Gdansk patrí medzi najväčšie poľské mestá. Leží v Gdanskom zálive na pobreží Baltského mora, v ústí rieky Visly. Prechádza ňím tiež rieka Motlawa. Dovolenka v Gdansku ponúka turistom spoznať čaro tohto jedinečného historického mesta, ktoré vedie až k pobrežiu. Gdansk je prepojený s mestami Sopot a Gdyňa.

Najstarším priemyselným podnikom v meste je mlyn s 18 kolesami z konca 14. storočia, ktorý bol v prevádzke až do roku 1945. Jednou z najkrajších ulíc je Ulica Mariacka, ktorá vedie od Mariackej baziliky – najväčšiemu kostolu z tehál v Európe. Tvoria ju domy s pestrými fasádami a často tu sídlia stánky s remeselnými výrobkami a jantárom. V zreštaurovanej mestskej radnici z konca 14. storočia sa nachádza múzeum s 82 m vysokou vežou a panorámou historického centra mesta.

Medzi Zlatou a Zelenou bránou ležia historické ulice Dlhý trh, Dlhá ulica a Kráľovský trakt. Na Dlhom trhu sa nachádza Dvor Artusa, niekdajší dom najbohatších kupcov. Dnes sa využíva na významné politické, kultúrne a vedecké stretnutia. Pred ním stojí od roku 1663 Neptúnova fontána, jeden z ďalších symbolov mesta. Hneď vedľa Dvora Artusa je dom s „Panienka z okienka“, ktorá sa za zvukov hudby každý deň objavuje v jeho hornom okne. Tento dom má pre turistov podobný význam ako Pražský orloj. Najmladšia pamiatka mesta sa nachádza na námestí Solidarity. Je ňou pamätník s troma obrovskými k sebe privarenými krížami z lodnej ocele a je venovaný pracovníkom lodenice, ktorých v roku 1970 počas veľkého štrajku zastrelila polícia.

V Gdansku sa každoročne koná jedno z najväčších podujatí pod holým nebom v Európe - Jarmok svätého Dominika. Trvá niekoľko týždňov a svoje výrobky tu ponúka okolo 1500 remeselníkov. V čase jarmoku mesto žije aj rozličnými kultúrnymi podujatiami. Pobrežná časť mesta ponúka krásne piesočnaté pláže s dunami, spevom čajok a vôňou mora. Atmosféru historických ulíc Gdansku si počas dovolenky v Gdansku zamilujú všetci milovníci architektonických pamiatok.

Vedeli ste, že dominantou mesta bola v minulosti drevená zdvíhacia brána Zuraw, postavená v roku 1444. Využívala sa ako brána a súčasne aj ako žeriav na transport nákladov a usádzanie lodných stožiarov v prístave. Tunajší prístav po stáročia plnil významnú úlohu pri výmene tovarov medzi krajinami strednej, východnej a južnej Európy.