Foto týždňa

Od januára roku 2013 pre vás každý týždeň vyberáme fotografiu týždňa od našich cestovateľov. Nájdete tu autorské fotografie z rôznych kútov sveta. Ktorá oslovila vás? Venujte like svojej favoritke! :)

Východ slnka v Karpatoch

Aj napriek nie veľmi studenej zime sa už teraz tešíme na jar a takéto krásne východy slnka v prírode. Za peknými zážitkami naozaj netreba cestovať ďaleko, táto fotografia je z Malých Karpát, konkrétne zo Skalnatej, desiateho najvyššieho vrchu Malých Karpát.

Šťastnú cestu

Milí naši čitatelia, priaznivci a priatelia, fotografiou s číslom 52 uzatvárame rok 2015 a ďakujeme vám za celoročnú priazeň. Nie náhodou sme vybrali fotku nášho Maťa zo Slovenska, konkrétne z Lúčanskej Malej Fatry. Všetkým vám želáme pevné zdravie a šťastné cesty v roku 2016.

Hvizdne nebo

Lepšie ako televízny program. Pokojná noc mimo mesta a pohľad na nočnú oblohu vám pripraví viac zážitkov ako by ste si mysleli. Ak už, takto koncom roka, myslíte na nejaké novoročné predsavzatia, nech je ním pobyt v prírode, odmena bude niekoľkonásovná. Tento obrázok pre vás zachytil náš Maťo, kdesi pri Pezinskej Babe. 

Slovenské srnky, Dreveník

Fotografia týždňa s poradovým číslom 50 nám napovedá, že rok sa nám nezadržateľne blíži ku koncu. Jednu z posledných fotografií sme sa rozhodli venovať nášmu milovanému Slovensku, konkrétne malebnej Hornádskej kotline v okolí Dreveníku. 

Batman, Malajzia

Fotografie zo živočíšnej ríše máme obzvlášť radi. Dnes sme vybrali ďalšiu zaujímavú a naviac nevšednú z Malajzie od geografa Romana Højsager Varinského, ktorá je už 49. fotografiou tohto roka.

Ostro sledovaný Vatikán

Počas uplynulých dní sme navštívili Vatikán, ktorý momentálne patrí k najsledovanejším miestam na svete. Fotografiu s poradovým číslom 48 v tomto roku venujeme večnému mestu a najmä trpasličiemu štátu v srci Ríma, Vatikánu.

Malawi, krajina, kam sa len tak niekto nevyberie na dovolenku, ba ani na dobrodružnejší typ pobytu. Preto máme z fotografíí, ktoré nám zo svojho archívu venovala Stázi Jakubcová ohromnú radosť a vďaka nej môžeme do tejto krajiny na juhovýchode Afriky spoločne nahliadnuť. Deti, ktoré Stázi na svojej ceste stretla vyčaria úsmev určite aj vám. 

Paríž ako by sme ho čoskoro opäť radi videli. Pokojný a kľudný. Hoci múzeum v Louvri je za normálnych okolností otvorené každý deň okrem utorka, dnes ostali kvôli štátnemu smútku jeho brány zatvorené.

Tongariro Alpine Crossing, Nový Zéland

Veľmi sa tešíme, že Vám môžeme priniesť fotografiu od našej kamarátky a cestovateľky Lenky Muchovej z ďalekého Nového Zélandu. Fotografií nám venovala viacero, dnes sme vybrali výhľad na sopečné jazerá zo známej túry Tongariro Alpine Crossing.

Korytnačka

Každý z nás pri cestách do zahraničia postrehne rozdiely medzi tým čo máme doma a na čo narazíme v našej cieľovej destinácii. Či už sú to ľudia, zvyky, strava, štýl bývania ale aj to ako samotná krajina vyzerá.  Aké strromy, kry a rastliny tu rastú aké živočíchy tu žijú. Čím je teda iná Srí Lanka?

Babička z Ubudu, Bali

Po prírodných krásach a architektúre metropol sme tento týždeň vybrali fotografiu sympatickej babičky, ktorú sme stretli na trhu v mestečku Ubud, ktoré sa nachádza vo vnútrozemí ostrova Bali. Vďaka nej máme na toto miesto obzvlášť príjemné spomienky. 

Adršpach

Skalné mesto v Adršpachu sa nachádza na východe severných Čiech, neďaleko poľských hraníc. Ak ešte nemáte plán na najbližšie víkendy, vedzte, že navštíviť ho môžete počas celého roka. S kočíkom i na vozíčku môžete absolvovať aspoň časť trasy.

