Blog

Skvelý zážitok pre všetkých, ktorí sa neboja výšok

Máte radi netradičné zážitky, ktoré si zapamätáte do konca života? A čo výšky, nemáte s nimi problém? Ak totiž obľubujete fascinujúce zážitky a nevadia vám výšky, máme niečo pre vás.

Radi na dovolenkách, či na rôznych výletoch fotíte a vždy si domov prinesiete desiatky až stovky záberov? A taktiež si radi tie najlepšie z nich tlačíte? Predsa len, prezerať si vytlačené fotografie má svoje čaro, na ktoré sa obrazovky nechytajú.

Leto je ešte ďaleko, no cestovné kancelárie už teraz začínajú predávať letné dovolenky na budúci rok. Ak by ste ale teraz v najbližších týždňoch chceli zažiť pravú zimnú dovolenku, nemusíte chodiť za hranice, aj keď niektoré horské strediská sú cenovo podobné ako tie naše.

Oddych na wellness pobyte s milovanou osobou a navyše s krásnym výhľadom na hory ponúka viacero hotelov. Jeden hotel však jednoznačne dominuje. Jedná sa o hotel, ktorý nájdeme v prekrásnom prostredí osady Podbanské na rozhraní Západných a Vysokých Tatier.

Nájsť taký krásny kraj na Slovensku ako je Liptov bude veľmi ťažké. Niežeby zvyšok Slovenska nebol krásny, ale Liptov je len jeden. Obklopujú ho významné pohoria – Chočské Vrchy, Nízke, Západné a Vysoké Tatry. Preslávil sa najmä vďaka pastierstvu.

Ak ste zo západu a často cestujete na východ, či už na výlet, alebo do Tatier, určite ste prechádzali cez mesto Žilina, ktoré sa nachádza na sútoku dvoch významných riek – Kysuca a významnejší Váh. Kúsok od tohto mesta sú aj významné kúpele Rajecké Teplice alebo napríklad hrad Strečno, no toto mesto vás môže prekvapiť svojimi vlastnými pamiatkami a peknými miestami.

Lesklé na slnku, voňavé, dobré hrozno je už niekoľko rokov jedným z prvkov krajiny kopcov v pohraničí. História podkarpatského vína siaha až do stredoveku, kedy bol nápoj vyrábaný kláštornými vinicami používaný pri liturgiách, a čoskoro sa stal obľúbeným nápojom medzi mešťanmi. Spolu s rozširovaním cestnej siete a obchodných ciest boli podkarpatské vína postupne nahradené maďarskými vínami. Našťastie však, tradície a umenie vinárstva v oblasti nezanikli, pretože v mnohých zahraničných viniciach pracovali Poliaci - oni sa tiež sa starali o vína prinesené z juhu na mieste: v pivnici, v priebehu starnutia.

Maliari, sochári, básnici a hudobníci - ľudia citliví, s umeleckou dušou... na ich pleciach spočíva do značnej miery privilégium ukázať krásu a jedinečnosť sveta, ktorý ich obklopuje a v ktorom žijú. Prezeraním maliarskych diel spred storočia a počúvaním čarovných melódií sa môžeme presunúť do inej reality, ktorá sa vďaka umelcom približuje aj k nám. Rozširovanie poznatkov o kultúrnom dedičstve je mimoriadne dôležité a to aj pre značku Carpathia, ktorá sa už roky usiluje o popularizáciu Karpát ako jedinečnej turistickej destinácie. Propagovaním a odkrývaním odlišnej tváre umenia - umenia, ktoré učí, udivuje a núti nás zamyslieť sa.

Trasy vyčlenené samosprávnymi jednotkami alebo združeniami cestovného ruchu majú pre rozvoj turizmu neoceniteľný význam. Snaha dosiahnuť ich nepretržitú prevádzku a dostupnosť je veľkou výzvou a na pleciach organizátorov a správcov leží nemalá zodpovednosť. Turisti pri prezeraní danej trasy neraz nešetria kritikou, čo obyčajne motivuje k ešte systematickejšej práci, ktorej cieľom je zdokonaľovanie turistických chodníkov. Výzvou nie je len starostlivosť o dané chodníky, ale najmä tvorba nových trás. Čoraz viac pozornosti sa venuje turistickým chodníkom súvisiacim s konkrétnym typom turistických objektov, s osobnosťami z histórie alebo pamiatkami symbolickej kultúry.

