Rozhodli ste sa stráviť svoju dovolenku práve v Egypte? Alebo ešte stále váhate? Doprava do Egyptu a v Egypte je všakovaká. Najčastejším dopravným prostriedkom na cete do krajiny pyramíd je lietadlo. Cestovné kancelárie ponúkajúce zájazdy do Egypta Vám zabezpečia i letenku a o Vaše pohodlie sa na ceste postará posádka niektorého z charterových letov.

Možnosti cestovania sú však rôzne, ak máte chuť spoznávať krajinu na vlastnú päsť, pripravte sa na adrenalín a na niečo, čo na našinca pôsobí ako chaos, avšak pre Egypťana, je to bežná cesta do práce či inam...

O možnostiach i nástrahách dopravy v Egypte počas Vašej dovolenky sa dozviete viac v priložených článkoch. Prajeme Vám šťastnú cestu!

Ťava pod pyramídou v GízeMožnosti dopravy v Egypte sú skutočne rôznorodé :)

Autobusová doprava

Vzhľadom k tomu, že autobusová doprava je v Egypte najlacnejší spôsob prepravy, je ľuďmi najvyužívanejšia. Vozy sú ale staré a nepohodlné a s neuveriteľnou pravidelnosťou sa kazia.  Avšak medzi veľkými mestami už fungujú, na tamojšie pomery, luxusné linky s klimatizáciou a občerstvením na palube. Ak túžite na dovolenke zažiť nefalšované dobrodružstvo, aj taká cesta autobusom postačí :-)

Linky ako Jet Set, Super Jet, Pulman, Golden Arrow alebo West Delta, zaisťujú spojenie najmä medzi Káhirou, Alexandriou, Sinajom, západnými oázami a Luxorom.

Autom v Egypte

Aj do severnej Afriky už zavítala vymoženosť možnosti požičať si auto a precestovať Vami požadovanú oblasť. Avšak v Egypte sa táto možnosť príliš neodporúča. Individuálne cestovanie tu naozaj nie je bezpečné a pre dovolenkárov, ktorých kroky smerujú mimo veľké mestá, je samozrejmosťou ozbrojený sprievod.

Avšak je možné, že oplývate dušou dobrodružnou a i napriek všetkému sa rozhodnete uskutočniť aspoň menšiu súkromnú prechádzku, či výlet, potom si pozorne prečítajte nasledujúce rady.

Pre prenájom osobného vozidla sú odporúčané výhradne medzinárodné spoločnosti, menovite Hertz, Avis, Budget, poprípade Max. Majú pobočky vo veľkých mestách (Káhira, Alexandria, Sinaj a Hurghada). Základnými požiadavkami na vodiča sú vek minimálne 25 rokov a platné vodičské oprávnenie.

Ak za najväčší pirátov ciest považujete účastníkov Gumball 3000, tak až v Egypte niečo zažijete. Snáď jedinou zásadou, ktorá sa tu dodržiava, je jazdenie na pravej strane vozovky. Cesty sú v dosť zlom stave, čiary nemajú skoro žiadny význam. Z dvojprúdovej cesty si vodiči bežne vyrábajú cestu trojprúdovú a navyše to zrejme považujú za obrovskú srandu.

Rozhodne sa vyvarujte jazdy v noci. Egypťania totiž nepoužívajú svetlá, maximálne dvakrát bliknú, keď zaregistrujú blížiace sa auto. Majte tiež na pamäti, že ste to práve Vy, kto je zodpovedný za dianie na ceste pred Vami. Budete sa musieť naučiť vysporiadať sa s vozidlom idúcim v protismere priamo na Vás, alebo napríklad s ťavou, či oslom ležiacom cez vozovku.

Taxi

Ak nie ste v Egypte už ako doma a plne znalí miestnych pomerov alebo ak plynulo nehovoríte po arabsky, dajte prednosť pri voľbe transportu radšej taxíkom než mestskej hromadnej doprave. Veľmi ľahko by ste sa mohli niekde stratiť a pripraviť sa tak o čas, ktorý by sa dal isto iste stráviť oveľa príjemnejšie.

Taxi je, v porovnaní s Európou, veľmi lacné, ale v čase dopravnej špičky by ste mohli mať menšie ťažkosti nejaký zohnať, pretože všetky bývajú plne vyťažené. Nestrácajte preto hlavu a chvíľu vydržte, určite sa časom nejaký objaví.

