toto-nie-je-gruzinsko-gruzinsko-swAutorka o svojej fotografii: "Toto nie je Gruzínsko. Nerada by som, ak by tento jeden záber z kaukazských hôr nabádal k vytvoreniu si komplexnej predstavy o tejto krajine. Uvedená fotografia – až prvoplánovo idylická - nie je Gruzínsko, je to iba jeho obraz. Gruzínske kopce (v tomto prípade Národný park Kazbegi), ako si ich pamätám ja, sú totižto o niečo viac cukríkovo-zelenšie, šťavnatejšie a tajomnejšie, sú ideálnou kulisou pre legendy a rozprávania vysokohorských pastierov.

Ak by ste mali chuť presvedčiť sa o tomto mieste na vlastné oči, obzvlášť podrobnú mapu nepotrebujete, keďže s určitosťou nezablúdite. Fotografia vznikla na jednej z mála odbočiek z hlavného ťahu zo severne ležiaceho mesta Stepantsminda do hlavného Tbilisi. Na ktorej – to sebecky zatajím. Ako skoro všade však takmer s určitosťou platí – čím domnele spustnutejšiu cestu si človek zvolí, objaví zdroj hneď niekoľkých „vlastných“ fotografií ako z trhacieho kalendára, nehovoriac o zbierke portrétov miestnych ľudí.

Toto nie je Gruzínsko. Gruzínsko, ako ho vnímam ja, je o niečo rozpačitejšie. Vie byť aj otravné, gýčové, ale zväčša priamočiare. Ale o tom niekedy nabudúce."

Autor fotografie: Soňa Wagnerová
Lokalita: Kazbegi, Dushet´is Raioni, Gruzínsko