Inak ako vzduchom, po súši alebo po mori...? Spoľahnúť sa môžete na pravidelné spoje aj sezónne mimoriadne plavby, lety, či jazdy, ktoré uľahčujú život nielen letným návštevníkom krajiny, ktorí túžia spoznať trochu viac. Ak si chcete Grécko naozaj užiť, skúste to individuálne! Vodičská skúsenosť na gréckych cestách je totiž nezabudnuteľným zážitkom...

Autobusová doprava

Grécka verejná autobusová doprava je celkom fungujúca a spoľahlivá (primerane cene a gréckej dochvíľnosti). Ak Vás láka spoznávanie krajiny a rozhodnete sa počas dovolenky neležať len na pláži a vyskúšate domáce spoje, aktuálne cestovné poriadky sú vyvesené na autobusových zastávkach. Niekedy ich môžete dostať aj v kanceláriách EOT (grécka centrála cestovného ruchu). Dopravu do vzdialenejších destinácií na pevnine i ostrovoch obsluhujú zelenobéžové autobusy spoločnosti "ΚΤΕΛ".

Sú relatívne lacné, vždy čisté a klimatizované.
Mestské a prímestské oblasti môžu obsluhovať modrobiele autobusy, kde už sa o jednotnom štýle hovoriť nedá. Vozy sú často staručké, v bizarnom technickom stave, niekde narazíte ešte na drevené sedadlá. Môže chýbať aj označenie cieľovej stanice... ale tie zážitky... :-)

Autom v Grécku

Prenájom dopravných prostriedkov je ideálnym spôsobom, ako sa zoznámiť s krásami Grécka počas Vašej dovolenky. Kategória vozidla by mala zodpovedať nielen Vašim finančným možnostiam, ale aj požiadavkám na komfort a Vášmu vodičskému umeniu.
Pri zapožičaní vozidla je potrebné predložiť vodičský preukaz (gréckymi orgánmi je akceptovaný národný VP) a doklad totožnosti. Vozidlo sa vracia s rovnakým stavom paliva v nádrži ako pri prevzatí (cena za liter benzínu Natural sa pohybuje okolo 1,10 €).

Pred zapožičaním sa informujte o podmienkach prenájmu (limitované kilometre, zabezpečenie štandardného servisu, havarijné poistenie) a o prípadnej výške spoluúčasti pri hradení vzniknutých škôd, ktorá je takmer u každej požičovne iná. U motocyklov je zahrnuté v cene prenájmu aj zapožičanie prilby pre vodiča i spolujazdca.

Dopravné predpisy v Grécku

V Grécku platia zvyčajné pravidlá cestnej premávky ako inde v Európe (v obci maximálna rýchlosť 50 km/h, mimo obce 80 km/h, na cestách 1. triedy s rýchlou premávkou 100 km/h, na diaľniciach 120 km/h) napriek tomu je potrebné mať počas jazdy na gréckych cestách zvýšenú pozornosť. Svojrázny spôsob jazdy miestnych vodičov Vás môže nepríjemne prekvapiť.

Gréci sú značne nervózni a nevyspytateľní vodiči, radi trúbia a testujú jazdné vlastnosti ich často podivných dopravných prostriedkov. Majte na pamäti, že veľká časť dopravných nehôd je zavinená práve miestnych pomerov neznalých turistov v letných mesiacoch.
Pre vodiča platí zákaz telefonovania za jazdy, povinné je použitie bezpečnostných pásov (u cestujúcich na predných sedadlách). Vyžadované je aj použitie detských sedačiek (často je ich možné zapožičať bezplatne). U motocyklov je striktne vyžadovaná helma (v cene prenájmu). Hoci hranica pre hladinu alkoholu v krvi vodiča je 0,5 promile, u začiatočníkov (VP kratšiu dobu ako 2 roky) a motocyklistov je limit max. 0,2 promile), zavinenie dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu je prísne trestané.

