Ostrov Bora Bora sa často nazýva Perlou Polynézie pre svoje prekrásne lagúny, jedny z najkrajších na celom svete. Bora Bora predstavuje miesto tých najkúzelnejších snov o tyrkysových lagúnach, nekonečných piesočných plážach a o horách plných vegetácie. Stráviť dovolenku na ostrove Bora Bora a dotknúť sa sna preto láka čoraz viac ľudí. 

Ostrov Bora Bora patrí do skupiny Spoločenských ostrovov a leží 250 kilometrov severozápadne od Tahiti, uprostred modrozelenej lagúny v Tichomorí. Zázračný je už samotný prílet na ostrov. Privíta vás neskutočná paleta modrej a zelenej farby, brehy lagún dokonale kontrastujú s temne modrým Tichým oceánom. Siluetu ostrova tvoria dva vrcholy a v tyrkysovej lagúne sú ako perly v náhrdelníku zasadené malé a čarokrásne ostrovčeky, ktorým sa hovorí motu. Celému ostrovu dominuje skalnatý vrchol Mt. Otemanu, ktorý je so svojou výškou 727 metrov aj najvyššou horou Bora Bora.

bora-bora-wikiBora Bora z vtáčej perspektívy | Makemake at the German language Wikipedia or CC-BY-SA-3.0 via Wikimedia Commons

Ostrovy vznikli vulkanickou činnosťou. Podľa starej polynézskej legendy najvyšší boh Taaroa najprv stvoril ostrov Bora Bora, a až neskôr boli stvorené posvätné Havajské ostrovy. Bohyňa ohňa Pelé sa pôvodne usídlila vo vulkáne na ostrove Bora Bora, ale ten vyhasol, preto sa presťahovala na ostrov Havaj, do krátera sopky Kilauea.

Centrom ostrova je prístav Vaitape a tým najkrajším bodom určite Matira Point, kde sa nachádza prekrásna pláž s modrou lagúnou a dodnes sem priplávajú ladné raje, aby sa mohli vyhrievať v plytkej vode. Na svoje si na tomto ostrove prídu i milovníci pamiatok. Na západnom pobreží Bora Bora sa nachádza niekoľko archeologických nálezísk, takzvaných chrámov marae, čo sú prastaré miesta považované za tabu, kde sa konali náboženské magické ceremónie a kde sa tiež zrodil polynézsky tanec. Mnoho chrámov bolo ale zničených v 19. storočia anglickými misionármi. K tým dochovaným a najznámejším patria marae Fare Opu, ktoré sú vyzdobené korytnačími petroglyfmi, či marae Marotetini, ktoré sa tiež nazýva Farerua.

Dnešná ekonomika je poháňaná takmer výhradne príjmami z cestovného ruchu. Pred tridsiatimi rokmi Hotel Bora Bora postavil prvé vodné bungalovy stojace na koloch, ktoré sú dnes bežnou súčasťou väčšíny stredísk a sú medzi turistami veľmi vyhľadávané najmä pre svoju unikátu polohu a možnosť skočiť do vody "priamo zo spálne". Väčšina turistických destinácií na Bora Bora je prirodzene orientovaná na pobreží, ak však máte záujem aj o poznávanie, vo vnútrozemí sa vám naskytajú viaceré možnosti návštevy pozorstatokov ameriských základní z druhej svetovej vojny.

Podnebie a počasie

Francúzska Polynézia a taktiež Bora Bora je celoročnou dovolenkovou destináciou s maximálnou dennou teplotou od 28°C do 31°C. Najteplejšími mesiacmi sú február, marec a apríl, kedy je však aj najvyššia pravdepodobnosť dažďa. Najmenej zrážok budete mať podľa mesačných priemerov od júna do novembra s priemernou teplotou 28°C až 30°C. Ideálnym obdobím pre návštevu Bora Bora sú mesiace marec až október, kedy je úhrn zrážok najnižší a počet hodín slnečného svitu navyšší. Počas našich zimných mesiacov, presnejšie v rozpätí november až február, prší najviac a zrážky sprevádza aj vysoká vlhkosť. Najvyššie denné teploty môžete očakávať počas mesiacov janár, február marec a apríl, kedy dosahujú okolo 30°C. Počas obdobia sucha sa navyššie denné teploty pohybujú okolo 28-29°C.

