Doprava v Chorvátsku - lodička

Chorvátsko je krajinou s dopravou na veľmi kvalitnej úrovni. Väčšina dovolenkárov cestuje autom a autobusom a keďže sa jedná o prímorskú krajinu obľubená je i lodná doprava. Čoraz väčšej obľube sa teší i dovolenka na jachte, ale aj využívanie leteckých liniek priamo z Bratislavy do Splitu, či Zadaru.

Autom do Chorvátska

Zbalené, doklady a informácie máte pohromade, takže už určite uvažujete kedy a kadiaľ... Keď si cestu na dovolenku do Chorvátska dobre naplánujete, ušetríte si čas aj nervy a zároveň znížite na minimum riziko, ktoré Vás čaká na preplnených cestách. Už v čase plánovania vašej dovolenky do Chorvátska je potrebné myslieť na dopravu, ktorú zvolíte a tiež čas, kedy sa na cestu vydáte.

Chorvátsko, ako v našich končinách tradičná letná dovolenková destinácia, totiž počas sezóny zažíva enormný nápor turistov spôsobujúcich preplnené cesty. Preto sa odporúča cestovať do Chorvátska v strede týždňa, kedy sú cesty omnoho prázdnejšie.

Bezpochyby je ideálny pre cestovanie jún alebo september - to ale mnohým nevyhovuje hlavne kvôli deťom. Ale aj tak môžete zvoliť pre premiestňovanie vhodnejší čas ako koniec týždňa, kedy sú ceste absolútne preplnené. K tomu Vám pomôžu plánovače a vyhľadávače trás. Ak na dovolenku do Chorvátska vyrazíte napríklad v polovici týždňa, predídete tak zdĺhavému čakaniu v kolónach, cesta prebehne určite pokojnejšie a rýchlejšie a Vy budete cestovať podľa svojich predstáv.

Najčastejšia trasa do Chorvátska vedie cez Rakúsko a Slovinsko, je možné si však vybrať trasu aj cez Maďarsko. Jednou z najdôležitejších vecí, ktorým treba venovať pozornosť, sú diaľničné známky. Tie sa používajú ako v Rakúsku, tak aj v Slovinsku. Rakúsku diaľničnú známku odporúčame zakúpiť ešte na Slovensku. V Rakúsku je povinné mať vo výbave auta reflexnú vestu. Rodiny s deťmi musia mať autosedačku. Niektoré úseky rakúskej diaľnice sú špeciálne spoplatnené.

Diaľničné známky sú zavedené už aj v Slovinsku – známku treba mať i v prípade, že prechádzate len krátky úsek diaľnice ako napr. Šentilj-Maribor (16 km). Tento úsek je však možné obísť po starej ceste.

Nedávno sprevádzkovaná nová diaľnica A1 zo Záhrebu do Splitu uľahčuje cestovanie na juh Chorvátska. Za prejazd po celej dĺžke (375,5 km) zaplatíte 157 kún. Na kratších úsekoch sa mýto vyberá vopred, na dlhších až pri zjazde z diaľnice.

Živičný povrch chorvátskej vozovky má iné zloženie na aké sme zvyknutí, čo sa prejavuje napríklad pri jazde v daždi - vozovka má rovnaké vlastnosti ako pri jazde na poľadovici.

Čerpacie stanice sú v lete otvorené v čase 7-22 hod. Ceny benzínu sú okolo 10 kún za liter.

Akúkoľvek pokutu je nutné uhradiť najneskôr do 8 dní. Polícia vám môže kvôli priestupkovému konaniu zobrať pas, avšak do 48 hodín vám ho musí vrátiť. Odporúča sa tiež v prípade nehody nikdy nepodpisovať dokumenty, ktorým nerozumiete. Pri problémoch v zahraničí je veľmi nápomocné obrátiť sa na pomoc asistenčnej služby.

Autobusom do Chorvátska

Ak sa rozhodnete vycestovať do Chorvátska autobusom, máte na výber z dvoch základných možností. Prvou sú autobusové zájazdy organizované cestovnými kanceláriami a druhou dovolenka autobusom vo vlastnej réžii. Pokiaľ si vyberiete prvú z možností, autobus cestovnej kanlárie, ktorej pobyt ste si vybrali a zakúpili vás vyzdvihne na vopred dohodnutom mieste. Jedná sa zväčsa o záchytné parkoviská alebo autobusové stanice krajských miest. Na cestu sa vyráža zväčša v podvečerných hodninách, aby ste sa už ráno resp. dopoludnia mohli kúpať v mori. Ak patríte k turistom, ktorí si dovolenku radi plánujú sami a máte chuť krajinu aj troška precestovať, z Bratislavy jazdia v sezóne viaceré spoje k Jadranu, dokonca aj na niektoré ostrovy. Zaujímavou možnosťou je aj využite dopravy od cestovej kancelárie, ktorá nepredala všetky miesta v autobuse. Častokrát sa jedná o cenovo zaujímavú prepravu.

Letecky do Chorvátska

V sezóne sa z Bratislavy lieta do Rijeky, Zadaru a Splitu. Tieto lety prevádzkovala v uplynulej sezóne letecká spoločnosť Danube Wings. Hoci letecká doprava do Chorvátska nepatrí zrovna k tým tradičným, jej atraktivita stúpa najmä vďaka rýchlosti spojenia a vyhnutiu sa rozsiahlym zápcham v období hlavnej sezóny pri výmene turnusov.