Cestou po Karpatských cestách je ťažké odolať dojmu, že ide o územia so zvláštnou dušou, úžasnou atmosférou a búrlivou históriou, ktorá sa ich dotkla. Existuje veľa miest, kde sa zdá, že sa zastavuje čas: dediny s vidieckymi domčekmi, kaplnky pri cestách, opevnené mestá a malé mestečká s dláždenými uličkami. Bohužiaľ, mnoho zo stôp histórie odišlo do zabudnutia, a tím, ktorým sa podarilo dať druhý život, sa ocitli v skanzenoch a múzeách: ich úlohou je zachovať kontinuitu dejín, a to nielen materiálnych, ale aj duchovných: obyčajov, náboženstva, kultúry a ich ukázanie súčasným generáciám. Starostlivosť venovaná histórii a kultúrnemu dedičstvu spočíva na pleciach značky Carpathia, ktorá sa mnoho rokov snaží obnoviť dušu miest, na ktoré pozývajú turistov, aby sa zoznámili s Karpatmi.

S približovaním sa jesennej a zimnej sezóny, čoraz viac ľudí začína zápasiť s každoročnými problémami. Ochorenia horných dýchacích ciest, všeobecná slabosť tela, bolesti hlavy... Čo robiť, aby ste sa zbavili týchto typov problémov a užívali si dobré zdravie po celý rok? Predovšetkým by ste mali venovať väčšiu pozornosť vášmu zdravotnému stavu oveľa skôr, ako si všimnete znepokojujúce symptómy. Najdôležitejšie však je, aby ste neminimalizovali závažnosť aj tých najmenších príznakov, pretože neliečené infekcie môžu viesť k vážnym komplikáciám. Starostlivosť o svoje vlastné zdravie je povinnosťou každého z nás a stojí za to trochu sa nad ním zamyslieť. Je možné, že dobrým riešením bude krátka prestávka v kúpeľoch – zaručujeme Vám, že dovolenka v obklopení hôr a lesov zlepší zdravotný stav, a to najmä v Karpatoch, kde je príroda najmenej dotknutá civilizáciou. Značka Carpathia sa stará o to, aby príroda zostala v takom stave, keďže hory sú ako domov - je potrebné sa o ne postarať a pozvať tu hostí, ktorí sa tu cítia ako doma.

Letná dovolenka neznamená, že musíme ísť k moru ďaleko od nášho domova. Leto sa dá perfektne stráviť aj spoznávaním našej malej krajiny, ktorá má rôzne zaujímavé zákutia a miesta, ktoré sa oplatí navštíviť aj s deťmi.

S prichádzajúcim ochladením výrazne klesá aj naša nálada. Cítime sa pod psa a ešte stále spomíname na to, ako sme sa čvachtali v mori a užívali si teplé počasie.

Leto sa už síce pomaličky končí, ale letnú dovolenku si ešte môžete dopriať. Cestovné kancelárie začali ponúkať výhodné last minute dovolenky a ak chcete ušetriť, práve teraz máte možnosť. Ak neviete, ktorú krajinu si vybrať a čo zohľadňovať pri výbere letnej dovolenky, poradíme vám.

Každé slovenské historické mesto majú svoje čaro. Ak milujete históriu našej krajiny, určite ste väčšinu historických miest so zachovanými budovami navštívili a nemá vás už čo prekvapiť. Boli ste však niekedy v meste na severovýchode našej krajiny – v meste Bardejov? Ak ešte nie, prevedieme vás krásami tohto mesta a uvidíte, že ďalší tip na výlet už nebudete musieť ďalej hľadať.

Ak ste tent rok nestihli letnú dovolenku, ale napriek tomu chcete ísť niekam si oddýchnuť a načerpať novú energiu, nemusíte chodiť ďaleko. Stačí, ak si pozriete na internete výhodné pobyty do kúpeľov a doprajete sebe, i partnerovi relax v podobe liečivých procedúr a skvelého saunového sveta.