Ceny dovoleniek

Dovolenka na Bora Bora je vyhľadávaná najmä u náročných klientov. Luxusné hotelové rezorty ležia na prekrásnych panensky bielych plážach a pre túto oblasť sú typické aj vilky priamo nad hladinou oceánu. Pre svoju krásu a naplnenie snov o dokonalej exotickej dovolenke Bora Bora vyhľadávajú najmä mladomanželia, ako miesto na strávenie svojich medových týždňov. Atoly, teda koralové ostrovy, ku ktorým patria ostrovy vo Francúzskej Polynézii, a teda aj Bora Bora, sú vyhľadávané aj u milovníkov šnorchlovania a potápania pre svoje bohatstvo pod hladinou oceánu aj jeho teplotu, ktoré sa celoročne v najvyšších vrstvách drží okolo 30°C.

Väčšina cestovných kancelárií neponúka paušálne pobyty, teda balíček letenka + hotel na Bora Bora. Keďže sa jedná o veľmi výnimočnú destináciu, niečo ako charterové lety tu nepoznajú a nejedná sa ani o takú hojne navštevovanú destináciu ako Kuba, či Maledivy, a tak je potreba pobyty vyskladať samostatne. Ubytovanie na Bora Bora si môžete zabezpečiť individuálne cez internetové portály alebo u cestovnej agentúry, či kancelárie. Rádovo sa ubytujete na Bora Bora už okolo 300,- eur za bungalow pre dve osoby bez stravy. So zvyšujúcim sa štandardom samozrejme rastie aj cena. 3* a 4* hotelové rezorty s raňajkami sa pohybujú okolo 500,- až 2000,- eur na osobu. Samozrejme najluxusnejšie rezorty ešte omnoho vyššie. Čo sa týka leteniek na Bora Bora, tie si zabezpečíte za približne 3000,- eur v závislosti od termínu nákupu a letu. Čím neskôr, tým drhašie kúpite (v prevažnej väčšine prípadov). Je to  kvôli vypredanosti nižších tarifných tried a následne vzrastajúcej cene.

Poistenie

Poistenie liečebných nákladov je pre týždňový pobyt na Bora Bora približne 13,- eur, dvojtýždňový približne 20,- eur Ak by ste si chceli pripoistiť aj batožinu rátajte s cca 3 eurami navrch, u dvojtýždňového pobytu dvakrát toľko. Pripoistenie omeškania batožiny na 6 hodín činí približne 1 euro. Veľkou výhodou je aj poistenie storna zájazdu, ktoré vás ochráni pri náhlom ochorení, či hospitalizácii, ktorá vám neumožní na pobyt nastúpiť. Výška poistného sa odvíja od dĺžky pobytu a obstarávacej ceny pobytu, teda v prípade Bora Bora môže narásť do vyšších čiastok, poisteného však v prípade náhlej choroby ochráni pred vysokými storno poplatkami, ktoré niekoľko dní pred nástupom na pobyt predstavujú 80-95% celkovej ceny pobytu.

Doprava

Na ostrove neexistuje verejná doprava. Odporúčame prenájom automobilu, prípadne bicykla a motorového člna. V meste Vaitape si môžete prenajať aj dvojmiestne buggy, ideálne na poznávanie krás ostrova podľa svojej chuti.

História

Ostrov Bora Bora ako prví obývali polynézski osadníci. Usadili sa tu okolo 4. storočia nášho letopočtu. Po prvý raz bol ostrov spozorovaný Európanmi v roku 1772, konkrétne Jakobom Roggevenom. James Cook vo svojom ďalekohľade spozoroval tento rajský ostrov v roku 1770 a v tom istom roku tu zakotvila aj jeho loď. Rok 1820 je spätý s príchodom londýnskych misionárov, ktorí tu v roku 1890 založili protestantskú cirkev. Bora Bora bolo nezávislým kráľovstvom do roku 1888, kedy bola posledná kráľovná Teriimaevarua III. nútená vzdať sa funkcie pod nátlakom Francúzov, ktorí anektovali územie vo svoj prospech a z Bora Bora sa stala francúzska kolónia.

Počas 2. svetovej vojny si Spojené štáty americké vybrali Bora Bora ako svoju pacifickú vojenskú dodávateľskú základňu. Slúžila ako sklad ropy, letecká základňa pre hydroplány a vystavané tu boli aj viaceré obranné opevnenia. Na ostrove bolo zriadených aj sedem delostreleckých základní, určených na ochranu pred prípadným útokom. Štastím pre miestnych ľudí aj prekársnu prírodu bolo, že na rozdiel od iných krajín ju vojna priamo nezasiahla. Základňa bola oficiálne uzavretá 2. júna 1946. Pristávacia dráha z 2. svetovej vojny, ktorá nebola nikdy schopná pojať veľké vojenské letúne, bola jediným medzinárodným letiskom vo Francúzskej Polynézii až do roku 1960, kedy bolo otvorené medzinárodné letisko Faa´a v Papeete na Tahiti.