Rozhodli ste sa spoznať Apeninský polostrov a stráviť dovolenku v Taliansku? Je mnoho spôsobov, ako sa do Talianska dostať  a ako sa tu prepravovať. Závisú len od Vašich preferencií aký spôsob dopravy si vyberiete.

Taliansko je jednoznačne krajinou, ktorú treba navštíviť. Ak túžite skutočne spoznať krajinu a jej pravú tvár, jednoznačne merajte cestu ďalej ako len k prvým letoviskám na preplnených plážach Jadranu. Za pár hodín cesty navyše Vás čaká skutočne "sladká odmena".

Máme pre Vás niekoľko rád a tipov, či už pocestujete na dovolenku vlakom, autobusom, letecky alebo vlastným autom. Šťastnú cestu! Alebo Buon viaggio!

Autobusom do Talianska

Väčšina cestovných kancelárií zabezpečuje letné pobyty v Taliansku s dopravou autobusom. Do severských stredísk je cesta pohodlná, ale pri návšteve juhu strávite v autobuse okolo 24h, tak je treba s tým počítať pri výbere lokality. Samozrejme do Talianska jazdia aj autobusové spoločnosti a môžete sa tak vypraviť na vlastnú päsť, v tomto prípade ale odporúčame porovnať ceny autobusov s letenkami, veľakrát sú rovnaké alebo to letecky vyjde dokonca lacnejšie. Cesta autobusom do Ríma stojí približne 100€.

Odporúčame využiť dopravu autobusom v rámci cestovania po Taliansku. Vlaky sú síce veľmi pohodlné a rýchle, ale často o dosť drahšie ako autobusy. Do niektorých menších miest samozrejme železničnú sieť vôbec nevedie. Na autobusy je najlepšie sa informovať na autobusovej stanici príslušného mesta alebo informáciách, kde Vám vždy ochotne poradia a dopravu odporučia.

Treba podotknúť, že je to vždy dobrodružstvo. Cestovný poriadok prakticky neexistuje. Lístky sa nekupujú v autobuse, ale na zastávke. Miestni ľudia Vám ochotne a radi poradia, kde si lístok zakúpiť. Ak počkáte, autobus určite príde :-). Odmenou za trpezlivosť Vám bude nevšedný zážitok, ktorý Vám žiadna cestovná kancelária svojimi fakultatívnymi výletmi so sprievodcom a okružnými jazdami nevynahradí.

Autom do Talianska

Ak chcete ísť na dovolenku  do Talianska vlastným autom alebo si ho v Taliansku požičať na výlety na vlastnú päsť, stačí Vám náš slovenský vodičský preukaz, ten medzinárodné nie je v Taliansku vyžadovaný (v rámci Európy by ste ho potrebovali len v Albánsku, Grécku a Turecku). Samozrejme nezabudnite technický preukaz od vozidla a zelenú kartu.

V Taliansku sa stretnete so skvelou cestnou sieťou. Môžete využiť širokých autostrád, ktoré Taliansku pretínajú od severu až úplne na juh, a tak zvládnete cestu o mnoho hodín rýchlejšie. O diaľničnú známku sa báť nemusíte, v Taliansku sa na diaľniciach platí formou mýtneho vždy za úsek, ktorý ste práve prešli. Niektoré časti sú úplne zadarmo, platí to najmä o juhu krajiny, v Kalábrii, kde sa s vyberaním mýtneho nestretnete. Približne môžeme povedať, že 100 km jazdy po diaľnici stojí 5 €. Neplatené úseky nájdeme teda v Kampánii a Kalábrii, v celom úseku od Salerna po Reggio di Calabria.

Viac o talianskych diaľniciach a výšku poplatkov si môžete zistiť na talianskych stránkach. Ak sa platenia mýta na diaľniciach chcete vyhnúť, odporúčame jazdiť po okresných cestách, ktoré síce nikdy nevedú priamo, dostanete sa nimi ale do rôznych zákutí a Taliansko si tak viac užijete.

Vlastné auto je najlepším dopravným prostriedkom pre poznávacie cesty, kedy si sami vytvoríte trasu. Odporúčame využiť internetové plánovače trás, kde sa Vám zobrazujú kilometrovej vzdialenosti a na niektorých aj diaľničné poplatky. Už za týždeň tak môžete z Talianska vyťažiť maximum. Objavovať neobjavené pláže, vidieť život miestnych a hlavne zastavovať tam, kde sa Vám naozaj zapáči.

