Zaujímavosti zo Španielska

Španielsko je krajinou s bohatou históriou, pozoruhodnými prírodnými úkazmi, fenomémni a je domovom mnohých svetovo uznávaných osobností. Zaujímavosti, zábavné fakty, informácie o geografii, histórii, kultúre a športe Španielska nájdete práve tu.

Názov Španielsko (Espana, Spain) pochádza z slovíčka Ispania, čo znamená zem králikov.

Najväčším mestom krajiny je hlavné mesto Madrid. Druhým najväčším mestom je katalánska Barcelona.

Najvyšším vrchom krajiny je Pico de Teide (3718 m). Jedná sa o aktívny vulkán.

Svetoznámy El Caminito del Rey (známy aj ako Camino del Rey)je najnebezpečnejším turistickým chodníkom na svete. Je široký iba jeden meter a jeho dĺžka je 3 kilometre. Nachádza sa v provincii Malaga v El Chorro.

Jediná púsť v Európe Tabernas (Desierto de Tabernas) sa nachádza v Španielsku, konkrétne na juhu krajiny v regióne Andalúzia.

Španielsko je treťou krajinou na svete po Francúzsku a Taliansku v produkcii vína. V každom spanielskom regióne nájdete vinohrady.

Španielsko sa podiela až 44% na svetovej produkcii olivového oleja.

Telefónna predvoľa je 0034.

Turizmus

Španielsko má 8000 km pláží a prislúcha mu množstvo ostrovov - Baleárske ostrovy (Malorka, Menorka, Ibiza, Formentera) a Kanárske ostrovy (Gran Canaria, Fuertevenura, Tenerife, Lanazarote, El Hierro), vďaka ktorým je veľmocou v oblasti cestovného ruhu. Jeho rozsahom a výškou príjmov patrí k lídrom na svete.

Španielsko je v TOP 3 najnavštevovanejších krajín na svete.

Španielsko je krajinou s najvyšším počtom barov, reštaurácií a kaviarní zo všetkých krajín Európskej únie.

Kultúra a šport

Zo Španielska pochádza mnoho svetovo uznávaných umelcov ako Dali, Gaudi, Picasoo, El Greco či Goya.

Najmenší kostolík na svete sa nachádza v Malage. Jedná sa o Santa Isabel de Ungru in Kolomares s vnútornou rozlohou 1,96m2. 

Penelope Cruz je prvou španielskou herečkou, ktorá získala Oscara ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe vo filme Vicky Cristina Barcelona. Za mužské pokolenie vyhral ako prvý španielsky herec Oscara, Javier Bardem.

Enrique Iglesias má filipínske a španielske korene.

Futbal je najobľúbenejším športom v Španielsku.

V roku 1992 sa konali Olympijské hry v Barcelone.