Egypt je krajina, ktorá sa nám donedávna spájala len s bájnymi pyramídami, Sfingou, Údolím kráľov. Dnes je však už významnou destináciou na dovolenkovej mape, nielen u nás, ale aj v celej Európe.

Krajina opradená mýtmi a históriou, ktorú sem dnes prichádzajú skúmať ako odborníci, tak i zvedaví a nadšení turisti. Egypt sa stal v posledných rokoch významným strediskom cestovného ruchu pre obyvateľov Európy i iných častí sveta, ktorí si čoraz častejšie začali vyberať Egypt ako svoju dovolenkovú destináciu.

V Egypte uvidíte nepreberné množstvo prírodných krás, púštne oázy, nedotknuté koralové útesy, úchvatné pláže, veľkolepé pamiatky, ktorých existencia siaha niekoľko tisíc rokov späť do histórie, prívetivá pohostinnosť miestnych ľudí, gastronómia, exotická kultúra, aktivity pre voľný čas - to všetko robí z Egypta obľúbenou turistickou destináciu, ktorá ponúka celoročne priaznivú klímu.

Pyramídy v GízePyramídy v Gíze

Epyt, štátnym zriadením republika, je obmývaný na severe Stredozemným morom a na východe Červeným morom. Známy Akabský záliv oddeľuje Sinajský polostrov od Saudskej Arábie. More v okolí Egypta je neuveriteľne pestré. Podmorský život v koralových útesoch učaruje každému, šnorchlistovi i skúsenému potápačovi. A preto nečudo, že práve za potápaním a krásnym morom sem prichádzajú dovolenkujúci z rôznych kútov Európy.

Najvýznamnejšími pamiatkami Egypta sú pyramídy v Gíze, Údolie kráľov, chrámy v Karnaku, či Luxore, ktoré pochádzajú z obdobia staroveku a boli vyhlásené organizáciou UNESCO za pamiatky svetového významu.

Chufuova pyramída, tiež známa aj ako Cheopsova pyramída je súčasne najväčšia z egyptských pyramíd a je jediným dodnes existujúcim "divom sveta" Táto pyramída leží spolu s ostatnými na pyramídovom poli pri egyptskej Gíze a jej súčasná výška dosahuje 146,59 metrov.

Základné informácie

Oficiálny názov krajiny: Egypt - Arab Republic of Egypt - جمهوريّة مصرالعربيّة
Hlavné mesto: Káhira (Cairo)
Rozloha: 1 001 450 km²
Počet obyvateľov: 83 688 164 (07/2012)
Hustota zaľudnenia: 83,6 obyv./km²
Mena: egyptská libra (EGP)
Časové pásmo: SEČ+1