Dovolenková sezóna pomaly, ale isto klope na dvere. Tak kam to bude tento rok? K „slovenskému“ moru do Chorvátska alebo radšej do exotiky? Nech už vaše kroky smerujú hoci aj k Liptovskej Mare, nezabúdajte na poistenie.

V dnešnej dobe si človek nie je istý už takmer ničím. Môžete byť najlepším šoférom, môžete mať všetko do bodky naplánované či zabezpečené cestovnou kanceláriou, stať sa môže čokoľvek v akúkoľvek hodinu. Majte teda na zreteli, že kým začnete horúčkovito baliť a chystať seba či svoje deti na prvý let lietadlom, netreba zabudnúť na poistenie.

chorvatsko vzdy poisteni

Čo všetko by malo krátkodobé poistenie pokrývať?

Ak ste si už niekedy krátkodobé cestovné poistenie zabezpečovali, viete, že to je záležitosť, ktorú si musíte dopredu premyslieť. Určite budete pri uzatváraní online poistenia potrebovať niektoré dôležité poznatky. A to najmä kam cestujete, na ako dlho cestujete, aký typ cesty idete podniknúť, vek poistenca a to, či budete na svojej ceste podnikať z pohľadu poisťovne riskantné športy. Všetky tieto faktory vplývajú na výšku poistenia. Podľa nich viete uzatvoriť to poistenie, ktoré sa k vám čo najviac hodí a pokryje náklady na to, čo bude v prípade potreby nutné.

Druhým rozhodujúcim faktorom okrem ceny samotného poistenia je aj výška poistnej sumy. To znamená, že táto cena ohraničuje maximálne odškodnenie v prípade vzniknutých okolností v zahraničí. Ak chcete byť stopercentne zabezpečení, zvoľte komplexné cestovné poistenie, ktoré kryje viacero rizík a má vyššie limity krytia liečebných nákladov. Výška poistných súm sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej poisťovne, preto si radšej predtým zodpovedne vyberte podľa toho, čo myslíte, že vás bude najlepšie kryť.

Prečo poistenie uzatvoriť?

Na túto otázku existuje jednoznačná odpoveď, treba sa nad ňou ale hlbšie zamyslieť. S cestovným poistením ste proste krytí. Ak sa skutočne niečo stane, viete sa na asistenčnú službu priamo obrátiť a spoločnými silami sa z nie vždy priaznivej situácie dostať. Je dobré vedieť, že vám niekto kryje chrbát, hoci aj keď akurát ležíte na egyptskej pláži, kde sa vám nemusí nič stať.

Ďalším dôvodom je fakt, že zdravotnícky systém u nás poskytuje ošetrenie a liečenie za nižšie sumy, ako je to v zahraničí. Preto by ste mohli byť prekvapení, že aj obyčajná nádcha vás vo vysnívanej destinácii môže stáť stovky eur, pričom na Slovensku by to bolo úplne inak.

Nehovoriac o tom, že ak v zahraničí vyhľadáte lekára, musíte mu poplatok zaplatiť priamo. Ak by ste cestovné poistenie nemali uzatvorené, zdravotná poisťovňa vám po návrate preplatí len toľko, koľko by vám preplatila pri bežnej návšteve lekára. S cestovným poistením vám preplatí to, čo všetko ste museli lekárovi v zahraničí dať. A to je jeden z najpodstatnejších dôvodov.

Cestovné poistenie nemusí byť nutne iba o preplatení liečebných nákladov a starostlivosti. Ak sa rozhodnete, že chcete svoje cestovné poistenie rozšíriť, je možné pridať k nemu aj iné balíčky. Rozhodne sa o tom informujte vo vami vybranej poisťovni.

Poistiť sa môžete ešte:

  • pripoistením úrazu – nie je to v pravom zmysle slova poistenie liečebných nákladov, ale tvorí „odškodné“ za utrpenú bolesť či inú ujmu,
  • poistením všeobecnej zodpovednosti – chráni vás v prípade, keď svojou či detskou nepozornosťou spôsobíte škodu tretej osobe alebo spoločnosti – škodu na živote, zdraví či majetku,
  • poistením storna zájazdu, storna leteniek či storna ubytovania,
  • pripoistením batožiny a osobných vecí,
  • pripoistením nákladov na opatrovníka,
  • pripoistením športu.

Poistenie samo osebe sa nevzťahuje iba na dovolenku. Dávať pozor na seba a na rodinu môžete v prípade jednodňového či viacdňového výletu, na študentských cestách, ak idete na pracovnú cestu alebo iba na poznávacie zájazdy. Ak viete, že počas roka cestujete viackrát, a nechce sa vám uzatvárať poistenie vždy na danú cestu, využiť určite môžete komplexné dlhodobé cestovné poistenie a odškrtnúť si zo zoznamu povinností jednu z položiek.

Pár tipov na záver

Pred cestou na dovolenku:

  • overte si, ako dlho sú ešte platné vaše cestovné doklady či občiansky preukaz,
  • zistite, či do danej krajiny nie je potrebné vízum, a ak áno, kde sa dá vybaviť, koľko bude stáť a koľko naň budete čakať,
  • u lekára sa spýtajte, aké očkovania sú nutné, a pediater by vám mal poradiť, čo zaobstarať drobcom v prípade úrazov či ochorení,
  • podľa odporúčaní si zostavte vlastnú lekárničku so všetkými potrebnými liekmi, ktoré bežne užívate,
  • pripravte si kartičku s dôležitými číslami – v popredí by mala figurovať adresa slovenského veľvyslanectva v danej krajine,
  • skontrolujte platnosť platobnej karty, jej možnosti s finančnými operáciami v zahraničí a akú maximálnu hotovosť z nej môžete v prípade potreby vybrať.