Zdolávajúc bariéry – turistika dostupná pre každého

Prieskum na tému dostupnosti a zvýšenia úrovne služieb cestovného ruchu je cieľom mnohých organizácií a združení. Problémy, s ktorými musia bojovať osoby so zdravotným postihnutím sú témou viacerých diskusií. Pohyb na čerstvom vzduchu má priaznivý vplyv na naše zdravie, znižuje hladinu stresu, dodáva energiu, motivuje k zdolávaniu prekážok. Fyzická aktivita sa odporúča každému, bez ohľadu na vek, pohlavie či zdravotný stav a aj preto je potrebné hovoriť o všeobecnej dostupnosti verejných priestranstiev a turistických oblastí. K diskusii súvisiacej s touto tematikou sa pridala aj značka Carpathia, ktorej cieľom je predovšetkým snaha o rozvoj všeobecnej dostupnosti karpatského cestovného ruchu. Navštívte internetovú stránku http://wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com/, na ktorej sa nachádzajú tipy na trasy dostupné pre každého.

Hľadiac na hviezdy – poľské a slovenské parky tmavej oblohy

Čerstvý vzduch, ľahký vánok hladiaci lístky na stromoch a steblá trávy, ozvena lesa a v diaľke zurčiaci potôčik a nad nami jasné nebo, na ktorom sa ligocú hviezdy. Jedinečná atmosféra a možnosť byť „bližšie ku hviezdam”...

Gerlachovský štít by chcel zdolať takmer každý z nás. Nie vždy každý sa dokáže dostať až do takých nadmorských výšok. Chceli by ste si splniť sen a vystúpiť na Gerlach už túto sezónu? Máte jedinečnú možnosť. Sliezsky dom vám okrem ubytovania ponúka výstup na najvyšší vrchol v slovenských Tatrách. Chcete sa dívať na Slovensko z výšky? Chcete ísť až tak vysoko, kde sa bárskto len tak hocikedy nedostane?

Prehľadávanie katalógov nestačí? Snažíte sa nájsť najlacnejšiu dovolenku do Grécka, lenže nie a nie nájsť? Neprepadávajte zúfalstvu. Skúste sa spoľahnúť na kvality cestovnej kancelárie Globtour. Vedeli ste o tom, že práve Globtour sa chváli najlepšími a hlavne najlacnejšími dovolenkami do Grécka? Ak nie, teraz to už viete. Do leta ostáva nejaký ten mesiac a práve preto by ste mali využiť najvýhodnejšie ponuky hneď teraz. Vari chcete prepásť ponuky výhodných dovolenkiek do Grécka? Veríme, že nie. Stránka globtour.sk čaká aj na vašu návštevu.

Leto sa automaticky spája s dovolenkou pri mori. Každý rok chodievate k moru, lenže vždy sa vám zdá, že utrácate až príliš veľa peňazí? Netrápte sa s týmto problémom. Existuje jedna cestovná kancelária, ktorá už v tomto období ponúka výrazné zľavy na lacné zájazdy k moru. Na skorý nákup ponúka zľavy až do výšky 35%! Chcete vedieť o akú cestovnú kanceláriu sa jedná? Jedná sa o cestovnú kanceláriu Koala. Tešíte sa, že tento rok budete môcť stráviť dovolenku len za pár eur?

Nie nadarmo sa hovorí, že všetky cesty vedú do Ríma. Chcete sa nechať aj vy zaviezť do Ríma? Chcete spoznávať bohatú kultúru a tunajší život? Nenechajte si ujsť vynikajúcu ponuku leteniek od Pelikána. Pelikán prináša jednoducho revolučne nízke ceny leteniek nielen do Ríma. Vás to však láka najmä do Ríma?

Ak ste celiatik a túžite ísť na dovolenku bez toho, aby ste si zo sebou brali špeciálnu múku, skúste využiť ponuku jednej webovej stránky, ktorá ponúka celiatikom dovolenkové pobyty. Trápi vás táto choroba a chcete si bezstarostne užívať dovolenku bez toho, aby ste sa obávali toho, že vám podajú na stôl pre vás zdraviu nebezpečné jedlo? Ukončite svoje trápenie a navštívte stránku interspa.sk, kde takéto lacné pobyty pre celiatikov nájdete.

