Zaujímavosti

 • Keď už konečne dorazíte do Londýna, máte na výber z 2 možností, ako začať objavovať mesto; buď doň skočíte bez rozmýšľania a naplno, alebo sa budete postupne a s rozvahou vnárať dnu. Príjemnejšie a menej bolestné je určite pomalé splývanie s prostredím, pretože napriek tomu, že Londýn nie je od Slovenska tak ďaleko, takmer všetko tu funguje inak. Viac hluku, viac ľudí a hlavne všetci jazda vľavo. Blázni. :-)

 • Táto severská krajina, ktorá sa rozprestiera na východ od Škandinávie, očarí najmä chladnomilných turistov, ktorí sem chodia tráviť svoju dovolenku, aby objavili krásy fínskej prírody. Táto “krajina tisícich jazier” je rybárskym rajom a láka turistov najmä k pobytu v panenskej prírode. Ak ste tu v zime a mate šťastie, uvidíte aj polárnu žiaru. Väčšina obyvateľstva žije v troch najväčších mestách. Vzhľadom na chladné podnebie sa niet čo čudovať, že práve tu sa zrodil zvyk saunovania. Preto je milou nepísanou povinnosťou počas pobytu aspoň raz absolvovať túto ozdravnú kúru.

 • Užasný úkaz, ktorý láka množstvo turistov, sa podarilo prírode vytvoriť neďaleko mestečka Zhangye v Číne. Skaly sú takéto farebné vďaka červenému pieskovcu a ložiskám nerastných surovín, ktoré tu ležia viac ako 24 miliónov rokov. 

 • Volubilis je najrozsiahlejšia rímska archeologická lokalita v Maroku, ktorá bola organizáciou UNESCO vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo. Nájdete ju asi 30 km severne od mesta Maknes, medzi zelenými pahorkami Stredného Atlasu.

 • Seychelské ostrovy sú svetoznáme vďaka svojej prírode, unikátnym plážam a podmorskému svetu. Vedeli ste však, že sú aj domovom jednej z najžiadanejších značiek rumu?

 • Aj vy ste si vždy počas letu lietadlom zamestnávali myseľ predstavami a úvahami o tom z čoho je lietadlo zostrojené, ako prebieha jeho výroba? Toto video prezradí mnohé a časozbernými snímkami zachytáva aj drobné detaily konštrukcie Boeingu, z ktorých budete prekvapení. 

 • Športoví fanúškovia pravdepodobne vedia akú veľkú úlohu zohrala táto stavba v roku 2008. Bola totiž postavená pri príležitosti konania sa Olympijskych a Paralympijskych hier v Pekingu. Jej názov v čínštine znie "Kuo-ťia tchi-jü-čchang", ale vďaka svojmu vzhľadu si získala prezývku Vtáčie hniezdo.

 • Maurícius nie je známy iba krásnymi plážami a nádhernou zelenou prírodou. Jeho symbolom a pôvodným obyvateľom je vták Dodo, ktorý tu žil omnoho skôr ako ľudská noha vstúpila na tento ostrov. Žiaľ o Dodovi sa dozvedáme už len z historických zápiskov a maliarskych vyobrazení.

 • Amerika je jeden zo svetadielov a súčasne tak skrátene nazývame aj Spojené štáty americké. Obrovský kus sveta, ktorý skrýva mnoho zaujímavostí a špecifík. Nižšie nájdete prehľad tých najzaujímavejších amerických faktov a niekedy aj najbizarnejších pikošiek. Príjemné čítanie. :-)

 • Krajina Baťu, Karla IV., Krakonoša, piva aj kontaktných šošoviek, vynikajúcich umelcov a športovcov, malebných mestečiek s podloubím, domov robotov. Krajina, ktorú by sme mali po tej našej poznať najlepšie - Češká republika. Je tomu však naozaj tak? Prečítajte si o zaujímavostiach z domova našich bratov.

 • Chorvátsko získalo za ostatné roky nálepku turistickej destinácie najmä vďaka svojmu krásnemu pobrežiu. Netreba však zabúdať aj na jeho dalšie kvality. Chorvátsko je krajinou s bohatou históriou, so vzácnymi prírodnými i kultúrnymi pamiatkami a mnohými inými zaujímavosťami.

 • Dominikánska republika, rozprestierajúca sa na východnej strane ostrova Hispaniola je obľúbenou exotickou dovolenkovou destináciou. Chceli by ste sa o tejto karibskej kráske dozvedieť viac? Ste na správnom mieste. Prinášame vám prehľad zaujímavých pikošiek aj pozoruhodných faktov. Krajina rumu, kávy, baseballu, kakaa, tancov v rytme merengue a bachata, bielych pláží a azúrového mora, no najmä piateľských a usmievavých ľudí.   

 • Portoriko je "nezačlenené" územie Spojených štátov amerických, čo znamená že nie je ani americkým štátom, ani samostatnou krajinou. Keďže let z USA sem trvá približne 3 hodiny, Američania majú z ostrova výhodnú turistickú destináciu. Navyše oproti ostatným okolitým ostrovom, kde je úradným jazykom španielčina, tu sa bez problémov dohovoria aj v angličtine.

 • Krajina, ktorá sa na prvý pohľad zdá byť všednou. Azda si spomenieme na Drakulu alebo deltu Dunaja, ktorý tu ústi do Čierneho mora. Rumunsko vás však prekvapí mnohými zaujímavosťami a dozaista tu nájdete nejeden dôvod prečo ho navštíviť.

 • Azda každý má rád čosi talianske. Mestá s atmosférou, krásnu prírodu, historické pamiatky alebo pláže, majestátne hory a skvelú lyžovačku, pizzu, spaghetti, sladké tiramisu, či obrovské porcie ich kvalitnej zmrzliny. Tiež taliansku siestu, družnosť, štýl, módu, hudbu a ranné ristretto, čo vás postaví na nohy.

 • Španielsko je krajinou s bohatou históriou, pozoruhodnými prírodnými úkazmi, fenomémni a je domovom mnohých svetovo uznávaných osobností. Zaujímavosti, zábavné fakty, informácie o geografii, histórii, kultúre a športe Španielska nájdete práve tu.