Zaujímavosti z Chorvátska

Chorvátsko získalo za ostatné roky nálepku turistickej destinácie najmä vďaka svojmu krásnemu pobrežiu. Netreba však zabúdať aj na jeho dalšie kvality. Chorvátsko je krajinou s bohatou históriou, so vzácnymi prírodnými i kultúrnymi pamiatkami a mnohými inými zaujímavosťami.

Chorvátsko má 7 zástupcov v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: Staré mesto Dubrovník (1979), historický komplex mesta Split spolu s Diokleciánovým palácom (1979), Národný park Plitvické jazerá (1979), biskupský komplex Eufraziovej baziliky v historickom centre mesta Poreč (1997), historické mesto Trogir (1997) Katedrála svätého Jakuba v Šibeniku (2000) a Stari Grad (Hvar) (2008).

Nikola Tesla sa narodil v chorvátskej dedinke Smiljan v roku 1856. Jeho život sa naplnil v roku 1943 v New Yorku. Preslávil sa svojim geniálnym umom v oblasti elektrotechniky. Je vynálezcom mnohých elektrických prístrojov a priekopníkom vo vývoji strojov na striedavý prúd. Vynašiel rádio a na jeho počesť je pomenovaná jednotka magnetickej indukcie – tesla (T).

Sú domnienky, že rodákom z Chorvátska je aj svetoznámy Marco Polo. Dostupné zdroje uvádzajú ako miesto jeho narodenia chorvátsky ostrov Korčula alebo talianske Benátky. Narodil sa v roku 1254 a často bol prezývaný aj ako kupec benátsky. Bol prvým Európanom, ktorý dôkladne spoznal Čínu a východnú Áziu celkovo.

Kravaty pochádzajú z Chorvátska! Skutočne, obľúbený pánsky doplnok, ktorý je dnes bežnou súčasťou života skoro každého muža má korene v krajine na Jadrane. Spočiatku sa však jednalo o talizman a nie módny doplnok. Chorvátske ženy venovali svojim milým rukujúcim do vojny šatky, ktoré nosili na ramenách, na znak ich lásky a oddanosti. Mladíci, ktorí sa počas tridsaťročnej vojny ocitli až v Paríži, si ich uväzovali okolo krku, čo vzbudilo záujem aj u iných plukov. Približne v roku 1653 vznikol pluk Royal Cravates (Kráľovskí Chorváti) a kravaty sa začali tešiť čím ďalej, tým väčšej obľube. Rokmi zmenili svoj vzhľad, avšak na ich trendovosti sa nezmenilo nič. Viazanky sú naďalej symbolom štýlu a ustrojenosti.

Biely dom vo Washingtone bol postavený aj z kameňa z ostrova Brač.

KULTÚRA A ŠPORT

Národné parky Plitvice a Krka boli miestom natáčania legendárneho príbehu o Winnetouovi od nemeckého spisovateľa Karla Maya. Winnetou bol náčelníkom kmeňa Apačov-Meskalerov a jeho verným priateľom bol Old Shatterhand. Filmy sa v chorvátskych národných parkok natáčali v 60.tych rokoch 20. storočia a hlavnými hrdinami boli francúzsky herec Pierre Brice, ktorý stvárnil Winnetoua a Lex Barker ako Old Shatterhand.

Najstaršie komunálne divadlo v Európe bolo postavené práve v Chorvátsku, konkrétne na ostrove Hvar v roku 1612.

Najmenšia katedrála na svete sa nachádza neďaleko mesta Zadar, na ostrove Nin.

V prístavnom meste Zadar sa nachádza prvý morský organ na svete, ktorý hrá len vďaka pôosbeniu morských vĺn a vetra.

Svoje medové týždne strávila v Dubrovníku aj Agatha Christie, britská autorka slávnych detektívnych románov.

Chorváti sú veľkí vyznavači športu. Od futbalu, basketbalu, hádzanej, až po vodné pólo, tenis a mnohé iné. Úžasnou senzáciou vo svete špotru sú súrodenci Janica Kostelić a Ivica Kostelić majstri vo svojej disciplíne, ktoru je alpské lyžovanie. Janica Kostelić je jedninou ženou na svete, ktorá získala 4 zlaté medaily v aplskom lyžovaní na Zimných olympijských hrách v rokoch 2002 a 2006 a jeindou, ktorá vyhrala tri medaily na jedniných ZOH, a to v roku 2002. Ivica Kostelić sa stal majstrom sveta v slalome v roku 2003 a v tejto disciplíne si v roku 2010 vybojoval striebro na Zimných olympijských hrách v kanadskom Vancoveri. V roku 2006 získal striebornú medajlu v kombinácii a v roku 2010 v super-kombinácii.

Blanka Vlašić je majsterkou sveta z roku 2010 v skoku do výšky.