Chcete cestovať za oddychom, avšak ste si všimli, že vaše auto nie je v poriadku? Chýba mu niečo a vy to potrebujete súrne kúpiť? Poradíme vám kam máte ísť a viete čo? Poradíme vám aj kam by ste mali cestovať za oddychom!

Prečo by ste mali sedieť doma? Prečo by ste sa nemohli nazrieť za hranice vašej krajiny? Prečo by ste nemali spoznávať svet? Všetko môžete! Ak vám to zdravie a financie dovoľujú, choďte navštíviť miesta, po ktorých ste už niekoľko rokov túžili. Čo keby sme vám predstavili jednu webovú stránku, na ktorej si budete môcť kúpiť tie najlacnejšie letenky do obľúbených krajín, ktoré túžite vidieť? Súhlasíte? Pohodlne sa usaďte a zavítajte spolu s nami na stránku letenky.sk.

Máte chuť spoznávať krásy Apeninského poloostrova? Neviete ktorá cestovná kancelária by vám dokázala ponúknuť také výhodné ponuky, po ktorých by ste slintali už teraz? Ponúkame vám možnosť nahliadnuť na stránku slovenskej známej cestovnej kancelárie. Nahliadnite na stránku tiptravel.sk a vyberajte si nezabudnuteľnú dovolenku do krajiny, po ktorej tak veľmi túžite.

Vaše telo potrebuje urgentne oddych? Tempo, ktoré máte, vám nevyhovuje a neprospieva vášmu organizmu? Poradíme vám niečo, čo vám zaručene pomôže! Viete si predstaviť, že by ste v najbližšej dobe skočili do kúpeľov? Čo keby ste skočili na juh Slovenska? Čo keby ste skočili do uznávaných kúpeľov v Patinciach? Čo keby ste zavítali do najjužnejšie položenej obce na Slovensku?

Viete ako sa vyrába lietadlo? Sledujte!

Aj vy ste si vždy počas letu lietadlom zamestnávali myseľ predstavami a úvahami o tom z čoho je lietadlo zostrojené, ako prebieha jeho výroba? Toto video prezradí mnohé a časozbernými snímkami zachytáva aj drobné detaily konštrukcie Boeingu, z ktorých budete prekvapení. 

Reč je o dvoch krásnych krajinách, ktoré by bolo škoda premeškať navštíviť ešte toto leto! Cestná kancelária Globtour vám ponúka tie najkrajšie pobyty v týchto dvoch úžasných krajinách. Výhodné ceny vás určite neobídu. Dostanete tie najlepšie pobyty za naozaj fantastické ceny! Vôbec nepreháňame – veď sa presvedčte na vlastné oči.

Táto mohutná rieka preteká Dolným Saskom – cez spolkovú krajinu. Na nej sídli nádherné mesto plné rôznych atrakcií – mesto Hannover. Chystáte sa zbaliť veci a vyraziť sa spoznávať toto prekrásne nemecké mestečko? Neváhajte a zbaľte celú rodinku a choďte si užívať ničím nerušené voľné chvíle.

Tatry a ich slepačia polievka pre dušu

Nič sa vám nedarí a všetci vás rozčuľujú. Každý má takéto obdobie, vás bohužiaľ navštívilo práve teraz. Ráno vás budík nezobudil, kvôli čomu ste zmeškali autobus do práce. Vďaka tomu ste prišli neskoro na dôležitú pracovnú poradu, čo sa nepáčilo, čuduj sa svete, vášmu šéfovi a zavolal si vás na pohovor. Horor deň, tešíte sa, keď prídete domov a dáte si horúcu vaňu a víno. Začnete napúšťať vodu a zistíte, že netečie teplá voda. Tak si idete otvoriť aspoň fľašu vína, ale neviete nájsť vývrtku. Nervózne beháte po byte, prudko otvárate všetky dvere, až z jedných odtrhnete úchytku. Relax. Chce to relax.

Lyžovačka či wellness? Oboje!

