USA

Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup na pôdu Spojených štátov amerických vízum a platný cestovný pas. Nevyžadujú sa špeciálne očkovania, odporúča sa uzavrieť kvalitné cestovné poistenie.

Nie všetci sme mali to šťastie navštíviť toto veľkomesto, ale väčšina z nás ho pozná veľmi dobre. Veď kto by nepoznal Sochu slobody, Central Park, Wall street, Ground Zero, 5th Avenue, Empire State Building? Ak však navštívite "Veľké jablko", pravdepodobne si ho zamilujete a na mesto superlatívov len tak ľahko nezabudnete. Sú tu tie nejlepšie reštaurácie, divadlá, parky i najlepšie obchody.

new york

New York sa rozprestiera na 781 km2 na severovýchodnom pobreží USA. Hoci je najväčším mestom USA, ani to mu nezaručuje post hlavného mesta štátu New York - tým je mesto Albany, ležiace asi 250 kilometrov severnejšie. New York sa skladá z piatich mestských častí: Manhattan, Bronx, Staten Island, Brooklyn a Queens.

imagine-new-york

Nepríjemná správa o smrti Johna Lennona obletela svet 8. decembra 1980. Pri apartmánovom dome Dakota, na konci 72.ulice bol zastrelený šialencom Markom Davidom Chapmanom, ktorý dostal doživotný trest.  Pamätník nájdete v Central parku, neďaleko miesta kde bol Lennon zastrelený.

Štát Illinois leží na severe Spojených štátov amerických, pri Michiganskom jazere. Na sever susedí so štátom Wisconsin, na západe so štátom Iowa a Missouri, na juhu s Kentucky a na východe s Indianou. So štátom Michigan susedí vodnou hranicou v Michiganskom jazere. Hlavným mestom štátu je Springfield, hoci najväčším je Chicago, ktoré leží na brehu Michiganského jazera

Nevada leží v západnej časti USA, kde susedí so štátmi Oregon, Idaho (na severe), Kaliforniou (na západe), Arizonou (na juhovýchode) a Utahom (na východe). Názov štátu Nevada pochádza zo španielského slova "nevada" - čo znamená "zasnežená". Hranicu s Arizonou tvorí rieka Colorado. V štáte žije približne 2 700 000 obyvateľov, pričom najviac ich žije v meste Las Vegas (593 922) a Reno (180 480), ktoré sú známymi mestami hazardu. Nevada je najsuchším štátom USA, denné letné teploty môžu vystúpiť až k 52°C, zimné nočné teploty zas môžu klesnút až k −46 °C. Povrch Nevady tvoria prevažne púšťe. Známou je najmä Black Rock Desert, ktorá ma rozlohu 2,600 km² a kúsok od nej sa nachádza gejzír Fly.

albany

Štát New York leží na východnom pobreží Spojených štátov Amerických a susedí so štátmi Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey a Pensylvánia. New York je  jedným z 13 pôvodných členov USA. Hlavným mestom je Albany, ktoré je štvrtým najstarším americkým mestom. Najväčším mestom je však New York City, kde žije viac ako 8 miliónov obyvateľov a je jednou z najnavštevovanejšou svetovou metropolou. Druhým najväčším mestom štátu New York je Buffalo, ležiace na východnom brehu Erijského jazera pri ústi rieky Niagara. Najvyšším bodom je Mount Marcy (1 629 m) v Adirondack Mountains na severovýchode štátu. V štáte New York sa tiež nachádzajú Niagarské vodopády, ležiace na rieke Niagara, na hranici s Kanadou.

kalifornia

Kalifornia leží v západnej časti USA. Na juhu hraničí s Mexikom, na východe s Nevadou a Arizonou, na severe s Oregonom, na západe ho obmýva Tichý oceán. Kalifornia je najľudnatejším, rozlohou tretím najväčším štátom USA a tiež patrí k najbohatším a ekonomicky najaktívnejším členom federácie. Povrch Kalifornie tvorí pohorie Sierra Nevada (najvyšší vrch Mount Whitney - 4417m), púšte ale aj úrodna pôda v centrálnej časti. V pohorí Sierra Nevada sa nachádza slávny Yosemitský národný park, ktorý ročne navštívi cez 3,5 milióna turistov. Kalifornia je tiež známa častými zemetraseniami.

Delfíní pôrod, Havajské ostrovy

Všetci ich máme radi, ale viete ako prichádzajú na svet? Nedávné stretnutie s hravým delfínom v Turecku nás inšpirovalo k tomuto príspevku. Mláďa, s ktorým sa zoznámite v tomto videu, sa narodilo 17. septembra 2012, na Havajských ostrovoch.

Arizona je šiestym najväčším štátom USA, ktorý leží v juhozápadnej časti. Susediacimi štátmi sú Nové Mexiko, Utah, Nevada a Kalifornia, na juhu susedí Arizona s Mexikom. Povrch štátu tvoria púšte v južnej oblasti, na severe prevládajú borovicové lesy. Najznámejšou atrakciou je Grand Canyon, ktorý bol vytvorený riekou Colorado. Jeho dĺžka je takmer 446 kilometrov, hĺbka asi dva kilometre, v najužšej časti má 6 km a v najširšej časti asi 29 km. Hlavným a súčasne najväčším mestom Arizony je Phoenix. S počtom obyvateľov 1 445 632 je tiež šiestym najväčším mestom v USA.