Špecifická je kvalita gréckej cestnej siete. Hlavné ťahy sú väčšinou dobré, napriek tomu sú zákruty značené niekde príliš neskoro, nie sú vždy opatrené zvodidlami. Situáciu môžu skomplikovať zosuvy pôdy a kameňa, najmä po výdatných dažďoch. Aj na spevnených cestách sa môžete stretnúť s dierami a odtrhnutými krajnicami. Smerové tabule sú väčšinou i v latinke, môžu byť však nezvyčajne umiestnené, k orientácii mimo hlavných ťahov odporúčame investíciu do kvalitnej cestnej mapy.

Pozor, čerpacie stanice majú obmedzenú otváraciu dobu! V nedeľu je otvorené spravidla len na hlavných ťahoch, zvyčajne do 21. hod. Na non-stop prevádzku v Grécku sa radšej nespoliehajte...

Taxi

Vozy sú označené nápisom "ΤΑΞΙ", farba taxíkov nie pre celú krajinu zjednotená. Príplatky sa spravidla účtujú pri nasadnutí na autobusovej stanici, v prístave alebo na letisku, ďalej za batožinu nad 10kg a za jazdu v noci (od 01.00 do 05.00 hod zaplatíte až o 100% viac). Zvýšená tarifa platí aj počas sviatkov. Najlepšie je dohodnúť si cenu vopred alebo starostlivo strážiť taxameter. Aj v Grécku, žiaľ, taxikári číhajú na turistov neznalých miestnych pomerov. Na ostrovoch často mimomestské vozidlá taxislužby nemusia mať taxameter, ceny jázd medzi jednotlivými rezortmi sú spravidla pevné. Na cenu sa však pýtajte skôr, než nasadnete do auta.

Letecky v Grécku

Väčšina gréckych ostrovov má denné letecké spojenie s Aténami, niektoré destinácie aj so Solúnom (Thesaloníki). Na pevnine majú pravidelné letecké spojenie aj niektoré väčšie mestá a pobrežné oblasti, tešiace sa záujmu dovolenkychtivých turistov. Vnútroštátna letecká doprava nie je najlacnejšia, ale vzhľadom k úspore času hojne využívaná. Alternatívou pre menšie ostrovy bez letiskových dráh môžu byť hydroplány.

Loďou v Grécku

Veľmi častým a obľubeným dopravným prostriedkom počas dovolenky v Gréckulode. Či už malé motorové člny, ktorými si môžete vyjsť na výlet, alebo výletné lode, či pre náročnejších jachty. Grécko je posiate malebnými marínami i veľkými prístavmi. Z prístavu Pireus sa loďou dostanete snáď na všetky grécke ostrovy s výnimkou Iónskeho súostrovia (a tam sa dostanete z protiľahlej pevniny, či Peloponézu). Existujú aj pravidelné spoje medzi jednotlivými skupinami ostrovov. Čas počas dovolenky ušetríte, ak nasadnete na rýchloloď, ktorej sa tu hovorí "iptámeno delfíny" ("flying dolphin"), treba však dodať, že si priplatíte ...

Železničná doprava v Grécku

Ak patríte k dobrodružným cestovateľom, či tým, ktorí si radi vybavujú svoju dovolenku po svojom a radi cestujú vlakom, cesta do Grécka je Vam otvorená. Pocestujete síce dlho, ale iste s možstvom zaujímavých zážitkov.

Vlaková doprava v Grécku platí za pomerne komfortný spôsob cestovania, žiaľ, vzhľadom ku geografii Grécka vhodný len pre presuny medzi väčšími mestami na pevnine a v oblasti Peloponézu.

Pri návšteve ostrovných oblastí budete musieť vymeniť vlak za trajekt, či inú loď a na cestovanie po ostrovoch odporúčame prenajať si bicykel, moped, či auto a dovolenka bude naďalej pokračovať vo Vašej réžii a podľa Vašich predstáv.