Egypt

Ujdite pred nevľúdnym počasím do egyptskej Hurghady

Iste, je zima, ale počasie v posledných dňoch rozhodne nie je vábne, ani ak ste milovník tohto ročného obdobia. Čo takto ujsť do nejakej celoročnej dovolenkovej destinácie? Samozrejme, myslíme po Vianociach.

Egyptská vlajka

Egypt sa rozprestiera v severvýchodnej časti Afriky. Severnú hranicu tvorí pobrežie Stredozemného mora, na západe hraničí s Líbyou, na juhu so Sudánom, na východe s Červeným morom a hranicou medzi Sinajským polostrovom a Saudskou Arábiou tvorí Akabský záliv. Na severováchode sa nachádza najkratšia hranica, ktorú Egypt zdieľa s Izraelom a Pásmom Gazy (Palestínske okupované územie).

Veľká Sfinga v Egypte

Egypt je krajinou s mnohými zaujímavými destináciami a lokalitami na strávenie dovolenky. V Egypte nájdete nespočetné množstvo unikátnych historických pamiatok nevyčísliteľnej hodnoty. Dýchne na Vás história stará niekoľko tisíc rokov. Fascinujúci nemí svedkovia minulosti sú rozosiate ako diamanty po oboch brehoch Nílu - od pyramíd v Gíze, cez Údolie kráľov, až po Asuánsku priehradu.

Pyramídy v Gíze

Egypt je krajina, ktorá sa nám donedávna spájala len s bájnymi pyramídami, Sfingou, Údolím kráľov. Dnes je však už významnou destináciou na dovolenkovej mape, nielen u nás, ale aj v celej Európe.

Káhira - hlavné mesto Egypta

Staroveký Egypt každého dodnes fascinuje svojou vyspelou kultúrou. Dnes už ale Káhira, hlavné mesto Egytpa, je moslimským svetom, v ktorom treba dodržiavať prísne pravidlá. Ak vás to neodradí, tak svoju dovolenku môžete stráviť v meste, ktoré ako jediné ponúka výhľad na nádherné egyptské pyramídy.

El Dahar, Hurghada

Dahar je miestom, na ktorom sa nachádzalo pôvodné egyptské osídlenie. Táto časť mesta je niektorými turistami obdivovaná, inými dovolenkujúcimi opovrhovaná. Avšak práve tu môžete zažiť pravú arabskú atmosféru obklopení miestnymi obyvateľmi. Nachádza sa tu množstvo starých obydlí, ktoré sú vo veľmi zlom stave, ale aj veľa novo vystavaných domov v čistom arabskom štýle. Každopádne, dovolenka v egyptskom El Dahar nepatrí k tým tradičným...

Luxor (Théby) - hlavné mesto starého Egypta

Mesto Luxor sa pôvodne nazývalo Théby, čo bolo jedno z hlavných miest starého Egypta. Východný breh Nílu v týchto miestach symbolizoval život, západné bol symbolom smrti. Z toho dôvodu si ho egyptskí panovníci volili za miesto, kde budovali svoje hrobky. Na západnom brehu sa teda nachádzajú Memnonove kolosy, chrám kráľovnej Hatšepsut, Údolie kráľov a Údolie kráľovien. Na východnom brehu sú zase dominantami prekrásne chrámy Karnak a Luxor.

Pohľad na Údolie kráľov v Egypte

Rozľahlé a slávne pohrebisko egyptských faraónov, známe ako údolie Kráľov, leží neďaleko Luxoru a na západnom brehu Nílu. Počítajte s tým, že sa tu nesmie točiť na kameru ani fotiť. Ešte do roku 2009 sa smelo fotiť fotoaparátom, ale od roku 2010 už sa nesmie ani v areáli. Od ústredného parkoviska autobusov vás do samého Údolia kráľov odvezie vláčik pre turistov.

Pyramídy v Gíze - Dovolenka v Egypte

Tri veľké pyramídy v Gíze sú bezpochyby jednou z najkrajších vecí, ktoré človek môže vidieť. Veľká pyramída je posledný zo siedmich divov sveta. Spoločne so sfingou, ktorá komplex pyramíd stráži, tvoria úžasný komplex starovekých stavieb z obdobia približne 2550 rokov pred nl..

Rieka Níl, Káhira, Egypt

Plavba po Níle je skvelým tipom na strávenie dovolenky. Je veľa možností ako spoznávať Egypt a plavba po Níle je jednou z nich. Vydajte sa po stopách Agathy Christie, výletnou plavbou po Níle dlhou 6 400 km medzi Asuánom a Luxorom. Čakajú vás neopakovateľné zážitky, miesta, zvuky a nádherná príroda. Z preslnenej paluby si vychutnávajte okázalé výhľady na zelené polia a palmové háje, roztomilé dediny a životom pulzujúce mestá.

Koralový útes, Červené more, Egypt

Červené more, miestne koralové útesy a vraky potopených lodí každým rokom lákajú tisíce potápačov z celého sveta a to nielen tých, ktorí majú s potápaním bohaté skúsenosti. Vďaka veľkému množstvu potápačských centier sa s nádherným podmorským svetom môžu zoznámiť aj úplní začiatočníci.

