Havajské ostrovy ležia uprostred Tichého oceánu, priamo na obratníku Raka. Sú jedným z 50 štátov USA, mimoriadne špecifickým. Celkovo zaberajú rozlohu 16 636 km². Celé súostrovie je tvorené množstvom ostrovov a ostrovčekov, ktoré sa tiahnu v dĺžke 2600 km. Turisticky známych a navštevovaných ostrovov je však iba osem: najväčší Hawaii s aktívnymi vulkánmi Mauna Kea a Mauna Loa, najobývanejší Oahu s hlavným mestom Honolulu, najexotickejší a najdivokejší Kauai, najstarší Niihau a ďalej Maui, Molokai, Lanai a Kahoolawe. Celkovo tu žije 1,3 milióna obyvateľov, živiacim sa prevažne cestovným ruchom.

Havajské ostrovy sú označované za perlu Pacifiku. Hawai je kúzelným miestom na zemi, rovnako ako dovolenka, ktorú tu zažijete. Havaj je plný kontrastov, spĺňa predstavu o rozľahlých, bielym pieskom pokrytých plážach, kúpanie sa v azúrovo čistom mori, surfovanie na vlnách otvoreného oceánu, krásne havajské flóry, vodopády, korálové utesy a dažďové pralesy. To všetko a omnoho viac Vás čaká, pokiaľ strávite dovolenku na Hawaii. Na Havaji je príjemná klíma. Sú tu ideálne podmienky na potápanie a šnorchlovanie. Odporúčame navštíviť viacero ostrovov.

Značné množstvo turistov po celý rok, najmä z USA, tu počet ľudí rapídne zvyšuje. Turistická infraštruktúra tu je na vysokej úrovni, turista si môže vybrať z nepreberného množstva aktivít, ako budeme mať možnosť počuť, pokiaľ však oplýva peniazmi.

Hawai Vás očaruje priateľskou a atmosférou, polynézskou pohostinnosťou a kultúrnymi tradíciami. Nie nadarmo sa vraví „je to havaj“. Havajské ostrovy sú známe aj ako Ostrovy blaženosti. Nachádzajú sa uprostred Tichého oceánu. Skladajú sa z mnohých ostrovčekov a atolov – štyroch väčších – Kauai, Oahu, Maui a Big Island a dvoch menších ostrovov – Molokai a Lanai.

Počasie na Havaji je mierne a vlhké, Denné teploty v zime dosahujú v priemere 27°C, v lete 31 °C.  Teplota oceánu sa pohybuje od 25 °C v zime do 28 °C v lete. Obdobie hurikánov je od júna do novembra, ale Havaj ovplyvňujú tropické cyklóny len málokedy. Počasie na ostrovoch sa môže veľmi rôzniť.

Ubytovanie na Hawaii

Ostrovy ponúkajú obrovské množstvo ubytovacích kapacít, od jednoduchých ale pekne štylizovaných chatiek až po luxusné hotely. Ceny za hotel na pláži Waikiki sa pohybujú od 65 do 160$ za izbu a noc. Dosť výrazné sú príplatky za orientáciu izby smerom na oceán.

Doprava na Hawaii

Na Havajské ostrovy sa vo všeobecnosti odporúča letieť. Samotný let bez prestupov trvá zo strednej Európy takmer 20 hodín. Najviac letov do Honolulu z Los Angeles alebo San Francisca prevádzkuje letecká spoločnosť Delta Airlines. Cena spiatočnej letenky s letiskovými poplatkami napríklad z Viedne cez Paríž na západné pobrežie USA a následne na Havajské ostrovy veľmi pravdepodobne presiahne 40,000SKK. Medzi ostrovmi samotnými sa odporúča taktiež letieť, pretože vzdialenosti medzi nimi sú relatívne veľké. Ceny týchto lokálnych letov sa v závislosti od destinácií pohybujú medzi 100 až 200$ za osobu. Lodný lístok predstavuje o málo lacnejšiu alternatívu, avšak plavba môže trvať aj niekoľko veľa hodín.

Na záver nám neostáva iné, ako povzbudiť vás v návšteve tohto prekrásneho kúska zeme uprostred Tichého oceánu. Havajské ostrovy sú právom označované americkými turistami rajom na Zemi. Zhrnuté stručne a jasne: kto neuvidí, neuverí. Kto uvidí, nepochopí.

 

Ostrovy na Hawaii

Big Island - Veľký ostrov – ako už prezrádza názov, jedná sa o najväčší a zároveň najmladší z havajských ostrovov. Medzi najväčšie atrakcie tohto ostrova patrí Národný park Hawaii Volcanoes. Ďalšou zaujímavosťou je napríklad najvyššia hora štátu Hawaii, alebo Waipio Valley – tzv. „Údolie Kráľov“ – kde na útesoch vysokých 600m, lemujúcich okolie, sú jedny z najvyšších havajských vodopádov. Big Island je ideálnym ostrovom pre milovníkov golfu a tenisu. Aj tu môžete nájsť nádherné, romantické biele a zlatavé pláže. Nezabudnuteľným zážitkom pre Vás bude i podmorský život na tomto ostrove, ktorý je bohatý na koraly. Ďalej od pobrežia je možné pozorovať veľryby a delfíny.

Ostrov Maui vznikol spojením pôvodne dvoch samotných sopečných ostrovov. Ostrov Maui je svojimi nádhernými piesočnatými plážmi a priezračnou vodou ideálnym miestom na kúpanieopaľovaniešnorchlovanie a odpočinok. Mesto Lahina, ktoré sa nachádza na ostrove je domovom viacerých kurióznych obchodíkov a galérií všetkého druhu. Ak sa vydáte smerom na severovýchod ostrova, dorazíte do mestečka Hana. Cestou môžete obdivovať jedny z najkrajších scenérií na svete. Nenechajte si ujsť návštevu miestnej pláže Hamoa, Koki a národný park Waianapanapa. Letovisko Wailea na južnom pobreží Maui má krásne piesčité pláže a golfové ihriská. Miestne pláže sú vhodné aj na šnorchlovanie. Ostrov Maui Vás prekvapí svojou nádhernou krajinou. Neďaleko pláže Mauaka je možné pozorovať morské korytnačky. V blízkosti južného pobrežia Maui sa nachádza ostrov Molokini – toto miesto je rajom potápačov a je známe najmä kvôli svojmu podmorskému kráľovstvu, ktoré Vám ponúkne jedinečný pohľad na žraloky, morské korytnačky a morské raje.

 Základné údaje

  • Oficiálny názov krajiny: Havajské ostrovy - Hawaiian Islands -  Mokupuni o Hawai‘i
  • Hlavné mesto: Honolulu
  • Rozloha: 16 636 km²
  • Počet obyvateľov: 1 392 313 (2012)
  • Hustota zaľudnenia: 83,7 obyv./km²
  • Mena: americký dolár (USD)
  • Časové pásmo: SEČ-11

Zaujímavé lokality na Havaji: Big Island, Honolulu, Jazero Kilauea, kráter Haleakala, sopka Mauna Kea, sopka Mauna Loa, ostrov Kauai, ostrov Lanai, ostrov Maui, ostrov Molokai, ostrov Oahu, pláž Waikiki