Veľká časť turistov mieri na chorvátske pláže autom. Pred nimi je niekoľkohodinová cesta vedúca cez Rakúsko a Slovinsko. Mnohí vodiči radi cestujú aj cez Maďarsko.

Diaľničné známky v Rakúsku a Slovinsku

Jednou z prvých vecí, ktorú je nutné pri prejazde hraníc zariadiť, je kúpa diaľničnej známky.Ak do Rakúska idete v noci, môže sa stať, že známku pred vjazdom na diaľnicu nezoženiete. Preto je lepšie ju kúpiť na Slovensku. Ďalšou povinnosťou je mať reflexnú vestu. V Rakúsku bola od 1. 1. 2008 zrušená povinnosť celodenne svietiť, v Chorvátsku je svietenie povinné len v zimných mesiacoch. Rodiny s deťmi musia mať autosedačku, ktorá je v Rakúsku a Slovinsku tvrdo vyžadovaná.

Okrem diaľničnej známky, sú platené aj ďalšie úseky

  • A 10 diaľnice Salzburg - Villach: "Taurská" s Taurským a Katschberským tunelom 9,50 EUR.
  • A 11 diaľnice Villach - Slovinsko: platený tunel pod Karavanke (Karavankentunnel) - 6,50 EUR.
  • A 9 diaľnice Wels - Graz: platený Bosrucký tunel (Bosrucktunnel) - 4,50 EUR.
  • A 9 diaľnice Graz - Wels: Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) - 7,50 EUR. (Tieto tunely možno ale objet)

V Slovinsku sú zavedené diaľničné známky - vinjete (okrem nákladných automobilov nad 3,5 tony, tam zostáva v platnosti systém mýta).

Od 1.7.2009 sú k zakúpeniu pre osobné autá týždenné (15 Eur), mesačné (30 Eur) a ročné známky (95 Eur).

Pohonné hmoty

Pri ceste do Chorvátska najviac zaplatíte za benzín. S výdavkami počítajte ešte na slovinských diaľniciach, ktoré meria celkom 115 kilometrov. Platenie mýta bolo síce v Slovinsku zrušené, ale nahradila ho od 1.júla 2008 diaľničná známka. Zaplatiť ju môžete eurami alebo platobnou kartou. Cena za ročnú známku pre automobilová vozidla do 3500 kg je 55 EUR, polročné 35 EUR. Známku si musíte zakúpiť, aj keď prechádzate len krátky úsek diaľnice napr. Šentilj-Maribor, ktorý meria iba 16 km (tento úsek sa dá ale obísť po starej ceste, ktorá nie je spoplatnená).

Cestovanie na juh Chorvátska uľahčuje nedávno sprevádzkovaná nová diaľnica A1 zo Záhrebu do Splitu. Za prejazd po celej jej dĺžke sa platí 157 kún. Na kratších úsekoch mýto vyberá vopred, na dlhších motorista platí až pri zjazde z diaľnice. Platiť sa dá nielen miestnou menou, ale aj eurami. Obsluha ale väčšinou vracia iba miestnu menu. V letnej sezóne by nemal byť problém tankovať na chorvátskych čerpacích staniciach od 7:00 do 22:00, v ostatných ročných obdobiach býva otvorené väčšinou len do 17-20 hodín.

Ceny benzínu

Ceny benzínu sa pohybujú okolo 6,5 kún za liter.

Chorvátske diaľnice

V posledných rokoch bolo dokončených mnoho mamutích diaľničných projektov a niektoré ešte čakajú na dokončenie v najbližšej budúcnosti.

Diaľnica Záhreb - Split

Táto cesta bola otvorená v roku 2005 a meria 375,7 km. Nachádza sa tu najdlhší tunel v Chorvátsku Mala Kapela dlhý 5780 m a poplatok na tejto diaľnici je 157 kún, za osobné auto a za auto s prívesom alebo mikrobus zaplatíte 245 kún. Táto cesta je ale veľkým hitom posledných sezón, môžete predpokladať, že zvlášť v sobotu v sezóne v dopravnej špičke.

Ak volíte túto trasu, potom by sa dalo povedať, že ste trochu tradičnejšie, chcete si užiť krásu Plitvických jazier, a naviac ešte ušetríte za diaľnicu. Veľa ľudí dokonca ignoruje novú možnosť priamych diaľnic a jede si radšej užiť túto trasu.

