Staroveký Egypt každého dodnes fascinuje svojou vyspelou kultúrou. Dnes už ale Káhira, hlavné mesto Egytpa, je moslimským svetom, v ktorom treba dodržiavať prísne pravidlá. Ak vás to neodradí, tak svoju dovolenku môžete stráviť v meste, ktoré ako jediné ponúka výhľad na nádherné egyptské pyramídy.

Káhira je hlučné, chaotické a znečistené mesto. Treba sa nato pripraviť. Luxusné štvrte prudko kontrastujú s malými chatrčami na brehu Nílu. Káhira sa však má čím pochváliť – už pred štyri tisíc rokmi sa tu nachádzalo mesto Mennofer, vtedajšie centrum Egypta.

Doprava v meste je jednoduchá, taxíky, metro, či autobusy sú lacné. Miestni obyvatelia využívajú ako dopravný prostriedok somáre, to však radšej neskúšajte. Rovnako je tu nebezpečné jazdiť bicyklom. Ceny taxíkov, rovnako aj pri nákupoch v obchodoch vždy zjednávajte.

Káhira - hlavné mesto Egypta

Ubytovanie je rôzne – záleží koľko chcete do neho investovať. Luxusné hotely, penzióny, či najlacnejšie hotely – je len na vás, kde chcete bývať počas dovolenky. Ponuky reštaurácií sú rôzne, jedlo je chutné. Káhira sa rokmi vyvíja a dnes je tu možné nájsť kuchyne rôznych krajín. Obľúbené sú čajovne. Vodu z vodovodu nikdy nepite a pre istotu si vezmite lieky na žalúdočné problémy. Nie každý znáša miestnu kuchyňu dobre.

Z dovolenky v Káhire si treba doniesť aj pamiatku, nejaký milý suvenír. Problémom je, že si nebudete vedieť vybrať, obchody sú preplnené tisíckami doplnkov a dekorácií s motívom starovekého Egypta. Nezabudnite zjednávať... :-)

Dovolenku v Káhire treba naplánovať minimálne na niekoľko dní. Samotné Egyptské múzeum v Káhire potrebuje niekoľko dní, aby ste videli z pokladov starovekého Egypta čo najviac. Pyramídy v Gíze a Dahšúre každého zaplavia pocitom pokory. Za pozretie stojí aj komplex palácov Citadel, ťaví trh Sonq al-Gamaal alebo islamská štvrť Beit-el Suhaymi.

Káhira už síce nemá so starovekým Egyptom nič spoločné, jeho ducha tu však budete cítiť všade. Napriek mnohým negatívam moslimskej Káhiry sa mesto oplatí vidieť už len pre nádherný pohľad na monumentálne pyramídy osvetlené horúcim egyptským slnkom.