Na území Čiernej hory pôsobia dve podnebné oblasti: v prímorskej časti je stredomorské (mediteránske) podnebie s teplým a suchým letom a miernou daždivou zimou, teploty však málokedy klesajú pod bod mrazu (len keď fúka obávaná bóra). Ak napadne sneh, počas dňa roztopí. Priemerná teplota vzduchu v januári dosahuje 8 ° C, v júli 27 ° C, ojedinele môže vystúpiť až k 40 ° C. Teplota morskej vody dosahuje pri hladine až 27 ° C. Jar prichádza veľmi skoro, začiatkom marca. Príjemná je jeseň, ktorá býva slnečná a teplá.

Vo vnútrozemí je podnebie kontinentálne - drsnejšie v závislosti hlavne na nadmorskej výške a konkrétnej expozície miesta. V zime teploty často klesajú pod bod mrazu, snehu býva veľa a držia sa do neskorých jarných dní - dopoludnia môžete lyžovať a o niekoľko hodín neskôr sa môžete slniť na niektorej z nespočetných pláží Jadranu. V júli teplota vystúpi až na 18 ° C. Celkovo je však podnebie pod vplyvom mora, morská voda sa cez leto ohreje, teplo sa pozvoľna uvoľňuje do ovzdušia. Pobrežie Čiernej Hory má 2700 slnečných hodín v roku.

Počasie v Čiernej Hore

Počasie v Čiernej Hore ovplyvňujú vetry, najčastejšie vietor je juhovýchodný Jugo, severozápadný Maestral a severovýchodný Bóra. Studený vietor Bóra zvlášť v zimných mesiacoch buráca na pobreží a vlny bičujú skaliská krátkymi a strmými vlnami. Najväčšie vlny dvíha Jugo. Miesta, kam až dosahujú, sú po celý rok bez vegetácie. Maestral je príjemný popoludňajší vetrík v teplých letných mesiacoch, ktorý príjemne osvieži. V lete sa tiež vyskytuje Nevera, silný západný vietor s prudkými a krátkymi búrkami, príjemne ochladí a prečistí vzduch. Na pobreží existuje pravidlo - počas dňa zvyčajne vanú vetry od mora a večer z pevniny.

Zrážky

Na pobreží Čiernej Hory činia priemerné zrážky cca 1400 mm ročne. Zrážky sú však hlavne v zimných mesiacoch, v lete vás môžu stretnúť krátke, ale často intenzívne dažde. Najviac vodných zrážok majú západné svahy pobrežných hôr nad Kotor (až 4600 mm ročne) a sú najdaždivejším miestom v Európe.