Ak sa chystáte na Seychelské ostrovy, určite sa vám budú hodiť nasledovné rady. Dozviete sa napríklad ako je to s vízami či očkovaním, koľko stojí preprava, kde predávajú najlepšie suveníry, ktoré pláže navštíviť a mnoho ďalších praktických informácií, ktoré sa oplatí vedieť pred Vašou vysnívanou dovolenkou.

Seychely sú súostrovie v Indickom oceáne, leží južne od rovníka, východne od Afriky a severne od Madagaskaru na 115 ostrovčekoch. Ostrovy sú z časti pokryté hustým tropickým lesom a vďaka svojej odľahlosti od pevniny sú domovom rôznych endemických rastlín a živočíchov.

Na africké pomery sú Seychely značne bohatou krajinou Luxusný turistický ruch predstavuje najdôležitejší zdroj príjmov. Ročne tu strávi dovolenku asi 150 tisíc zahraničných hostí. Ďalším významným hospodárskym odvetvím je lov a spracovanie rýb. Dôležitým zdrojom príjmov zo zahraničia predstavujú tiež poplatky od zahraničných lodí za rybolov v teritoriálnych vodách Seychel.

Základné údaje

 • Oficiálny názov krajiny: Seychely - Seychelles - Sesel
 • Hlavné mesto: Victoria
 • Rozloha: 455 km²
 • Počet obyvateľov: 90 024 (2012)
 • Hustota zaľudnenia: 198 obyv./km²
 • Mena: seychelská rupia (SCR)
 • Časové pásmo: SEČ+3

Ryby na trhu vo VictoriiRyby na trhu vo Victorii. Lov rýb je na Seychelách významným hospodárskym odvetvím

Víza a doklady

Na občanov Slovenskej republiky sa pre vstup na Seychelské ostrovy nevzťahuje vízová povinnosť. Plnohodnotným a dostačujúcim cestovným dokladom je platný cestovný pas. Medzinárodné dohody umožňujú občanom Slovenska cestovať bez víz do krajiny na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov. Pri ceste na Seychelské ostrovy sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Seychelských ostrovov musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov po návrate.

Očkovanie a zdravotná starostlivosť

Pred vstupom do krajiny nie je potrebné absolvovať žiadne nadštandardné očkovania. Na Seychelách je zdravotná starostlivosť podobná tej európskej. Nižšiu kvalitu však možno očakávať vo väčšej vzdialenosti od hlavného centra ostrova Mahé a na vzdialenejších ostrovoch.

Poistenie

Poistenie liečebných nákladov je pre týždňový pobyt na Seychelských ostrovoch približne 13 eur. Ak by ste si chceli pripoistiť aj batožinu rátajte s cca 3 eurami navrch. Pripoistenie omeškania batožiny na 6 hodín činí približne 2 eur. V poslednej dobe sa rozmohli viaceré nadštandardné druhy poistenia ako "poistenie počasia" alebo "poistenie nevydarenej dovolenky", ktoré sa pohybuje pohybuje od 20 eur na deň. Veľkou výhodou je aj poistenie storna zájazdu, ktoré vás ochráni pri náhlom ochorení, či hospitalizácii, ktorá vám neumožní na pobyt nastúpiť. Toto poistenie často využívajú rodiny s malými deťmi. Výška poistného sa odvíja od dĺžky pobytu a obstarávacej ceny pobytu, poisteného ochráni pred vysokými storno poplatkami, ktoré niekoľko dní pred nástupom na pobyt predstavujú 80-95% celkovej ceny pobytu.

Počasie

Seychely ležia v tropickom podnebnom pásme s priemernými dennými teplotami 24 - 30°C. Najteplejšie býva v marci a apríli, najchladnejším obdobím je júl až august. Napriek tomu tu padne množstvo zrážok. Vzhľadom k blízkosti rovníku ležia Seychely mimo oblasť zvyčajného výskytu tropických búrok.

Na prelome júna a júla je obdobie suchej zimy.  Viac fúka, more je rozbúrenejšie a prší len veľmi málo. Ideálne na turistiku, výlety, windsurfing. Navyše, v júni je tam minimum turistov, pretože je to hluché obdobie pred letnými prázdninami. V období leta tam je neuveriteľne teplo, nefúka a more je ako zrkadlo. To znamená, že teploty sa pohybujú v priemere okolo 29 až 31 stupňov. Vtedy je ideálny čas na šnorchlovanie a potápanie.

Zatiahnuté nad Anse Cocos, SeychelyAnse Cocos, výnimočne zatiahnuté

Ceny dovoleniek

Paušálne pobyty na Seychely (letenka + hotel) sa u cestových kancelárií pohybujú v priebehu roka na 7 nocí od cca 1000,- eur s raňajkami. Samozrejme ceny závisia od kvality ubytovania, tiež od termínu cesty a nákupu dovolenky. Čím bližšie k termínu dovolenky, zájazd kupujeme, tým vyššia býva spravidla cena. Je to spôsobené vypredanosťou leteniek v najnižších tarifných triedach, čím sa navýši celková cena pobytu. Spiatočná letenka z letísk Viedeň a Budapešť je približne 850 eur pre dospelého. Zaujímavé ponuky dovoleniek nájdete TU.