Návšteva Tatier býva často plná otázok a riešenia dilem. Ísť do Vysokých či do Nízkych Tatier? Ideme lyžovať alebo oddychovať? Ostaneme celý víkend alebo iba jednu noc? Ak ste si vybrali Nízke Tatry, nebudete ľutovať. Krásne hory, zjazdovky, hotely, príroda. Jediný rozdiel medzi nimi a Vysokými Tatrami je naozaj asi iba v ich výške. A ak nejdete práve zdolávať najvyšší vrch Slovenska, ste v Nízkych Tatrách na správnej adrese.

Ste pracovne v Žiline? Využite to!

To, že Žilina je vďaka svojej polohe dôležitým železničným uzlom, nie je žiadne tajomstvo. To, že vďaka automobilovému priemyslu a vysokej koncentrácii podnikateľov zo severu Slovenska je dôležitým obchodným mestom, tiež viete. Ale to, že väčšina návštevníkov Žiliny tam neprišla pracovne ale ako turisti, možno neviete.

Vidieť Rím a zomrieť

Večné mesto, do ktorého vedú všetky cesty. Hovorí sa, že keď uvidíte krásu Ríma, už môžete zomrieť. Hoci umierať asi chcieť nebudete chcieť, krása hlavného mesta Talianska vám minimálne vyrazí dych. Intímna otázka pre vás, ak všetky cesty vedú do Ríma, už vás tam vaša cesta zaviedla? Že nie? Chyba! Najvyšší čas to napraviť.

Unikátna Salamandra v Štiavnických vrchoch

Salamandru škvrnitú nájdete v Štiavnických vrchoch len s veľkou námahou a po dlhom pátraní. Je veľmi plachá a ľudí vo svojom teritóriu nemá rada. V Štiavnických vrchoch sa ale skrýva iný druh Salamandry, taký, ktorý ľudí obľubuje a ich prítomnosť mu robí radosť. Dokonca ich pohostí jedlom takým, po ktorom návštevníci nebudú chcieť teritórium tohto druhu Salamandry nikdy opustiť. Kto je táto zvláštna Salamandra?

Tatry

Hotelieri sa snažia návštevníkom Tatier ponúknuť ubytovanie aspoň také pekné a útulné, ako je samotná tatranská príroda. Nie vždy sa im to však podarí. Pravdu povediac, hotelierov, ktorým sa to podarilo nie je až tak veľa. Ako si teda v Tatrách vybrať správne ubytovanie? V prvom rade si musíte sami urobiť zoznam toho, čo je pri hľadaní ubytovania pre vás skutočne dôležité, a potom? Potom vám už pomôže internet a recenzie návštevníkov. Žiadna veda, pokiaľ poznáte svoje priority.

Dajte zbohom bolesti chrbta

Bolesť chrbta je nepríjemná záležitosť. Zlé je na tom, že nikdy neviete, kedy vás zloží. Ak ste dobrá duša a pomáhate susedovi preniesť ťažký gauč, stačí ho zle chytiť a sekne vás v chrbte ani neviete ako. Ak máte sedavé zamestnanie, môže sa bolesť do vašej chrbtice zakrádať celé dni, nenápadne krok po kroku, bez toho, aby ste si to všimli a zrazu je tam. Tiež vám môžu prechladnúť kríže, keď zafúka prvý jarný vietor a bolesť je na svete. Ako sa účinne zbaviť bolesti?

Kalábria, Taliansko

Konečne dovolenka! Júnové slnko začína neznesiteľne pražiť, s partnerom sa vám podarilo vybaviť dovolenku na rovnaký termín a deti do vás už týždeň hučia, kedy pôjdete konečne k moru. Last minute je pre vás jasná voľba, zbalíte celú rodinu a idete na lov zájazdu najlepšieho pre vašu rodinu. Vy chcete letieť, partner sa toho bojí, dcéra chce piesočnú pláž, syn zase kamienky. A vám z toho všetkého šedivejú vlasy. Lebo sa musíte rozhodnúť v priebehu pár hodín, tak, aby ste sa na dovolenke nemuseli pozerať na žiadnu odutú tvár. To je nadľudský výkon.

Jedna z najnebezpečnejších pláží sveta - Maho Beach, Svätý Martin

Jedinečný zážitok a súčasne dávka nebezpečenstva robí z pláže Maho Beach na ostrove Sv. Martin jednu z najvyhľadávanejších pláží sveta nielen u plane spotterov - vášnivých pozorovateľov lietadiel.

