Z výšky, keď prelietate nad ostrovom Sal (ktorý je mimochodom dosť podobný zmenšenej mape Afriky) máte dojem, že vidíte dosť nehostinné miesto – púšť. Hneď ako pristanete, prvé čo Vás zaujme budú Espargošské pyramídy – dva homoľovité kopce sopečného pôvodu, ktoré Vás presvedčia, že ste skutočne v Afrike.

Ostrov Sal je nádherný. Je nádherný pre toho, kto má rád originalitu a púšť. Pokiaľ budete prechádzať mestečkom Santa Maria, kde sa nachádza 99% všetkých hotelov, budete ohromení azúrovo modrou vodou a žiarivo bielymi piesčitými plážami bez konca. Ak sa chcete slniť, niet lepšieho miesta v Atlantiku.

Ak si spravíte menší výlet za mestečko východným smerom, budete milo prekvapení. Biele piesky náhle vystriedajú čierne, oblé lávové kamene. Pokojné azúrové vody vystrieda burácajúci Atlantik. Tu nájdete „hrob mušli“, kam sa len pozriete. Pobrežie je posiate miliónmi lastúr a mušlí (a nie malých!).

Piesčitá pláž, ostrov SalPiesčitá pláž so sopečnými horninami, ostrov Sal

Pokiaľ sa otočíte smerom na sever ostrova Sal, čierne lávové kamene náhle zmiznú a vystriedajú ich tabule rúžového pieskovca. Tabule 20 metrov dlhé, ktoré sú akoby vytesané do pobrežia. Ak pôjdete ešte trochu severnejšie, dorazíte do oblasti Serra Negra – pohorie sopečného pôvodu, kde sú medzi skalami skryté desiatky súkromných pláží, ktoré sú ako stvorené pre romantiku vo dvojici.

Okrem „hrobu mušlí“ je na ostrove Sal aj „korytnačí hrob“. Obrovské panciere karety obrovskej tu ležia i s kostrami umretých korytnačiek. Sal je však nielen cintorínom, ale i rodiskom korytnačiek. Každým rokom tu ochranári nájdu státisíce korytnačích vajec. Na konci leta je možné liahne korytnačiek navštíviť a každý večer tak pozorovať nevídané predstavenie – vypúšťanie drobných korytnačiek do mora.

Pokiaľ sa vydáte za Serra Negra trochu do vnútrozemia, narazíte na ďalší, pre nás vcelku neobvyklý úkaz – na pole čierneho lávového skla. Ak vstúpite do lávového poľa, teplota okolo Vás sa zdvihne na 50 stupňov Celzia. Pár kilometrov na sever, kúsok od hlavného mesta ostrova, je mestečko Perdra de Lurne. Je známe svojou baňou vo vnútri sopečného krátera. Na severe ostrova Sal je veľmi zaujímavá oblasť – kúsok od Ponta Norte, kde v poliach čierneho lávového popola trčia do výšky stĺpy bieleho pieskovca.

Sal je najnavštevovanejší a najznámejší ostrov Kapverd, s kvalitnými hotelmi a predovšetkým výbornými podmienkami pre surfing, kitting a rybárčenie. Je tu možnosť fakultatívnych výletov, alebo poznávať ostrov zapožičaným automobilom. Letovisko Santa Maria je pôvodne rybárska osada s pastelovými domčekmi a typicky africkou atmosférou v blízkosti početných hotelových rezortov a s nekončiacou 17km dlhou plážou s prekrásnym jemným pieskom.