Aljaška je najväčším štátom Spojených štátov Amerických a je jedným z dvoch štátov USA, ktoré nesusedia so žiadnym ďalším štátom USA. Leží v najseverozápadnejšej časti severoamerického kontinentu. Aljaška susedí na východe s kanadským teritóriom Yukon a provinciou Britská Kolumbia, z juhu ju obmýva Aljašský záliv a Tichý oceán, na západe Beringov prieliv, Beringovo a Čukotské more a na severe Beaufortovo more a Severný ľadový oceán. Aljaška je tiež jediným štátom s hlavným mestom, ktoré je dostupné len loďou alebo lietadlom. Juneau nespája so zvyškom štátu žiadna cesta.

Najväčšia hojdačka na svete, Corona Arch, Utah, USA

Partičke kamarátov okolo Brocka Howella dobrodružný duch naozaj nechýba. V roku 2012 sa vybrali ku Corona Arch v americkom štáte Utah a zostrojili najväčšiu hojdačku na svete. Nemalou mierou im k tomu pomohla aj matka príroda, ktorá vytvorila neďaleko Kaňonu rieky Colorado masívny oblúk z pieskovca, ktorý poslúžil ako základ hojdačky.

florida

Florida leží na rovnomennom polostrove na juhu USA medzi Mexickým zálivom a Atlantickým oceánom, asi 2720 km severne od rovníka. Dĺžka územia je prbližne 1275 km a šírka asi 210 km. Susediacimi štátmi na severe územia sú Alabama a Georgia. Geológovia sa domnievajú, že Florida je jednou s najmladších častí USA a poslednou zemskou časťou, ktorá sa vynorila z praoceánu.

Tráviť dovolenku neznamená nevyhnutne užívať si ruch veľkomesta, či chodiť po nákupoch. Načerpať pozitívnu energiu a psychicky si oddýchnuť počas dovolenky si môžete v lone čarovnej prírody, ktorá často krát vytvorí miesta, ktoré vám pri ich návšteve vyrazia dych. Takým je aj Grand Canyon, skvost Arizony.

Los Angeles je mesto snov, obchodov a svetových hviezd. Na každom kroku číha sláva, ale aj dobré jedlo, zaujímavé obchody a množstvo záhrad. Vybrať si dovolenku v Los Angeles je splnenie životného sna hlavne, ak milujete filmy, hudbu a dokážete oceniť originálnu architektúru.

San Francisco - Golden Gate, USA

Mesto kvetov, strmých ulíc a fascinujúcich panorám na most Golden Gate ako keby sa vynárajúci z hmly – to je San Francisco. Ak sa vyberiete na dovolenku do San Francisca uvidíte nielen typické stavby tohto pekného mesta, ale strávite niekoľko krásnych chvíľ na zaujímavých miestach, ktoré nájdete len v San Franciscu.

Las Vegas, USA

Las Vegas – mesto hazardu, neónových svetiel a rýchlych sobášov. Mesto, kde to žije. Ideálne na dovolenku pre každého, kto si chce užiť každú jednu chvíľu v živote. Las Vegas je najväčšie mesto Nevady. Mesto je povestné svojím nočným životom, ale bohužiaľ, je tu aj vysoká zločinnosť. Nachádza sa tu 18 z 25 najväčších hotelov sveta.

Keď sa povie filmová produkcia, celebrita, šoubiznis, mnohí z vás by ste ďalšiu asociáciu hľadali v slove Hollywood. Je to mestská časť Los Angeles v štáte Kalifornia, ktorá sa nachádza severozápadne od Dowtown-u a je rajom predovšetkým pre dovolenkárov uprednostňujúcich zábavu v štýle a ruchu veľkomesta, luxusu a nočného života.

Kauai - Havajské Ostrovy (Hawaii)

Kauai, jeden z Havajských ostrovov, je ako ostrov panenskej nepoškvrnenej prírody je vyhľadávaný najmä milovníkmi prírody a nádherných scenérií. Športových aktivít je tu taktiež nepreberné množstvo.

hawai

Havajské ostrovy ležia uprostred Tichého oceánu, priamo na obratníku Raka. Sú jedným z 50 štátov USA, mimoriadne špecifickým. Celkovo zaberajú rozlohu 16 636 km². Celé súostrovie je tvorené množstvom ostrovov a ostrovčekov, ktoré sa tiahnu v dĺžke 2600 km. Turisticky známych a navštevovaných ostrovov je však iba osem: najväčší Hawaii s aktívnymi vulkánmi Mauna Kea a Mauna Loa, najobývanejší Oahu s hlavným mestom Honolulu, najexotickejší a najdivokejší Kauai, najstarší Niihau a ďalej Maui, Molokai, Lanai a Kahoolawe. Celkovo tu žije 1,3 milióna obyvateľov, živiacim sa prevažne cestovným ruchom.

Ostrov Oahu, Havajské Ostrovy (Hawaii)

Ostrov Oahu je známy svojimi pokojnými vodami a peknými plážami. Tri milióny rokov starý ostrov tvorí kultúrne a vzdelávacie centrum celého štátu. Oahu je najobľúbenejším ostrovom celého súostrovia. Niet sa však čomu čudovať, keďže tento ostrov ponúka širokú škálu najrôznejších aktivít. Je skvelým miestom pre tých, ktorí sa chcú cez deň venovať surfingu, plávaniu, opaľovaniu, alebo potápaniu.