil: 0039 338 5432071 (SOS)
Fax: 0039 06 3671 5265
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.mzv.sk/rim