Čierna Hora

cevapi

V Čiernej Hore sa o jedálniček báť nemusíte. Určite si tam každý nájde to svoje, čo mu zachutí. Ryby, syry, mäso a zelenina, to všetko charakterizuje černohorskú kuchyňu. A k tomu určite patrí aj nápoj...Čo si dáte? Kávu? Víno či Pivko? Alebo niečo tvrdšie? :)

Pri ceste do Čiernej Hory sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Čiernej Hory musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od dátumu výstupu z krajiny.

Počasie v Čiernej Hore

Na území Čiernej hory pôsobia dve podnebné oblasti: v prímorskej časti je stredomorské (mediteránske) podnebie s teplým a suchým letom a miernou daždivou zimou, teploty však málokedy klesajú pod bod mrazu (len keď fúka obávaná bóra). Ak napadne sneh, počas dňa roztopí. Priemerná teplota vzduchu v januári dosahuje 8 ° C, v júli 27 ° C, ojedinele môže vystúpiť až k 40 ° C. Teplota morskej vody dosahuje pri hladine až 27 ° C. Jar prichádza veľmi skoro, začiatkom marca. Príjemná je jeseň, ktorá býva slnečná a teplá.

ceny

Národnou menou Čiernej Hory sa v roku 2002 stalo euro, ktoré vystriedalo nemeckú marku. Používajú sa všetky mince a bankovky, ktoré k tomuto účelu EÚ vydala. Bohužiaľ tu ale ešte existujú problémy s výmenou eurošekov. Ak veziete na dovolenku viac ako 2000 eur, je nutné ich pri vstupe na územie Čiernej Hory priznať. Inak by mohlo hroziť, že vám budú vaše ťažko zarobené úspory pri výjazde zabavené.

Boka Kotorska - základné informácie o Čiernej Hore

Čierna Hora je republika v juhovýchodnej Európe s rozlohou 13 812 km², čítajúca asi 670 000 obyvateľov. Je to jeden z najmladších štátov na svete, vznikla len 1. júna 2006 odtrhnutím od Srbska.

Ubytovanie v Čiernej Hore

Ešte pred niekoľkými rokmi hotely a iné možnosti ubytovania v Čiernej Hore väčšinou nijako nepripomínali miesto, kde by sme túžili stráviť dovolenku. Väčšinou ošumelé budovy štátnych hotelov nutne potrebovali nákladnú rekonštrukciu a modernizáciu.