Prechádzka záhradami, Porto

Počas návštevy Porta sa oplatí navštíviť aj mestské parky a záhrady. Do pozornosti vám dávame Jardins do Palácio de Cristal, nachádzajúce sa v centre mesta. Okrem prekrásnej záhrady tu môžete obdivovať aj Palácio de Cristal a nádherné výhľady na prístavné mesto Porto. 

Výhľad z Črepiny, Londýn

Veľmi sa tešíme, že vám tento týždeň môžeme priniesť fotografiu od nášho nového prispievateľa, študenta a cestovateľa, Michala, ktorý miluje krásne výhľady a veľkomestá. 40. týždeň zavŕšime práve týmto spojením - mestom Londýn a architektonickým skvostom The Shard.

Sivá Brada, Spiš, Slovensko

Náš Vašo sa toto leto vybral s foťákom po Slovensku a výsledky sú naozaj pôsobivé. Máme radi Slovensko a na dnešnú nedeľu sme vybrali obrázok zo Spiša, konkrétne zo Sivej Brady neďaleko Spišského Podhradia. Páči sa vám? Nám veľmi! :-)

Tsingy Rouges, Madagaskar

Madagaskar sa väčšine ľudí spája s populárnym kresleným filmom nielen pre deti, ale mnohí si iste spomenú na slovenského cestovateľa a dobrodruha Mórica Beňovského, ktorý sa stal prvým kráľom zjednoteného Madagaskaru. Naša ďalšia fotografia je dielom geografa Martina Štefíka.

Magický Tanah Lot, Bali

Keď si zadáte do vyhľadávača Bali, dozaista sa vám zobrazí medzi inými krásnymi obrázkami aj Tanah Lot, ikona miestnych chrámov, vyhľadávaná vyhliadka, miesto na fotografovanie aj oddych. Mirke sa v júni pošťastilo toto miesto navštíviť a prináša nám fotografiu už 37. týždňa. 

Offensee
Rakúsko ponúka neúrekom príležitosti na horskú turistiku. Jedným z množstva výletov ktorý sme absolvovali, bol tento do Mŕtvych hôr (Totes Gebirge) celkom náročný.
Šofér z Pompejí, Taliansko

Niekedy nám náhoda pri fotení úplne iných snímok prihrá aj takýto skvelý moment ako Andy Kozicovej pri potulkách Pompejami. Poslednú augustovú nedeľu venujeme jej veselej fotke a všetkým školákom, ktorým sa určite nechce späť do školy ako kedysi nám. ;-)

Kone z Kaukazu, Gruzínsko

Kone, príroda, krásne hory. Taká je naša aktuálna fotografia predposledného prázdninového týždňa. Zachytil ju Roman Højsager Varinsky, geograf a cestovateľ na jednej zo svojich expedícií, tentokrát poznával krajinu Kaukazu - Gruzínsko.  

Príroda ako maľovaná, Kanada

Jeden by až neveril, že toto nie je obraz alebo upravená fotografia. Nie, nie je. Jedná sa naozaj o rýdze dielo prírody. Takýto nádherný výhľad sa nám naskytol v poslednom stúpaní na Panorama Ridge. Fotografia týždňa je z krásnych hôr v okolí mesta Vancouver.

Levica na posede, Tanzánia

Zabitie leva Cecila, symbolu Národného parku v Zimbabwe, otvorilo mnohé diskusie a stalo sa akýmsi zhmotnením nenásytnosti dnešného človeka. My sme zalovili v našom archíve a našli sme takúto krásnu levicu, číhajúcu zo stromu. Mnohí si iste spomenú na známu levicu Elzu, ktorej príbeh zarezonoval asi väčšine z nás. 

Umag

Tretí júlový týždeň sa v chorvátskom mestečku Umag niesol v znamení tenisového turnaja Croatia Open, ktorý patrí do okruhu ATP. Okrem iných sprievodných akcií ste však mohli byť svedkom aj zaujímavej fotografickej výstavy.

Caretta caretta, Zakynthos, Grécko

Caretta caretta (Kareta obyčajná) je typická nielen pre exotické detinácie, stretnúť sa s ňou môžete aj na gréckom ostrove Zakynthos, ktorý je známy jej častým výskytom. Veľmi rozšírené sú v Laganaskej zátoke, kde sme zachytili aj fotografiu 30. týždňa.

