berlinsky-mur-pch

Múr bol postavený 13. augusta 1961 veľmi náhle a Berlín rozdelil na východný (socialistický) a západný (demokratický) blok na dlhých 28 rokov. Pri pokuse o jej prekonanie zahynulo najmenej 238 ľudí krutou smrťou, pretože zranených Berlínčanov hliadky nechávali náročky hodiny trpieť. Múr dlhý 165 km mal zabraňovať útekom občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR) do bohatšieho a najmä slobodného západného Nemecka, Nemeckej spolkovej republiky (NSR).

Dnes Berlínsky múr už pripomínajú iba jeho zvyšky ako pamätníky a jeho časti sú roztrúsené ako silné symboly po celkom svete. Jeden kus je vraj aj v Rusku, mnohé v USA i menších krajinách a dokonca aj na Filipínach. Ak by ste si chceli svoj kúsok Berlínskeho múru odniesť aj vy, navštívte múzeum Checkpoint Charlie, kde si ho môžete kúpiť za asi 3 eurá.

Svet si dodnes pamätá vetu amerického prezidenta J. F. Kennedyho z roku 1963, ktorý na záver svojho prejavu pri múre povedal po nemecky: „Ich bin ein Berliner!“ („Som Berlínčan!“). Vzdávame hold všetkým obetiam aj tým, ktorých z noci do rána rozdelili od rodín, priateľov a lások. 

Autor fotografie: Peter Chrenka
Lokalita: Berlín, Nemecko