Národnou menou Čiernej Hory sa v roku 2002 stalo euro, ktoré vystriedalo nemeckú marku. Používajú sa všetky mince a bankovky, ktoré k tomuto účelu EÚ vydala. Bohužiaľ tu ale ešte existujú problémy s výmenou eurošekov. Ak veziete na dovolenku viac ako 2000 eur, je nutné ich pri vstupe na územie Čiernej Hory priznať. Inak by mohlo hroziť, že vám budú vaše ťažko zarobené úspory pri výjazde zabavené.

Banky a bankomaty

So stále rastúcim záujmom turistov doznali bankové služby v posledných rokoch nebývalý rozkvet. V prímorských letoviskách prudko stúpol počet bankomatov a hoteloch a lepších reštauráciách je už platenie kartou tiež úplne bežné. S vašou VISOU alebo Master Card by ste tu nemali mať žiadne problémy. Finančné domy majú otvorené vo všedný deň 8:00-19:00, v sobotu potom len dopoludnia.

V reštaurácii

Až si budete baliť pred odchodom do Čiernej Hory svoju batožinu, ponorný varič a rezne môžete nechať s pokojným svedomím doma. Ak nebudete mať penziu zahrnutú priamo v zájazde, nebude nijako nadmieru nákladné stravovať sa v reštauráciách. Obedný hlad môžete zahnať pizzou za 5 eur alebo niektorou z mnohých ponúkaných rybích špecialít v cene sa pohybujú okolo 6 eur. Spláchnuť to potom môžete minerálkou alebo džúsom, za ktoré zaplatíte maximálne dve eurá.

Za večeru pre dvoch doplnenú miestnym vínom napríklad dáte 25 - 35 eur. Ju potom zavŕšite šálkou kávy za 0,5 - 1 euro alebo miestnym pivom za 1 - 1,5 eura. A ak budete mať stále chuť na niečo dobré, neostáva než dať si zmrzlinový pohár za cenu od 2,5 eura.

V obchode

Cez noc vám zrejme poriadne vytrávi a neostane teda, ako sa vydať na poriadny nákup. Pretože je v obchodoch všetko lacnejšie ako v reštaurácii, môžete si po návrate dopriať ozajstné hody.
Väčšina základných potravín je tu približne rovnako drahá, ako u nás. Ovocie a zelenina sú tu dokonca lacnejšie ako na pultoch slovenských obchodov. Navyše, ak nakupujete priamo na trhu, je dokonale čerstvá.

Zábava a služby

Na dovolenku ale málokto jazdí hodovať v reštauráciách a nakupovať v obchodoch. Turisti určite ocenia nízke vstupné do národných parkov Čiernej Hory (1 €), motorizovaní cestovatelia potom budú potešení, keď prídu na benzínovú stanicu (ceny okolo 1 € / liter). Slnenie vám iste spríjemnia pomyslenie, že za požičanie slnečníka dáte len niečo okolo 2 eur. Od päť eur potom stojí požičanie športových potrieb.

Čierna Hora je teda, k vašej peňaženke, nadmieru láskavou destináciou. Nízke ceny sa tak radia k dlhému zoznamu tunajších lákadiel.