Skalný hríb Čertova skala, Slovensko

Máme radi Slovensko! Letná dovolenka neznamená iba all inclusive rezorty v Turecku, či Egypte. Príjemná dovolenka plná zážitkov a prírodných krás sa dá zažiť aj na Slovensku. Náš kolega Vašo vás presvedčí. 

Opičí les, Ubud, Bali

Návšteva Bali je pre drvivú väčšinu nezabudnuteľným zážitkom. Rovnako ostane Bali aj v našich mysliach a srdciach ešte veľmi dlho, či skôr navždy. Fotografia uplynulého 28. týždňa pochádza z dedinky Ubud vo vnútrozemí, kde nájdete jeden z mnohých opičích lesov, ktoré na ostrove sú.

Ostrov Saona, Dominikánska republika

S letom prichádza nielen čas dovoleniek ale aj grilovačiek. A zatiaľčo nám sa spájajú skôr so záhradkou, pani z ostrova Saona si môže dovoliť takéto krásne prostredie. Piesočnatá pláž, palmy, more...kto by sa pridal?

Carcassonne, Francúzsko

Za prekrásnymi scenériami netreba cestovať ďaleko. Európa je bohatá nielen na historické pamiatky, ale aj prírodné krásy. Pôsobivým spojením oboch je Carcassonne vo Francúzsku, odkiaĺ je naša fotografia 26. týždňa.

Španielske schody, Rím

Všetky cesty vedú do Ríma a kroky azda každého návštevníka Ríma smerujú práve sem, na Španielske schody. Obľúbené miesto turistov i domácich s príjemnou atmosférou vyhľadáme vždy, keď sme v Ríme. A zjavne nie sme jediní. :-)

Navagio Beach, Zakynthos

Letná dovolenková sezóna je už za dverami, a preto sme sa rozhodli dať vám dobrý tip. Prekrásny grécky ostrov Zakynthos má okrem krásnej prírody, korytnačiek a čistého mora aj veľmi jedinečnú pláž. Je ňou Navagio Beach, kde je vyplavený vrak nákladnej lode.

Utekajme už ide, Serengeti

Fotky zo safari nás natoľko zaujali, že aj túto nedeľu prinášame záber týždňa z Národného parku Serengeti v Tanzánii, kde Roman Højsager Varinsky zachytil takto pôsobivo slona.

Zebry zo Serengeti

Vždy sa tešíme, keď sa nám do rúk dostanú pekné fotografie zvierat z rôznych kútov sveta. Pre dnešok je to vydarená momentka zebrích párov z Národného parku Serengeti v africkej Tanzánii.  

Tatranské končiare

Takéto pohľady sa nám asi nikdy nezunujú. Tatranské končiare majú jednoducho svoje magické čaro, a preto sa sem opäť v letných mesiacoch chystáme. Fotografiou 21. týždňa je záber z Tatranského národného parku.

Ochridské jazero, Albánsko

Jedno z najznámejších jazier Balkánskeho polostrova - Ochridské jazero je vyhľadávané ako u miestnych ľudí a rybárov, tak aj u turistov, ktorí sem prichádzajú z Macedónska aj Albánska. Ak sa chystáte na dovolenku na Balkáne, Ochriské jazero by ste nemali obísť. 

Kolíska hokeja, Kanada

Aj my máme radi hokej a sledujeme ho nielen počas Majstrovstiev sveta. Minulý rok sa nám podarilo zažiť hokejovú atmosféru v krajine, kde tento šport vymysleli. Aktuálnu fotografiu týždňa z NHL derby Vancouver Canucks vs. Calgary Flames.venujeme všetkým fanúšikom.

Na havajskej vlne

Hoci sa nám cez víkend začali Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, my si dáme dnes vodu v inom skupenstve. Túto skvelú momentku zachytila Monika Vavrincová na jednom z Havajských ostrovov, na Maui.

Školáci z Tanzánie

Dnes sme trošku lašovali v našom foto archíve a našli sme veľa zaujímavých fotografií z rôznych kútov sveta. Jednou z nich je aj záber detí v Tanzánii od geografa a cestovateľa Romana Højsager Varinského.

Kláštor v Barme

Buddhistické kláštory navštevuje čoraz viac ľudí aj z Európy, či iného sveta. Nás kamarát Dušan Šebo navštívil kláštor v Barme. O jeho zaujímavej skúsenosti nám aj veľa porozprával. Jeho zážitky prinesieme už čoskoro. 

Island

Veríme, že máte za sebou krásny slnečný víkend strávený kdesi v prírode. Nie náhodou dnes vyberáme práve takýto nádherný pohľad z Islandu, ktorý nám poslal Braňo Hájek.

