Krajina Baťu, Karla IV., Krakonoša, piva aj kontaktných šošoviek, vynikajúcich umelcov a športovcov, malebných mestečiek s podloubím, domov robotov. Krajina, ktorú by sme mali po tej našej poznať najlepšie - Češká republika. Je tomu však naozaj tak? Prečítajte si o zaujímavostiach z domova našich bratov.

Najvyšší bod (prírodný): Sněžka (1602 m n.m.)
Najvyšší bod (umelý): vrchol vysielača na vrchu Praděd 1 654 m n.m.
Najnižší bod: tok Labe pri Hřensku (115 m n. m.)
Najdlhšia rieka: Vltava (433 km)

Česká republika sa v roku 1999 stala členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO) a 1. mája roku 2004 sa stala členom Európskej únie. Zaujímavosťou je, že členom menovej únie sa naši západní susedia doposiaľ nestali a oficiálnym platidlom je aj naďalej česká koruna (CZK).

Václav Havel, nezabudnuteľný bývalý prezident a symbol novembra 1989, sa narodil 5. októbra 1936 v Prahe v intelektuálnej rodine. Bol prvým rezidentom Českej republiky a v úrade zotrval od 2. februára roku 1993 presne po dobu 10 rokov. Jeho nástupcom bol Václav Klaus a aktuálnym prezidentom je Miloš Zeman. Pán Havel bol aj 10. prezidentom Československa od 29. decembra revolučného roku 1989 až do 20. júla roku 1992. Jeho aktívny život sa naplnil 18. decembra 2011.

Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albright(ová) sa narodila 15. mája 1937 v Prahe a jej pôvodné meno je Marie Jana Korbelová. Významne sa zasadila o rozširovanie Severoatlantickej aliancie NATO do bývalého výhodného bloku. Narodila sa 15. mája 1937 v Prahe a je historicky prvou ženou, ktorá zastávala úrad ministerky zahraničných vecí USA. V máji roku 2012 jej prezident Barack Obama udelil Prezidentskú medajlu slobody.

Karlovy Vary boli založené v 14. storočí Karlom IV. Povesť vraví, že cisár ho dal vystavať po tom, ako tu s svojou loveckou družinou objavil termálne pramene. Kúpele si zíkali veľmi rýchlo priazeň vyššej vrstvy. Jedná sa o svetový unikát v počte horúcich prameňov na svete.

Medzinárodné slovo ROBOT je českého pôvodu! Prvý raz ho použil český spisovateľ Karel Čapek v roku 1920 vo svojej hre R.U.R. - Rozumovo univerzálni roboti.

S Českou republikou sa spája meno Baťa. Zakladateľmi obuvníckej značky Baťa, boli v roku 1894 súrodenci Anna, Antonín a Tomáš Baťa. Tomáš Baťa sa narodil v roku 1876 v Zlíne a bol jedným z najväčších podnikateľov svojej doby, vizionárom a inovátorom. Dnes má spoločnosť Baťa (Bata) štyri obchodné jednotky: Bata Europe (Lausanne), Bata Asia Pacific-Africa (Singapur), Bata Latin America (Ciudad de Mexico) a Bata North America (Toronto). Zaujímavosťou je, že firme Baťa je dokonca zmienka aj v Guinnessovej knihe rekordov, kde Baťa nesie označenie najväčšieho predajcu a výrobcu obuvi všetkých dôb. Za svoju existenciu predala firma pôvodom zo Zlína neuveriteľných 14 miniárd párov topánok. Tomáš Baťa však nebol len podnikateľom, ale aj vizionárom a priekopníkom nových metód. Jeho myšlienky boli nadčasové a majú silný odkaz aj v dnešnej dobe.

Pri oprave, skúmaní statiky a stavebného materiálu Karlovho mosta v Prahe vedci zistili, že dôležitou "ingredienciou" malty boli vajíčka.

Pražský orloj, nazývaný aj Staromestský orloj sa nachádza na Staromestskej radnici v Prahe. Jedná sa o stredoveký orloj, v centre ktorého sa nachádza astronomický ciferník. Prvá zmienka o hodinách je pravdepodobne z roku 1402. Vraví sa, že tento orloj je najlepšie zachovalým stredovekým orlojom vôbec. Obľúbené defilé apoštolov je možné vidieť iba 2x do dňa, a to o 09.00 ráno a o 21.00 večer. Základnou úlohou orloja je zobrazovanie pobyhu telies na oblohe, časomiera je až druhotným a odvodeným prvkom. Zaujímavosťou je, že v čase, keď orloj vznikal, nebolo podstatné koľko je minút, dôležité boli hodiny. Preto boli minutové ciferníky dodatočne primajstrované hodinármi až neskôr.

Český vynálezca Otto Wichterle je objaviteľom kontaktných šošoviek.

Film Jiřího Menzla Ostře sledované vlaky, ktorý bol natočený podľa rovnomenného románu Bohumila Hrabala v roku 1968 (tak zlomovom pre vtedajšie Československo) americkú filmovú cenu Oscar za najlepší cudzojazyčný film. Americký týždenník Time ho dokonca zaradil do TOP 100 filmov všetkých čias. Podľa obľúbeného filmového portálu Česko-Slovenská filmová databáze má hodnotenie 84%. Ďalším nositeľom Oscara sa v roku 1996 stal film Jana Svěráka Kolja, ktorý okrem Ocsara získal Zlatý glóbus a 6 Českých levov.

Česi majú svojho Yetiho. Je ním Krakonoš, vládca a ochranca Krkokôš, známy aj ako Rýbrcoul, Rüberzahl (z nemčiny) a Liczyrzepa (z poľštiny) je bájnym duchom hôr. Z ľudových rozprávaní sú známe zmienky už z 15. storočia. Postava Krakonoša sa vyskytla v mnohých knihách, piesňach i filmoch. Meno Krakonoš dokonca nesie aj značka českého piva, ktoré je vyrábané od roku 1582 v meste Trutnov.

Česka republika je prezývaná aj krajinou piva, nakoľko jej obyvatelia patria k najväčším pôžitkárom a "degustárotom" tohto zlatého moku. V Roku 2005 vypil každý obyvateľ 164 litrov piva a v roku 2010 približne okolo 145 litrov. Podľa štatistík sa zdá, že rekordný rok 2005 tak skoro prekonaný nebude, no aj napriek tomu, Česi patria k lídrom na svete.