Cestné pravidlá

Maximálne rýchlosti :

  • Autostrada (diaľnica) 130 km/h, s karavanom alebo prívesom 100 km/h
  • cesty pre motorové vozidlá 110 km/h, 90 km/h
  • cesty druhej triedy 90 km/h ,80 km/h
  • v obci 50 km/h, 50 km/h

Polícia toleruje 0,8 promile alkoholu v krvi. Je potrebné používať bezpečnostné pásy na všetkých sedadlách, každý automobil musí mať výstražný trojuholník. Je povinné rozsvietiť svetlá pri prejazde tunelom. Je zakázané používať mobilný telefón za jazdy, ak vodič nemá hands free sadu. V oblasti Val d'Aosta sa v zime musia používať snehové reťaze.

Letecky do Talianska

Dnes patrí táto možnosť celkom určite k najrýchlejšiemu a mnohokrát aj najlacnejšiemu spôsobu. Letecké spoločnosti tzv. Low-cost ponúkajú výhodné spiatočné letenky niekoľkokrát do týždňa do najznámejších talianskych miest. Na dovolenku vo vlastnej réžii môžete letieť z Prahy, Bratislavy alebo Viedne do Benátok, Milána, Turína, Pisy, Ríma, Neapola a dokonca aj do známeho severského prímorského letoviska Rimini alebo Catanie na Sicílii.

Spiatočná letenka Vás (ak máte šťastie) vyjde už od 50 EUR i s letiskovými poplatkami, a to je je u južnejšie položených miest iba polovičné cena, ktorú by ste zaplatili za autobus. Ak vystihnete rôzne akcie, ktoré letecké spoločnosti ponúkajú v menej turisticky vyťažených mesiacoch, letenku si kúpite aj od 10 EUR. Chce to len nejakú dobu pozorovať ceny leteniek a vyčkať až low-cost spoločnosti strategicky predávajú časť sedadiel za naozaj pár eur.

Najdôležitejšie talianske letiská:

Rím-Fiumicino (FCO) je vzdialené 26 kilometrov juhozápadne od Ríma. Z letiska do centra sa dostanete priamym vlakovým spojením alebo autobusovou linkou, ktorá premáva každých 15-30 minút. Využiť je možné aj taxíky, ale jedná sa samozrejme o mnohonásobne drahší variant.

Rím-Ciampino (CIA) je vzdialené 32 kilometrov od metropoly. Hneď pred východom z letiska je zastávka autobusu, ktorým sa dostanete - buď na stanicu metra, odkiaľ sa dopravíte do centra alebo Vás autobus odvezie na vlakovej stanici Ciampino odkiaľ každých 30 minút ide vlak na hlavnú stanicu v centre Ríma - Roma Termini.

Bologna-G. Marconi (BLG) sa nachádza 6 kilometrov severozápadne od centra mesta kam sa dopravíte priamymi autobusmi, či taxíkmi.

Letisko Janov-Cristoforo Colombo, Sestri (GOA) leží 6 kilometrov západne od mesta. Do centra sa dopravíte rýchlo a jednoducho autobusmi alebo taxíkmi.

Letisko Miláno-Malpensa (MPX) sa nachádza 45 kilometrov severozápadne od mesta. Doprava do centra je zabezpečená autobusom.

Miláno-Linate (LIN) leží iba 10 kilometrov východne od mesta. Do cetra Milána jazdí pravidelná autobusová linka.

Neapol-Capodichino (NAP), 7 kilometrov severne od mesta.

Letisko Citta di Torino (TRN) sa rozkladá 16 kilometrov severozápadne od Turína.

Letisko Marka Pola (VCE) v Benátkach je približne 10 kilometrov od mesta. Vždy je doprava do centier miest zaistená pravidelnými autobusovými linkami, zastávka je spravidla hneď pred východom z budovy.

Vlakom do Talianska

Talianske vlaky sú veľmi rýchle a pohodlné. Trasa z Ríma do Bari, dlhá okolo 500km trvá niečo málo cez 4 hodiny. V Taliansku je hustá železničná sieť, takže sa vlakom dostanete takmer kamkoľvek. Oproti autobusovej doprave je ale tá železničná o niečo drahšia. Je možné využiť rôzne zľavy pre skupiny, osoby staršie 60 rokov alebo mladšie 26 rokov.