Ťava - doprava v Egypte

Rozhodli ste sa stráviť svoju dovolenku práve v Egypte? Alebo ešte stále váhate? Doprava do Egyptu a v Egypte je všakovaká. Najčastejším dopravným prostriedkom na cete do krajiny pyramíd je lietadlo. Cestovné kancelárie ponúkajúce zájazdy do Egypta Vám zabezpečia i letenku a o Vaše pohodlie sa na ceste postará posádka niektorého z charterových letov.

Zdravotná starostlivosť v Egypte

Egyptský zdravotnícky systém je založený na sieti štátnych a súkromných nemocníc. Cudzincom sú v Egypte, či už počas dovolenky, alebo inej príčine pobytu v krajine,  doporučované služby súkromných nemocníc, ktoré sú síce stále podstatne drahšie, ale starostlivosť a služby sú na ďaleko vyššej úrovni. Ani väčšina súkromných nemocníc však nie je na takej úrovni ako nemocnica v SR.

Pyramída a Sfinga za zavretou bránou

Pre vstup do Egypta je vyžadovaný platný pas (cestovný, služobný, diplomatický) s dobou platnosti najmenej šesť mesiacov odo dňa podania žiadosti o vízum. Od začiatku roka 2002 môžu občania SR získať za poplatok vízum na vstupných miestach do krajiny.

Hotelová kuchyňa

Reštaurácie v mestách ponúkajú nielen arabskú kuchyňu, ale predovšetkým medzinárodné menu zostavené so zreteľom na zahraničných turistov. Jedálne lístky sú vždy dvojjazyčne - arabské a anglické. Pokiaľ chcete počas dovolenky V Egypte vyskúšať i inú stravua ko tú hotelovú, máte možnosť ochutnať aj jedlá od pouličných kuchárov, no tu nikdy tak úplne presne neviete, z čoho sú pripravované. Ak patríte k slabším povahám, alebo skôr žalúdkom, radšej sa vyvarujte aj nákupu ovocia a zeleniny na trhu.

Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam je pôvodne zabudnutá rybárska dedina vzdialená 280 km južne od Hurghady. Rozvinula sa doslova v kvitnúcu oázu. Niekoľko samostatných hotelových komplexov bolo vystavaných priamo pri plážach. More je tu priezračné a podmorský život s nádhernými farebnými koralmi doslova na dosah.

Letovisko Taba, Egypt

Letovisko Taba je najsevernejšou oblasťou červenomorskej riviéry. Túto malú dedinu môžete nájsť pri severnom výbežku zátoky Aqaba, známej aj ako Akkabský záliv. Je zároveň najrušnejším hraničným prechodom do susedného Izraela. Turistická oblasť sa nachádza južne od Taby a je tvorená pásom veľkých luxusných hotelov a rekreačných stredísk. Z druhej strany Tabu ohraničujú horské chrbty. Taba je ideálnym dovolenkovým miestom nielen pre vyznávačov potápania, ale aj pre pokojný odpočinok a kúpanie.V Tabe nájdete i nové púštne golfové ihrisko.

Dovolenkové letovisko Dahab, Egypt

Dahab je egyptské letovisko rozprestierajúce sa na severovýchodnom pobreží Sinajského polostrova v Akabskom zálive. Slovo Dahab znamená v arabčine "zlato". Označenie dostalo zrejme pre sýto zlaté pláže a farbu oblohy tesne po západe slnka. Dahab je ideálnym miestom pre potápanie - koralové útesy sú vzdialené len niekoľko metrov od brehu. Asi 7 kilometrov odtiaľ sa nachádza slávna potápačská lokalita Modrá diera. Oblasť je vhodná aj pre windsurfing a jachting.

Ras Mohamed - koralový útes Yolanda

Ras Mohamed sa nachádza 30 km od Sharm el Sheikhu a patrí k najkrajším z piatich sinajských národných parkov. Práve tu sa nachádzajú tie najkrajšie útesy Červeného mora, ktoré máte možnosť spoznať počas Vašej dovolenky.

Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh je azda najznámejšie turistické centrum nachádzajúce sa na južnom cípe Sinajského polostrova. Toto moderné turistické centrum patrí k najobľúbenejším destináciám Egypta. Pre svoju jedinečnosť, príjemnú klímu a výskyt koralových útesov sa stal Sharm el Sheikh doslova turistickým rajom.

Makadi Bay, Egypt

Letovisko Makadi Bay ponúka nádherné pláže, zelené záhrady, komfortné hotely a príjemnú klímu. Od Hurghady je Makadi Bay vzdialený 30 km. Celé Makadi Bay tvorí komplex niekoľkých hotelov, ktorý je doplnený o malé centrum.

Dovolenkové letovisko El Gouna

El Gouna je umelo vytvorená oblasť so skupinou ostrovčekov obklopených tyrkysovou lagúnou. Jedná sa o turistický komplex tých najkvalitnejších hotelov. El Gouna je neustále sa rozvíjajúce letovisko ležiace cca 25 km severne od Hurghady, ktoré bolo založené pred viac než 20 rokmi. Ak sa vám podarí sa tu počas vašej dovolenky pozrieť, určite nebudete ľutovať.

Hurghada, Egypt

Hurghada je jedno z najväčších egyptských turistických centier v oblasti Červeného mora. Ponúka ideálnu kombináciu kvalitných turistických služieb a prírodných krás. Čakajú tu na vás dlhé piesočnaté pláže, koralové útesy, teplé podnebie a mnoho ponúk výletov ku staroegyptským pamiatkam.

Egyptské víza

Pri ceste do Egypta sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Egypta musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu vstupu do krajiny.