Chcete urobiť radosť svojím deťom a zároveň si pripomenúť aj vlastné detstvo? Snáď s výnimkou návštevy Disneylandu na to asi len ťažko nájdete vhodnejšie miesto než je Legoland. Dnes je tento reťazec zábavných parkov rozšírený už vo viacerých krajinách, ba i na rôznych kontinentoch.

Legoland tak napríklad nájdete v Anglicku vo Windsore (otvorený v roku 1996). Od roku 1999 sa zábavnému parku môžu tešiť ľudia aj na americkom kontinente v USA v Californii a od 2011 aj na Floride. Ďalší Legoland v Európe bol otvorený v nemeckom Günzburgu (2002). Posledný zábavný park zavítal na ázijský kontinent v roku 2012 a to do Malajzie. Najbližšie sa má tiež otvoriť Legoland v Dubaji. My sa dnes však budeme venovať tomu úplne prvému – v Dánskom Billunde, postavenom neďaleko druhého najvyužívanejšieho dánskeho letiska.

Vstupná brána do Legolandu Billund v DánskuVstupná brána do Legolandu Billund. Dánsky Legoland počas svojej histórie navštívilo viac ako 50 miliónov ľudí

Toto mestečko so zhruba 6.000 obyvateľmi sa preslávilo vďaka tomu, že v ňom v 30. rokoch minulého storočia vznikla firma LEGO. Názov je odvodený z dánskeho „leg godt", čo môžeme voľne preložiť ako „dobre sa hraj". Po obrovskom úspechu ich výrobkov tu v roku 1968 otvorili aj prvý tematický zábavný park – Legoland Billund, ktorého bránami od jeho otvorenia prešlo už viac ako 50 miliónov návštevníkov.

Park ponúka obrovské množstvo možností trávenia vášho času a to vo viac ako 50 rôznych atrakciách. K najznámejším patrí iste Miniland tvorený z viac ako 20 miliónov LEGO kociek. Toto srdce Legolandu vám predstaví svet v zmenšenom vydaní. Nájdete tu svetoznáme architektonické a historické skvosty detailne prevedené do LEGO hávu, ako sú napríklad Mount Rushmore, Kennedyho vesmírne stredisko, Socha slobody či Aténska Akropolis.

Replika kanálu Nyhavn v Legolande Billund, DánskoReplika kanála Nyhavn v Kodani. V Legolende sú replikované mnohé známe mestá a lokality, ktoré sú vyrobené z mnoho tisícov kusov lego kociek.

Prejdete niekoľkými krajinami od Dánska až po Spojené štáty americké. Všetko tu žije svojím vlastným životom - po cestách Minilandu jazdia autá, z letísk štartujú lietadlá, lode sa plavia po riekach a nezabudlo sa ani na železničnú dopravu. Aj preto, Miniland istotne nebude pripadať fascinujúci len očiam malých detí, ale na svoje si prídu aj dospelí.

Pre tých najmenších je určený DUPLO Land, kde si deti nájdu všetko, čo zo stavebníc DUPLO poznajú, no tentokrát 15 násobne zväčšené, vďaka čomu môžu konečne budovy s ktorými sa hrali sami navštíviť, prípadne sa previesť vo vozidlách, ktoré doma mohli zdvihnúť jednou rukou.

Prehliadka v Safari, Legoland BillundPrehliadka v Safari. V Legolande sa dá bez problémov povoziť na rôznych autíčkach, lodičkách či vo vláčiku a v pohodli si tak obzrieť tento nádherný zábavný park.

Dobrodružnejší z vás môžu navštíviť napríklad Piratland, kde sa môžete vcítiť do kože niektorého postrachu oceánov a s celou rodinou dokonca vybojovať svoje prvé námorné víťazstvo v niektorom z vodných bojov! Hlavne si nezabudnite plavky, čiernu pásku na oko a papagája na plece.

Novinkou roku 2015, a teraz by mali zbystriť pozornosť všetci fanúšikovia sci-fi a filmovej série Star Wars obzvlášť, je najväčší model postavený z LEGO kociek, ktorý predstavuje hviezdnu loď X-wing Starfigher. Skladá sa z viac ako 5 miliónov kociek, je vysoký viac ako 3 metre a váži cez 20 ton! Môžete si pozrieť ako tento gigantický model postavili a iste tu stretnete aj nejednu známu postavičku zo vzdialenej galaxie...