Máme ohromnú radosť z toho, koľko z vás sa zapojilo do našej súťaže. Vážime si každú jednu fotografiu a čas ktorý ste nám venovali. Ďakujeme a čoskoro pre vás pripravíme ďalšie hravé aktivity. :)

Ahojte dovolenkári, cestovatelia, priatelia! Máte zaujímavú fotografiu z vašej tohtoročnej letnej dovolenky a chcete sa s ňou s nami podeliť a pritom vyhrať zaujímavé ceny? Stačí len poslať fotografiu, prípadne ju opísať (lokalita, čas, zaujímavosť, osobná skúsenosť, príhoda) a najzaujímavejšie fotografie oceníme! Všetky doterajšie fotografie týždňa nájdete tu. Fotografie posielajte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

trabant-afrika

"Češi, trabant, Južná Afrika...to je priveľa". Ale predstavte si ide to. Pár odvážlivcov sa rozhodlo, že prejde na trabantoch naprieč celou Afrikou. Ich trasa viedla cez Tunisko, Lýbiu, Egypt, Sudán, Etiópiu, Keňu, Tanzániu, Zambiu, Botswanu, Namíbiu a nakoniec JAR. 

Divoký oceán, filmový dokument

Po putovaní vtákov a iných živočíšnych druhov sú v ďalšom zaujímavom dokumente hlavnými hrdinami ryby. Podmorský svet afrického pobrežia odhaľuje snímok Divoký oceán, na ktorého trailer vás pozývame.

Graham Hughes je známy britský cestovateľ, ktorý si zaumienil precestovať všetky krajiny sveta bez použitia leteckej dopravy. Poviete si, blázon! Ale on to dokázal a v každej krajine natočil krátky príspevok, z ktorého vzniklo nasledujúce 4-minútove video.

ceytovanie-v-skupine

Cestovať sám, s priateľom či vo väčšej skupine? Každá z možností má svoje výhody i nevýhody. Ktorú možnosť preferujete vy?

Cestovn poistenie Uniqa

V stredu, 31.7.2013 pribudla, na www.dovolenkainfo.sk možnosť poistiť sa na dovolenku, či čunder ONLINE! Ľahko si odkliknete svoje poistenie popri balení a dobrodružstvo sa môže začať! :-)

Potopenie Titanicu, 1912

"Nepotopiteľný parník", ako bol Titanic vznešene nazývaný, žiaľ našiel svojho premožiteľa. Ľadovec, s ktorým kolidoval vo vodách severného Atlantiku, ho potopil za niekoľko hodín. Pozrite si vedeckú simuláciu tohto nesťastia z 15. apríla roku 1912.

Into The Mind, Kanada

Pred časom nám dala naša priateľka a cestovateľka Soňa Wagnerová do pozornosti tento snímok a my sme sa s ním rozhodli podeliť. Vychutnajte si oficiálny teaser filmu Into The Mind!

Nový vzhľad, dovolenkainfo

Ešte pred letnou sezónou sa tím dovolenkainfo.sk pekne zapotil! Vytvárali sme nový vzhľad, pripravili viaceré nové kategórie a informácie o ďalších zaujímavých dovolenkových destináciách.

S geografom na bicykli do Murmansku - úvod

Celé sa to začalo dávno. Veľmi dávno. Keď malý geograf sníval nad obrázkovým atlasom sveta a neustále sa vracal k nenápadnej fotografii Murmansku. K obrázku sivých, bezútešných panelákov na okraji studenej zátoky plnej príliš veľkých lodí a unavených rušňov, ktorých cesta tu milostivo končí. A potom geograf začal bicyklovať a spoznávať svet. A oficiálne sa stal geografom na fakulte. A až neskôr prišlo leto 2010 a geograf sa rozhodol splniť si detský sen. Nemohlo to dopadnúť ináč. Od Murmansku ho delilo 30 dní, 2700 kilometrov na bicykli, 7 návštev (bielo)ruských domácností a niekoľko zistení, s ktorými sa v záujme konfrontácie vnímanej reality s faktami s čitateľom podelí.