New York sa rozprestiera na 781 km2 na severovýchodnom pobreží USA. Hoci je najväčším mestom USA, ani to mu nezaručuje post hlavného mesta štátu New York - tým je mesto Albany, ležiace asi 250 kilometrov severnejšie. New York sa skladá z piatich mestských častí: Manhattan, Bronx, Staten Island, Brooklyn a Queens.

História New Yorku siaha asi do roku 9500 p.n.l. kedy sa v tejto oblasti usadili Indiáni. Svoje sídlo vtedy nazvali Manhatin (ostrov kopcov). Do Manhatinského zálivu doplával ako prvý Európan v roku 1524 Giovanni da Verrazzano z Florencie. Prvým Európanom, ktorý vstúpil na južnú časť Manhatinu bol však Angličan Henry Hudson, po ktorom bola pomenovaná aj rieka Hudson. Prvým starostom mesta sa stal v roku 1626 Peter Minnewit, ktorý ostrov kúpil od indiánov za látky a sklenené perly a nazval ho Nieuw Amsterdam. Premenovaný na New York bol v roku 1664, kedy ho po vojne získali po Holanďanoch Angličania.

New York má v súčasnosti cez 8 miliónov obyvateľov a je najväčším mestom USA. Mesto bolo založené v roku 1621 a nárast obyvateľstva sa v prvých 200 rokoch vyvíjal veľmi pomaly. Na začiatku 18. storočia žilo na Manhattane len okolo 5000 ľudí, v roku 1790 to bolo okolo 33 000 a v roku 1800 už mal New York 66 000 obyvateľov. V 2. druhej polovici 19. storočia sem však začali prúdiť prisťahovalci a New York sa tak stal mestom s viac ako miliónom obyvateľov. Prisťahovalectvo malo vplyv aj na vytvorenie rôznych etnických skupín, ktoré sa usadzovali a budovali svoje vlastné štvrte - napr. Chinatown (Čínania), Little Italy (Taliani), East Village (Poliaci a Ukrajinci), East Side (Madari a Česi), Haaralem (afroameričania) a vo Washington Heights (Dominikánci a Kubánci). V jednej časti Brooklynu sa usadili Arabi v ďalšej Židia a aj Nóri a Dáni. V mestskej časti Queens býva veľa Grékov a Kolumbíjcov. Prisťahovalci okrem svojich zvykov, náboženstva, obchodov, reštaurácii priniesli do New Yorku aj svoj jazyk. Hoci úradným jazykom je angličtina, odhaduje sa, že až štyri miliónov obyvateľov hovorí po anglicky veľmi zle, alebo vôbec a 1,5 milóna obavateľov sa dohovorí iba po španielsky. Najviac obyvateľov žije v časti Brooklyn, ktorá má rozlohu 154 km2. Čo sa týka náboženského vyznania, približne 43% obyvateľov je katolíkov, 25% evanjelikov a 1,5% moslimov. Nachádza sa tu viac ako 6000 kostolov, synagóg a chrámov.

New York je finančným centrom sveta, koncentrujú sa tu tiež média z celých Spojených štátov. Hoci New York bol kedysi jedným z najväčších priemyselných centier USA, do dnes prežil iba textilný priemysel (Garment District). Väčšina obyvateľstva pracuje v oblasti služieb - maloobchod, zdravotníctvo, školstvo, finančníctvo. Veľký význam má cestovný ruch, v ktorom pracuje okolo 700 000 ľudí. V roku 2011 navštívilo New York cez 50 miliónov návštevníkov.

Najväčšou katastrofou, ktorá sa odohrala v novodobých dejinách mesta bol teroristický útok na dve veže Svetového obchodného centra v roku 2001. V troskách zahynulo viac ako 2800 ľudí. Dnes na mieste známych dvojičiek stojí budova One World Trade Center (Freedom Tower - Veža slobody), ktorá má 104 poschodí a s výškou 514 metrov sa stala najvyššou budovou USA a tiež najvyššou budovou na západnej pologuli.

V meste je ľahké sa zorientovať. Avenues vedú zo severu na juh a Streets z východu na západ. Piata avenue rozdeľuje ulice na "East" a "West". Po centre je najlepšie sa pohybovať peši, využiť však môžete aj metro. Najobľúbenejšie turistické trasy a pamätihodnosti sa nachádzajú na Manhattene, v najmenšej časti New Yorku. Nájdete tu zelenú oázu - Central Park, finančné centrum Wall Street, štvrte prisťahovalcov - Chinatown, Little Italy, Haarlem, budovy Empire state Building, Chrysler Building, Rockefeller Center, Medison Square Garden, Carnegie Hall, Times Square, a tiež American Museum of Natural History.

Najľudnatejšou časťou New Yorku je Brooklyn, ktorý dostal názov po holanskej obci Breuckelen. Do roku 1898 sa vyvíjal nezávisle od vedľa susediaceho New Yorku, neskôr bol však pripojený k Manhattenu. Prvým pevným spojením bol Brooklynský most, dokončený v roku 1883. V Brooklyne môžete takisto nájsť druhé najväčšie múzeum v v meste - Brooklyn Museum ale aj botanickú záhradu, detské múzeum (Brooklyn Children´s Museum), alebo New York Aquarium.