Praktické informácie pre návštevníkov Legolandu

Návštevu Legolandu odporúčame hneď po otvorení. Jednak je tam menej ľudí a nemusíte sa toľko tlačiť pred jednotlivými atrakciami a jednak Vám ostane viac času v kľude si všetko pozrieť, ak to vôbec za jeden deň stihnete :)

Mestečko Bergen - lego replikaĎalšia z lego-replík miest. Tento krát zavítame do mestečka Bergen v Nórsku s lego plachetnicou v prístavisku.

Vstupné

Lístky je možné objednať si aj priamo na stránke Legolandu, vďaka čomu môžete aj ušetriť. Výška vstupného sa pohybuje v závislosti od veku, počtu predplatených dní, typu objednávky (online alebo na mieste). V prípade online objednávky je tiež dôležité, koľko dní pred vstupom si lístky zakúpite. Ak si zakúpite lístky 7 dní pred vstupom, môžete ušetriť až 15% zo vstupného. Vo vnútri parku sa už potom nevyberá vstupné na jednotlivé atrakcie. Všetko je zahrnuté v cene vstupenky.

Online objednávka 7 dní pred návštevou

Vek

1 deň

2 dni

Celosezónny

Dospelí a mládež (13 - 64 rokov)

DKK 279

DKK 398

DKK 629

Deti (3 - 12 rokov)

DKK 249

DKK 368

DKK 398

Seniori (65+ rokov)

DKK 249

DKK 368

DKK 575

Online objednávka 2 dni pred návštevou

Vek

1 deň

2 dni

Celosezónny

Dospelí a mládež (13 - 64 rokov)

DKK 296

DKK 415

DKK 629

Deti (3 - 12 rokov)

DKK 269

DKK 388

DKK 398

Seniori (65+ rokov)

DKK 269

DKK 388

DKK 575

Vstup na mieste

Vek

1 deň

2 dni

Celosezónny

Dospelí a mládež (13 - 64 rokov)

DKK 329

DKK 448

DKK 629

Deti (3 - 12 rokov)

DKK 299

DKK 418

DKK 398

Seniori (65+ rokov)

DKK 299

DKK 418

DKK 575

Aktuálne ceny sa dozviete napríklad tu: http://www.legoland.dk/en/Book/prices-and-tickets/.

Ubytovanie

V parku samozrejme nájdete aj miesta, kde si môžete oddýchnuť, občerstviť sa a nabrať nové sily do ďalších dobrodružstiev. Tí najväčší milovníci LEGO kociek sa navyše môžu v parku aj ubytovať a to v štvorhviezdičkovom hotely LEGOLAND, situovanom priamo uprostred parku. Hotel má vlastný vchod do parku, bezplatné parkovisko a z okien je vidieť zábavný park. Hotel je plne vybavený a prispôsobený návštevníkom s malými deťmi. Súčasťou hotela je herňa a detské ihrisko. Pre tých najmenších je pripravených mnoho rôznych aktivít a neďaleký bazén Billund, v ktorom sa nachádzajú vodné šmýkačky a bazény pre deti.

Ubytovanie je tiež možné v komplexe Legoland Holiday Village, ktorý sa nachádza neďaleko zábavného parku. Na mieste sa nachádza aj udržiavaný park so zoologickou záhradou. V komplexe sa môžete ubytovať v chatkách alebo stanoch v rôznych štýloch (western, piráti), prípadne karavanoch. Chatky majú buď spoločnú alebo vlastnú kúpeľňu a sú pohodlne vybavené.

Doprava

Do zábavného komplexu sa dá dostať viacerými spôsobmi. Neďaleko sa nachádza letisko Billund Lufthavn. Ak máte radi šoférovanie, tak nie je problém sa sem dopraviť autom. Billund je neďaleko diaľnice s dobrým napojením. V okolí Legolandu je niekoľko platených parkovísk. Cena sa pohybuje okolo 50 DKK na deň. Pokiaľ ste sem prišli karavanom, tak nie je možné parkovať na parkovisku cez noc. Je potrebné využiť oficiálne priestory kempu.

Pokiaľ sa nechcete o dopravu a ubytovanie starať a túto činnosť chcete zveriť niekomu inému, tak vedzte že možnosť zabezpečenia výletu do Legolandu nájdete aj v ponuke viacerých slovenských cestovných kancelárií.

Letisko Billund v LegolandeVerná kópia dánskeho letiska Billund. Ročne prepraví až niekoľko miliónov lego kociek do celého sveta :)

Na záver..

Návšteva Legoladu je jeden z tých zážitkov na ktoré nebudú po rokoch s radosťou spomínať len deti, ale aj dospelí. Tí aspoň počas návštevy budú môcť zabudnúť na svoje starosti a pripomenúť si, aké to bolo pred rokmi úžasné vytvoriť niečo len vlastnými rukami a za pomoci svojej fantázie.

Fotografie

Video