La Pelosa, Sardínia, Taliansko

Pláž La Pelosa je jednou z najkrajších na Sardínii, avšak mnoho ľudí, ktorí ju navštívili, ju považuje za jednu z najatraktívnejších v celom Taliansku i Stredomorí. Tyrkysová farba mora, jemný biely piesok... La Pelosa verne pripomína tropické dovolenkové destinácie a pritom je tak blízko. Iba absencia tropických rýb a vegetácie prípomína, že sme na Sardínii.

Pláž La Pelosa sa nachádza v zálive Asinara, severovýchodne od mysu Capo Falcone. Je chránená pred otvreným morom prirodzenou bariérou zo strany útesu Capo Falcone, malým ostrovčekom, na ktorom stojí aragónska pevnosť a ostrovom Piana a Asinara. Z tohto dôvodu je na pláži La Pelosa takmer vždy hladina hladká, hoci sa v tejto oblasti často vyskytuje vietor Mistral.

Zaujímavosť pláže La Pelosa! Významnou dominantou pláže je okrem úžasne azúrovej  a priezračnej vody ostvrovček s charakteristickou aragónskou vežou "Torre Pelosa", postavenou v roku 1578 na obranu pobrežia. Veža pláži La Pelosa poskytla nielen ochranu, ale i meno. Vežu v súčasnosti obývajú iba kŕdle smejúcich sa čajok, no dá sa k nej bez problémov dostať zo severnej časti pláže, kde je plytčina. Podložie veže zaliate morom poskytuje útočisko pre mnohé morské živočíchy a šnorchlovanie v tejto lokalite je skutočným zážitkom.

Na obroze si ste všimnete i ostrovček Piana, ktorý bol v minulosti využívaný najmä na pasenie dobytka. Medzi ostrovom Piana a pevnosťou strážiacou krásu pláže La Pelosa sa nachádza kanál, ktorý umožňuje preplávať lodiam zo zálivu Asinara na šíre more. Pri ostrove Piana sa nachádza i ostrov Asinara, bývalá trestanecká kolónia a Národný park s nedotknutou prírodou, bohatou faunou i flórou a prekrásnymi zátokami.

Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku práve v tejto destinácii a preferujete skôr menej zaplnené pláže vedzte, že najlepší čas na jej návštevu je od marca do júla a od septembra do októbra. V druhej polovici júla a v auguste sem prúdi množstvo turistov najmä z Talianska. Majestátna La Pelosa si však dozaista nenechá vziať svoju krásu ani v tomto ročnom období.

Dovolenka v okolí pláže La Pelosa je jedinečným zážitkom. Azúrové more, windsurfing, búrlivé vlny na Capo Falcone, záchrana morských korytnačiek na ostrove Asinara, pestrý podmorský život a magická modrá vám učarujú tak, že sa sem budete chcieť vracať.