Malawi je africká krajina ležiaca pri jazere z rovnomenným názvom v juhovýchodnej časti Afriky. Susedí s Mozambikom, Zambiou a Tanzániou. Východnú časť krajiny tvorí jazero Malawi, ktoré je tretím najväčším jazerom v Afrike a je tiež doležitým zdrojom rýb pre okolité územie. Veľkú časť územia pokrýva Východoafrická priekopová prepadlina. Najvyšším vrchom je Sapitwa (3002 m), ktorý leží v pohorí Shire Highlands. V Malawi žije okolo 16 milónov obyvateľov, viac ako polovica obyvateľstva žije na hranici biedy a takmer 35% obyvateľstva je negramotné. Úradným jazykom je angličtina, ale ľudia medzi sebou použvajú aj kmeňové jazyky.

Názov Malawi pochádza zo slova "malavi" z jazyka chichewa, čo znamená v preklade hmlistý opar alebo odraz svetla vychádzajúceho slnka nad jazerom. Slnko má Malawi aj vo vlajke, nachádza sa v hornom pruhu a má 31 lúčov, ktoré symbolizujú nádej na začiatok nezávislosti tejto krajiny. Zelená farba na vlajke predstavuje prírodu, čierna malawské obyvateľstvo a červená mučenícke utrpenie za samostatnosť a slobodu afrických krajín.

Malawi je jednou z najmenej rozvinutých krajín na svete, takže v súvislosti s cestovným ruchom a dovolenkou túto krajinu nie veľmi spájame. Napriek tomu má Malawi čo ponúknuť aj zahraničným turistom.

Hlavným mestom Malawi je Lilongwe, ktoré je centrom pestovania a spracovania tabaku a turistov by mohol zaujať hlavne starým centrom a miestnym trhom. V severnej časti sa nachádza mesto Mzuzu, ktoré je tretím najväčšim mestom Malawi. Poblíž sa rozprestiera najväčší umelo vytvorený les v Afrike a najväčší národný park Malawi - Nyika, s rozlohou 3200 km². Ešte viac severnejšie, pri jazere Malawi sa nachádza mesto Karonga, známe uránovymi baňami.

Juh Malawi pokrývajú aj dve pohoria - Mount Mulanje a Zomba Plateau. Najvyšším vrchom je Sapitwa s výškou 3002 m n.m., ktorý je na výstup celkom náročný ale určite stojí za to dostať sa na vrchol. Najväčšími mestami na juhu sú Zomba a Blantyre, ktoré je aj najväčším mestom v celom Malawi.

Malawi je krajina kontrastov, narazíte tu na krásnu prírodu, ale aj veľkú chudobu. Napriek tomu, že ľudia tu žijú v biednych podmienkach, dokážu sa smiať. Pri návšteve Malawi, ale aj iných krajín, snažte sa rešpektovať kultúrne zvyky domácich a nie vytŕčať, ale zapadnúť do davu. Tak najlepšie spoznáte ľudí, kultúru a miestni si vás budú o to viac vážiť.

Základné údaje

Vlajka MalawiOficiálny názov krajiny: Malawijská republika - Malawi - Dziko la Malaŵi
Hlavné mesto: Lilongwe
Rozloha: 118 480 km²
Počet obyvateľov: 16 323 044 (2012)
Hustota zaľudnenia: 137 obyv./km²
Mena: malawijská kwacha (MWK)
Časové pásmo: SEČ+1