V Egypte existujú dva typy taxislužieb. Prvým z nich sú tzv. share-taxi, väčšinou peugeoty s nie príliš vysokým stupňom pohodlia. Istou nevýhodou je to, že vodiči čakajú, až bude taxík plne obsadený a až potom rozváža zákazníkov na požadované miesta. Môže sa Vám tak ľahko stať, že pôjdete s ďalšími šiestimi pasažiermi. Ceny sa na druhej stranu držia veľa pri zemi, čo môžete považovať aspoň za malú kompenzáciu. Batožina sa Vám povezie pekne na streche ...

Druhý typ predstavujú taxíky súkromné. Tie Vás dovezú ihneď a presne tam, kam chcete a cestou nebudú priberať ďalších spolujazdcov. Cenou za komfort je však o niečo vyššia cena. Súkromným taxikárom len zriedkakedy funguje taxameter, na rozdiel od share-taxi, ktoré jazdia, alebo by aspoň mali, za pevne stanovené ceny.

Ďalej sa môžete stretnúť s taxíkmi, ktoré vyzerajú ako malý náklaďák. Kabína pre dvoch ľudí, vzadu korba, kde sa naloží toľko ľudí a batožiny, koľko sa zmestí. A ak sa náhodou už ľudia nezmestia, tak stoja za korbou na stúpadlách a držia sa strechy, aby nespadli. Za to si ale pôjdete ako „za babku“.

Riaďte sa preto nasledujúcimi radami:

  • Pred privolaním taxíka si v hoteli zistite, koľko by mala správne cesta stáť a na tej potom od vodiča striktne trvajte. Môže sa stať, že vás dopravia na miesto a budú požadovať sumu niekoľkokrát premrštenú. Nič na to nedbajte, dajte mu pripravenú sumu a prípadné náreky nad tým, že neuživí dvadsaťčlennú rodinu, ignorujte.
  • Ak nemáte možnosť poradiť sa v hoteli, dohodnite sa s taxikárom na cene, ešte než nastúpite do vozidla.

Tipy a triky ...

Ak si potrebujete odskočiť niečo si zariadiť a necítite sa v danom mieste úplne bezpečne, neváhajte požiadať vodiča o sprievod. S vidinou na malý bakšiš tak určite rád urobí. Prepitné je už započítané v cestovnom, preto si s ním nemusíte robiť starosti. Avšak neočakávanú ústretovosť a ochotu môžete oceniť malým bakšišom.

V prípade, že sa nebudete môcť vodiča neodbytne vyžadujúceho premrštenú sumu zbaviť, neváhajte sa zháňať po policajtovi alebo, ak ste práve prišli do hotela, hotelového personálu. Tí záležitosť rýchlo vyriešia, ale taxikár väčšinou pod hrozbou privolanie pomoci ustúpi sám.

Loďou v Egypte

Plavba po Níle môže byť tým najkrajším, čo pri svojom dovolenkovom pobyte v Egypte zažijete. Práve turistické člny vystriedali na rieke bohov člny faraónov a prútené plavidlá staroegyptskej šľachty. Do Luxoru sa už neplaví slávna procesia s cieľom uctiť bohov, ale nepreberné množstvo turistov pozorujúcich vo dne hemženie na brehoch, v noci žiariace nebo nad Nílom.

Najobľúbenejšími trasami sú tie z Luxoru do Káhiry alebo z Asuánu do Abyde. Trvajú od troch do piatich dní a stanú sa pre Vás určite nezabudnuteľným zážitkom. Niektoré lode Vás, za špeciálny poplatok, zavezú navyše ku chrámu v Dendere, jednom z najkrajších egyptských chrámov vôbec.

Vlakom v Egypte

Vlaky predstavujú jednoznačne najpohodlnejší a vďaka frekventovanosti spojov tiež najspoľahlivejší spôsob cestovania po Egypte. Okrem toho ponúkajú nádherné pohľady do krajiny, predovšetkým na trase Káhira-Luxor Vás čaká naozaj nezabudnuteľný zážitok. Ak túžite po netradične strávenej dovolenke a spoznávaní krajiny cez vlakové okienko, môžete si vybrať zo štyroch tried.

  • Prvá trieda predstavuje vagóny so sedadlami na rezerváciu, klimatizáciou, občerstvením a voľnými uličkami.
  • Druhá trieda ponúka to isté, čo prvá, budete už ale musieť strpieť stojacich pasažierov v uličkách.
  • Ak si vyberiete tretiu štandardnú triedu, budú na Vás čakať vypchaté sedadlá a miesto klimatizácie otváracie okná
  • V štvrtej triede Vás čakajú už len sedadlá drevené a žiadna možnosť osviežiť sa v africkom sparne.

Drvivá väčšina zahraničných turistov pritom využíva prvú alebo druhú triedu.

