Nepoznám nikoho, kto by aspoň raz v živote nezatúžil navštíviť Londýn. Pokiaľ sa do tejto metropoly chystáte prvýkrát, určite nebudete chcieť minúť MUST SEE atrakcie, ako napríklad Buckingham Palace, bláznivé Camden Town alebo starý dobrý Big Ben. Najdôležitejšou vecou však zostáva doprava, ktorá sa môže zdať komplikovaná a aby sme boli úprimní, na rozdiel od MHD v Bratislave si tu budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka a my Vám dáme tipy, aby to bolelo čo najmenej!

Do Londýna sa dostanete najpohodlnejšie letecky. Dá sa, samozrejme, aj autobusom, ale predpokladáme, že túžite viac po dlhšom čase strávenom behaním po Londýne ako vyhliadkovou jazdou cez polovicu Európy ;). Ak teda máte možnosť, do Londýna sa určite vyberte lietadlom.

Z letiska Schwechat vo Viedni sa do Londýna dostanete niekoľkými leteckými spoločnosťami, ako napr. Austrian Airlines alebo British Airways. Ak ste sa ale rozhodli letieť s Ryanairom z Bratislavy, priletíte pravdepodobne buď na letisko Stansted, alebo Luton. Čo sa týka tejto spoločnosti, občas má svoje zlé dni, ale inak je to veľmi dobrá alternatíva k drahším letom z Viedne, je to hneď za humnami a vďaka tomu mnohokrát ušetríte nielen čas, ale aj peniaze. Okrem bezpečnostných opatrení na letisku sa na let dobre pripravte. Keďže ide o nízkonákladovú leteckú spoločnosť (low-cost), jedlo alebo pitie si budete musieť na palube kúpiť. Ryanair Vám ponúka mnoho spôsobov ako si spríjemniť let, a to napr. priority boarding, sedačky v predných radách (samozrejme za poplatok) alebo 2 kusy príručnej batožiny (zadarmo).

londyn letecky hVýhodné letecké spojenie priamo z Bratislavy zabezpečuje letecká spoločnosť Ryanair

Tip od backpackerov: Na letisko si so sebou zoberte len prázdnu fľašu od vody. Tá bez problémov prejde bezpečnostnou kontrolou a za touto kontrolou si ju napustíte vodou z vodovodu. Ušetríte tak € za predraženú vodu na letisku alebo v lietadle. ;-) Dávajte si však pozor, či je voda na toaletách letiska pitná!

Napriek tomu, že letisko Stansted leží pomerne ďaleko od mesta, nie je také komplikované dostať sa až do centra. Čo sa týka autobusov, existuje tu mnoho prepravcov, ktorí Vás dokážu za pomerne dobrú cenu dopraviť kam potrebujete. Ak však plánujete prílet/odlet v rušných hodinách dopravnej špičky, radšej využite vlak. Je normálne, že cesta do mesta z letiska trvá namiesto 1 hodiny aj 1,5 hodiny alebo aj 2, keď sa k hustej doprave pridajú aj nejaká dopravná nehoda alebo práce na ceste. Či už teda autobusom alebo vlakom, dostanete sa priamo až na Liverpool Street, ktorá je veľmi ľahko dostupná rozsiahlou sieťou metra.

londyn metro mhIkonické logo londýnskeho metra.

Dopravný systém je v Londýne naozaj rozsiahly a okrem svetoznámeho metra, ktoré Vás dopraví takmer všade, sa tu nachádzajú aj typické dvojposchodové autobusy, lode na Temži alebo vlaky označované DLR, vďaka ktorým sa dostanete napríklad aj k nultému poludníku v Greenwich. Pri návšteve Londýna sa Vám oplatí využívať Visitor Oyster Card, ktorú si viete objednať cez internet aj vopred a pôjdete do veľkomesta pripravení. Za vystavenie karty sa účtuje menší poplatok (asi £3) a dobiť si ju môžete ľubovoľnou sumou, najlepšie však podľa toho, ako dlho sa plánujete v Londýne zdržať. Tento “turistický” systém je v podstate veľmi výhodný, pretože s touto kartou môžete cestovať kamkoľvek v Londýne krížom-krážom ako Vám napadne (obmedzenie na zónu 1-2) za maximálnu čiastku £6,50/deň. To znamená, že ak cestujete londýnskou MHD aj 100krát za deň v prvej a druhej tarifnej zóne, platíte len do výšky maximálnej čiastky a ostatné jazdy sú v podstate zadarmo.

Ak Vás tlačí čas a chcete vidieť čo najviac pamiatok naraz, mali by ste naskočiť na jeden z niekoľkých “sightseeing” autobusov, ktoré po Londýne premávajú. Nezabudnite si však skontrolovať možnosť zabookovania vopred, často je to ekonomicky výhodnejšie a pohodlnejšie. Existuje mnoho trás a vďaka tomu si môžete vybrať tú najlepšiu podľa Vašich preferencii. Medzi najznámejšie spoločnosti patrí napríklad BIG BUS TOURS.

londyn doubledecker mhK Londýnu už roky neodmysliteľne patria červené dvojposchodové autobusy - doubledeckre.