Utekajme už ide, Serengeti

Slon africký je najväčší suchozemský tvor a pri svojich 3 000 až 5 000 kg, váži rovnako ako štyri autá. Niektoré jedince dorastajú až do váhy 7 ton. Samci aj samice majú takú silu, že sú schopní vyvrátiť silný strom pri hľadaní potravy.  Zažiť slonov zblízka vo voľnej prírode je úžasná skúsenosť.

Typický sloní deň je zasvätený kŕmeniu. Slony sa mu venujú až 16 hodín! Príjem potravy slony vykonávajú v niekoľkých etapách. Začínajú počas skorých ranných hodín, pokračujú neskoro popoludní a taktiež počas noci. Sú výlučnými vegetariánmi a obľubujú najmä trávy, lístie a drobné kvietky. Slon spí v priemere 4 až 5 hodín denne, niekedy opretý o strom, stojaci alebo poležiačky. Medzi ďalšie denné aktivity slonov patrí hľadanie nových potravín, tiež presun k miestam s pitnou vodou a v neposlednom rade stretnutia s ostatnými slonmi, ktoré niekedy končia aj zápasením. Ak majú slony dostatok pitnej vody každý deň, pijú denne, ale ak to situácia vyžaduje, vydržia bez vody aj niekoľko dní. Slony milujú vodu a okrem pitia sa v nej aj radi kúpu. Aby zmyli zo seba prach a nečistoty, využívajú svoj chobot ako sprchu. Následne sa radi válajú v bahne, pretože silná vrstva na ich koži vytvára prirodzenú ochranu pred hmyzom a parazitmi.

Slony žijú v stádach o počte 2 až 24 členov, pričom stádo vedie najstaršia "žena", ktorá môže mať až okolo 60 - 70 rokov. Môžeme teda hovoriť o "matriarcháte". Stádo sa skladá z jednej alebo viacerých rodinných skupín. Populácia slonov v Serengeti činí cca 210 jedincov a väčšina slonov sa úspešne pári. Ak súčasný zákaz lovu slonov (kvôli slonovine) bude naďalej pretrvávať, mali by mať slony v Serengeti mať silnú a bezpečnú budúcnosť.

Autor: Roman Højsager Varinsky
Lokalita: Národný park SerengetiTanzánia