Suveníry

Najlacnejšie suveníry sú jednoznačne na ostrove Mahé vo Victorii (hlavné mesto Seychel) na trhovisku. Na ostatných ostrovoch sú ceny tých istých suvenírov dvoj až trojnásobne drahšie. Takže ak sa dostanete do Victorie, neváhajte s nákupom. Pozor, treba prísť radšej v doobedných hodinách, nielen kvôli čerstvým potravinám - ryby, zelenina, ovocie, ale poobede tam už nikto nie je. V nedeľu je všetko zatvorené! Zaujímavým suvenírom z Mahé môžu byť seychellské čaje, ktoré sa dajú kúpiť priamo pri „Tea Factory“, ale aj v obchodoch, no nie všetky druhy.

Pravý Seychelský čajPravý Seychelský čaj vyrábaný v miestnej továrni na čaj. Čaj sa vyrába vo viacerých príchutiach (vanilka, škorica, pomaranč, mäta, alebo citrón).

Ďalším suvenírom je lokálny rum „Takamaka Bay“, ktorý má rôzne príchute: kokosový, biely rum, ale aj tmavý rum. Predávajú ich skoro vo všetkých obchodoch, ale takisto si ich môžete zakúpiť priamo v „Rum Destillery“, kde ich môžete aj ochutnať v rámci prehliadky, ktorá však stojí 200SCR na osobu. Prekvapivo najlacnejší Takamaka rum bol v duty free shope na letisku na Mahé. Lenže - ak letíte cez Frankfurt, pri transferi budete musieť opäť prejsť cez security check a tam vám všetky tekutiny zoberú.

Doprava

Taxíky sú dostupné na všetkých troch ostrovoch. Cena sa dá zjednávať. Treba sa však dohodnúť vopred, aby vás potom neprekvapili. Dá sa platiť aj v eurách. Pri cestovaní na vlastnú päsť treba počítať s tým, že vás s batožinou do autobusu nezoberú, takže minimálne z letiska, na letisko sa bez taxíka nezaobídete. Autobusy jazdia na Mahé a Prasline. Na všetkých trasách idú približne raz za hodinu, ale cestovný poriadok nájdete zväčša len na konečnej zastávke. Najlepšie sa opýtať domácich vo vašom „rezorte“. Je to taká sardinkáreň na horskej dráhe. Cena je paušálna 5SCR na jednu jazdu (či už je to jedna zastávka alebo celá trasa). Eurá neberú a treba mať drobné, resp. maximálne bankovku vo výške 50SCR. Ak by ste si chceli požičat auto, ceny sa pohybujú v závislosti od počtu dní zapožičania ako aj typu auta. Vychádza to približne 30-100 EUR plus benzín. Dobre je si to doma pozrieť na internete a urobiť si prehľad.

Transfery medzi ostrovmi katamaránom Cat Cocos:

 • Mahé-Praslin: 56 EUR/ os. (cca 1hod.)
 • Praslin-La Digue: cca 13 EUR (cca 10min.)

Stravovanie

Pri self cateringu, pokiaľ sa nechcete prestravovať v reštauráciách, je stravovanie trošku komplikované, nakoľko sú k dispozícii len minimarkety s obmedzenou ponukou. Niekedy treba prejsť viacero obchodíkov, aby ste kúpili čo chcete. Mliečne výrobky sú ťažko zohnať a sú drahé, dokonca bol problém nájsť peknú čerstvú zeleninu (jedine na trhu, ktorý je len vo Victorii, prípadne ak narazíte na stánok pri ceste). Ale zas chvíľku sa zvládnete prestravovať aj na cestovinách a konzervách :).

V niektorých častiach ostrovov fungujú Take away reštaurácie, takže sa najete za cca 40 SCR/os. V každom prípade navrhujeme ochutnať: banánové chipsy, bread fruit v podobe hranolčekov, fish curry alebo fish creole, grilované ryby, miestne ovocie - mango, banány a kokos (ak nájdete na zemi, kľudne si vezmite a otvorte si sami). Niektoré menšie reštaurácie nevaria celý deň, ale len v čase obeda a večer až po siedmej. V reštauráciách sa dá platiť kartou.

Hamburger a hranolky v reštaurácii Le ChevalierHamburger s hranolkami v reštaurácii Le Chavalier. Cena 250 SCR (cca 17 EUR)

Pláže

V závislosti od mesiaca v roku sa môže stať, že sa na vašej pláži nedá kúpať (plávať) celý deň, pretože doobeda je veľký odliv a poobede je zas taký príliv, že si nemáte kam dať uterák. Preto je dobre navštíviť aj iné pláže, ktoré sú buď upravené, alebo sú orientované na inú svetovú stranu. Na Mahé je taká pláž Port Launay, na Prasline Anse Lazio, Anse Georgette, príp. východná strana pobrežia.

Pláž Anse Lazio na ostrove PraslinAnse Lazio je považovaná za jednu z najkrajších pláží na Seychelách a je preto veľmi obľúbená medzi turistami. Typickým znakom pláže Anse Lazio sú žulové kamene, ktoré lemujú celú pláž.

Tipy a rady

 • Na Seychely si treba so sebou zobrať elektrickú redukciu, keďže majú zástrčky ako v Anglicku.
 • Mena: SCR – seychelská rupia, 1€ = cca 14,3 SCR, 100 SCR = cca 6,9€ (apríl 2015)

Dôležité telefónne čísla

 • Prvá pomoc: 999
 • Polícia: 999
 • Požiarnici: 999

Zastupiteľský úrad SR na Seycheloch

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi
Milimani Road, P.O.Box 30 204
00100 Nairobi

Tel.: +254202721896, +254202721898
Mobil: +254 731 282 826 (SOS)
Fax: +254202717291
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.mzv.sk/nairobi

Viac dôležitých informácií o Seychelách nájdete na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.