Veľká žranica, Bratislava

Veríme, že máte príjemné Veľkonočné sviatky a v predvečer veľkej polievačky pridávame fotografiu z Bratislavy s rýdzo zvieracím motívom a príznačným názvom. Autorom je Vašo Sulek.

Lavička pri Dunaji, Devín

Hoci bolo víkendové počasie premenlivé, tešíme sa z jari a častejšie vykúkajúceho slniečka. O dnešnú idylickú fotografiu týždňa sa postaral náš kolega Vašo Sulek.

Januárové Alpy, Rakúsko

Máme radi lietanie aj vďaka takýmto pohľadom. Rakúske Alpy sa nám ukázali ako na dlani a tento pohľad sme sa rozhodli sprostredkovať aj vám. 12. fotografia týždňa z vtáčej perspektívy.

Púšť Wadi Rum, Jordánsko

Pozoruhodné miesto v Jordánsku a jedna z najmenších púští sveta Wadi Rum (alebo Vádí Rúm) je našou dnešnou víťazkou spomedzi cestovateľských fotografií. Jej autorom je geograf a cestovateľ Braňo Chrenka.

Modré jaskyne, Zakynthos

Keď sa povie Zakynthos, väčšinou sa nám v mysli vynorí obrázok pláže Navagio s vrakom lode. Zakyntos toho ponúka ale oveľa viac. Jedným z ďalších bodov záujmu sú Modré jakyne, ktoré názov "modré" nedostali len tak. More je tu naozaj "rôznomodré".

Morský kanárik, Kanada

Dnes potešíme najmä milovníkov podmorského života. V kanadskom akváriu sme sa stretli so zaujímavým cicavcom, prezývaným ako morský kanárik. Viac sa dozviete v našom článku k 9. fotografii týždňa roku 2015.

Dnešná fotografia týždňa reprezentuje nevšednú dovolenkovú destináciu v juhovýchodnej Európe - Albánsko. Za záber ďakujeme našej pravidelnej prispievateľke Hanke Harenčárovej.

Krásny Schönbrunn, Rakúsko

K slnečnému počasiu, ktoré nám už pomaly pripomína vytúženú jar, vyberáme rovnako príjemnú fotografiu zo susedného Rakúska od Anety Bednárovej.

Keďže fotografiu z tejto pobaltskej krajiny sme vo foto týždňa ešte nemali, rozhodli sme sa jej dnes venovať priestor. Litva je najjužnejšou a najväčšou krajinou Pobaltia, od roku 2004 je členom NATO aj Európskej únie.

Srí Lanka, alebo Cejlón, ako je nazývaný ostrov pri špičke Indického, polostrova je známa nielen čajom, ale aj slonmi a často je nazývaná aj ako krajina slonov. Za piatu fotografiu ďakujeme cestovateľke Daniele Polereckej.

Kým u nás konečne napadol sneh, na opačnej strane zemegule sa tešia z leta. Dnešná foto týždňa nás zavedie k protinožcom, konkrétnejšie na úžasnú pláž neďaleko Sydney.

kotor-cierna-hora

Čierna Hora nepatrí k najvyhľadávanejším krajinám turistov, ale ponúknuť má toho pomerne dosť. Vysokohorská turistika, cyklistika, rafting, kúpanie v mori, historické pamiatky... naozaj je toho veľa. Ak už máte dosť všetkých tých komerčných destinácii, skúste sa zamyslieť nad Čiernou horou.

Najvyššia z vysokých, Keňa

Druhou fotografiou týždňa zablúdime na čierny kontinent a nazrieme do živočíšnej ríše. Safari v Keni ponúka aj takého obrázky zážitky...

Zimná hrebeňovka Malej Fatry

Rok 2015 začíname fotografiou z domácej pôdy, konkrétne z pohoria Malá Fatra, kde náš kamarát a kolega Martin Kiňo podnikol zimnú túru po hrebeni a zachytil tento obrázok.

English Bay, Vancouver

Poslednou fotografiou roka 2014 by sme si radi pripomenuli náš najsilnejší cestovateľský zážitok uplynulého roka. Do nového roka vám želáme mnoho šťastných ciest a všetko dobré.

S blížiacimi sa Vianocami aj my dúfame, že sa sneh predsa len objaví. Aby sme ho privolali vybrali sme na dnes bielu fotografiu z vianočných trhov vo Viedni. Teraz ostáva už len dúfať :)