Za najluxusnejšie vlaky sú však považované nočné expresy sa spacími vozňami, jazdiacimi na trase Káhira - Luxor - Asuán, ktoré vypravuje súkromná spoločnosť Abela Egypt. Jedná sa o tzv. Deluxe sleeper. Cestovné zahŕňa večeru a raňajky a za osobitný poplatok čašníka s nápojmi priamo do vášho kupé.

Cestovné

V porovnaní s Európou je v Egypte cestovanie vlakom pomerne lacnou záležitosťou. Tak napríklad na trase z Káhiry do Alexandrie zaplatíte za prvú triedu približne 4 €, za druhú 2,5 € a za tretiu 1,5 €. Cesta z Káhiry do Luxoru Vás zase vyjde prvou triedou na necelých 8 €, druhou na 5,5 € a treťou na 4 €. Deti do troch rokov jazdia zadarmo, od štyroch do deviatich rokov za polovicu a od desiatich za plné cestovné. Pre Deluxe sleeper ale platia pochopiteľne iné pravidlá. Za jednosmerné cestovné v dvojlôžkovom kupé budete ľahší o 41,5 €, v jednolôžkovej o 58 €. Deti do troch rokov opäť zdarma, od štyroch do deviatich rokov platia zníženú sadzbu, spravidla niečo okolo 30 €.

Lístky možno nakúpiť v egyptských librách. Avšak bol by v tom čert, aby Abela Egypt neprišli zase s nejakou výnimkou. Áno, hádate správne. U tejto spoločnosti je možné lístky zakúpiť len v niektorej zo zahraničných mien, v dolároch, librách-librách šterlingov, či eurách.

Ako nakupovať lístky

Mimo hlavnej sezóny nie je problém zakúpiť lístok do prvej triedy deň pred alebo aj priamo v deň odchodu. S Deluxe sleeper to už býva ťažšie. Väčšinou bývajú lístky dostupné ešte deň alebo dva pred odchodom, ale na vrchole turistickej sezóny môžu byť ďaleko dopredu rezervované turistickými skupinami. Úplne najvyťaženejšie sú potom vlaky počas prázdnin a cez víkendy (štvrtky a piatky).

Ak teda ešte pred odchodom do Egypta viete, že chcete expresom ísť, odporúčame ho zarezervovať už z domova. To môžete urobiť faxom, e-mailom, či telefónom. Z týchto možností je však najspoľahlivejší fax. Na tie odpovedajú Abela Egypt pomerne svižne. Po objednaní obdržíte potvrdenie o rezervácii a zaplatíte na stanici v Káhire.

Lístky na normálne spoje je možné tiež objednať už z domova. Poslúži Vám k tomu niekoľko agentúr. Zaplatíte u nej však o niečo vyššiu cenu, než je skutočná cena lístka plus rezervačný poplatok. Ten činí päť dolárov. Ak dáte prednosť kúpeniu lístkov až na mieste, vedzte, že káhirská Ramsesa Station disponuje nepreberným množstvom pokladní. Každá je určená pre jednu destináciu a pre jeden typ vlaku. Pozorne si preto prečítajte ich označenie, nech sa Vám nestane, že vystojíte dlhý rad zbytočne.

Ak nechcete strácať drahocenný čas státím v rade, máte možnosť využiť služby miestneho zástupcu, ktorý ochotne lístky kúpi za Vás, zatiaľ čo si budete užívať niektorú z tunajších pamiatok. Za malý poplatok ovšem. Keby ste si nevedeli rady, pomôžu Vám priamo na stanici na Informáciách pre turistov.

Názvy staníc sú písané len v arabčine!. Radšej sa preto opýtajte niekoho vo vlaku, kde máte presne vystúpiť, nech odbočíte niekam do Sudánu. Nie je od veci sa tiež naučiť arabské číslice. Sú nimi totiž označené spoje a časy odchodov na nástupištiach.

Všetky lístky, ktoré Vám budú predané, majú označenie s číslom vlaku, vagónu a presného sedadla. To sa neskôr dodržiava. Akonáhle začnú nastupovať cestujúci, užijete si naozajstný chaos.

Inak lístky na vlak, a na autobus tiež, sa kupujú tak, že sa postavíte do radu (hlúčiku niekoľkých ľudí). Miesto čakanie, až na Vás príde rad, musíte ale neustále predbiehať, pretože všetci predbiehajú všetky a pokiaľ možno hneď a ešte k tomu niekoľkokrát. Na všetky vlakové spojenia sa dajú využiť zľavy na ISIC a ALIVE.