Dopravné predpisy v Chorvátsku

Na prvom mieste je nutné spomenúť rozdiel medzi slovenskou a chorvátskou vozovkou. Týka sa to teda konkrétne živičného povrchu, ktorý má iné zloženie a jazda po ňom môže byť pre neskúseného vodiča nebezpečná. Napríklad pri jazde v daždi má vozovka rovnaké vlastnosti ako pri jazde na poľadovici. Riadenie teda vyžaduje väčšie sústredenie. Možno je to vozovkou, možno je to tým, že sú vodiči po dlhej jazde unavení. Možno aj tým, že naši vodiči v zahraničí sa málo boja postihov, ale pravdou je, že Chorváti si dosť sťažujú na to, ako zahraniční vodiči jazdia. Chorvátska dopravná polícia sa naozaj nehanbí skontrolovať Vás. Naopak radi kontrolujú aj zahraničných vodičov, takže sa radšej uistite, že máte všetky doklady v poriadku a pozrite sa na chorvátska cestné pravidlá. Každá nehoda na chorvátskom území znamená pre vás nepríjemnosť a rokovania na chorvátskom priestupkovom súde.

Pravidlá jazdy v obci

  • Priestupok - Minimálna pokuta
  • Prekročíte povolenú rýchlosť o 10 km / h - 300 kún
  • Prekročíte povolenú rýchlosť o 10-30 km / h - 500 kún
  • Prekročíte povolenú rýchlosť o 30-50 km / h - 700 kún
  • Prekročíte povolenú rýchlosť o 50 km / ha viac - 2000 kún
  • Dvakrát prekročíte rýchlosť 100 km / h - 3000 kún

Pravidlá jazdy mimo obce

  • Priestupok - Minimálna pokuta
  • Prekročíte povolenú rýchlosť o 10-30 km / h - 300 kún
  • Prekročíte povolenú rýchlosť o 30-50 km / h - 500 kún
  • Prekročíte povolenú rýchlosť o 50 km / ha viac - 2000 kún

Ostatné predpisy

Nezapnuté bezpečnostné pásy, pokuta 500 kún, tie sú povinné aj na zadných sedadlách, ak sú namontované.

  • Telefonovanie počas jazdy, pokuta 500 kún
  • Zlé parkovanie, pokuta 300 kún a viac
  • (Moto) cyklista do 16-tich rokov nemá pri jazde prilbu - pokuta 300 kún (bicykel), 700 kún (moto)
  • Dieťa do 12-tich rokov ako spolujazdec na bicykli alebo motocykli, pokuta 300 kún
  • Prechádzaní cesty mimo prechod - pokuta 300 kún
  • Pokuta za alkohol za volantom je odstupňovaná podľa jeho miery.

Pokuty musíte zaplatiť alebo odoslať do ôsmich dní. Polícia vám môže zobrať pas kvôli priestupkovému konania, do 48 hodín vám ho ale musí vrátiť. Ak spáchate priestupok, za ktorý by ste prišli o vodičák, potom Vám do preukazu bude zaznamenané obdobie, počas ktorého nesmiete na území Chorvátska riadiť motorové vozidlo.

Čo robiť pri dopravnej nehode?

Ak sa Vám stane na chorvátskych cestách dopravná nehoda, zabezpečte miesto výstražným trojuholníkom, okamžite nehodu nahláste a počkajte do príchodu polície. Ak dôjde k poškodeniu Vášho vozidla, musíte od polície dostať správu o nehode. Len tak sa vyhnete problémom na hraniciach. Polícia spíše správu, Vy ako cudzinci máte právo na preklad protokolu do materinského jazyka a na jednu kópiu protokolu. Nikdy nepodpisujte dokumenty, ktorým nerozumiete. V prípade vážnej nehody si žiadajte tlmočníka. Pri problémoch v zahraničí je nanajvýš účelné obrátiť sa o pomoc na asistenčnú službu.

Dôležité telefónne čísla v prípade dopravnej nehody:
Záchranná služba: 94
Polícia: 92
Hasiči: 93
Havarijná služba: 987