Loď - doprava v Portugalsku

Do Portugalska sa dá dostať bez väčších ťažkostí lietadlom, autobusom aj vlastným autom. Letenky a cestovné lístky, ak sú zarezervované v dostatočnom predstihu, sa dajú zaobstarať u nízkorozpočtových spoločností aj za veľmi nízke ceny.

Doprava autobusom

Doprava autobusom je v Portugalsku cenovo výhodná a pohodlná. Prevádzkovaná je napr. spoločnosťami Eva, Rede Expresssos, Renex, alebo Rodovária Estremadura.Pre používanie mestskej hromadnej dopravy v Lisabone si možno zakúpiť lístok na 4 až 7 dní, alebo preukážku lisboa card, ktorá platí 24, 48, alebo 72 hodín a ako jej vlastníci máte naviac vstup zadarmo alebo so zľavou do niektorých múzeí a galérií.

Autom

Ak cestujete po Portugalsku vlastným, alebo vypožičaným autom, je dobré sa vopred oboznámiť s miestnymi opatreniami a predpismi a vyhnúť sa tak nepríjemným komplikáciám. Vaša rýchlosť by v mestách a obciach nemala prekročiť 50 km / ha na cestách mimo obce 90 km / h. Na diaľniciach je potom maximálna povolená rýchlosť 120 km / h. Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti sa trestá zaplatením pokuty na mieste.

Platia tu rovnaké pravidlá ako v Európe a používa sa medzinárodné značenie. Počas jazdy sa nezabúdajte pripútať. Povinné tu nie je celodenné svietenie a diaľnice aj cesty sú vo veľmi dobrom stave. Na diaľniciach sa hradia diaľničné poplatky, a to buď v hotovosti, alebo kartou vydávanou spoločnosťou Brisa. Priemerne zaplatíte za osobný automobil 6 € za 100 km.

Požičať auto si v Portugalsku môžete máte nad 23 rokov a preukázať sa musíte platným medzinárodným vodičským preukazom, platným aspoň jeden rok. Miestne autopožičovne sú o niečo lacnejšie ako tie medzinárodné a nachádzajú sa vo všetkých väčších mestách aj na niektorých letiskách. V prípade problémov na cestách sa môžete obrátiť na ACP - Atomóvel Clube de Portugal so sídlom v Lisabone - Ruja Rosa Araújo 24, tel: 213 180 100.

Letecky do Portugalska

Lietadlá najčastejšie pristávajú na letisku v Lisabone (LIS), alebo na letiskách Covilha (COV), Porto Santo (PXO), Porto (OPO), Funchal (FNC), Horta (HOR) a ďalších. Významnou portugalskou leteckou spoločnosťou je TAP Portugal. Je možné taktiež využiť leteckú vnútroštátnu dopravu a na ostrovy Madeira a Azory.

Železničná doprava

Po celej krajine je aj hustá sieť železníc. Tam kam sa nedá dostať vlakom, je zabezpečené autobusové spojenie. Vybrať si môžete z niekoľkých typov vlakov, napr. Alfa, ten je najrýchlejší a najpohodlnejší, Rapid Inter-Cidades, a lokálne vlaky Regional a Inter-Regional. Cestovaním druhou triedou samozrejme na cestovnom výrazne ušetríte.

Cestovných lístkov je niekoľko typov a ich rezerváciu je možné vykonať priamo na stanici. Študenti do 26 môžu využiť zľavnenú lístok Eurodomino. Zľava je tiež poskytovaná skupinám od 10 osôb (20-30%), alebo pri vzdialenosti nad 150 km. Deti do 4 rokov môžu cestovať zadarmo, deti do 11 rokov a seniori nad 65 rokov za polovičné cestovné.