most-snp-pch

Jedná sa o jednolyplónový, zavesený most s typickou oválnou "korunkou", ktorú domáci i návštevníci Bratislavy radi nazývajú ufo. Most, spájajúci cenutrum a mestskú časť Petržalka cez rieku Dunaj. Okrem ufa je stavba unikátna tým, že nemá ani jeden pilier v rieke, ktorú premosťuje, vďaka čomu je hodnotený ako najväčší most v Bratislave. V roku 2001 bol tejto stavbe udelený titul Stavba storočia na Slovensku v kategórii mostných stavieb.

Most bol postavený v rokoch 1967 až 1972. Hlavnými inžiniermi a architektmi stavby boli Arpád Tesár, Jozef Zvara, Ivan Slameň, Ladislav Kušnír a Jozef Lacko. Prevádzka bola zahájená dňa 26. augusta 1972. Do roku 1993 niesol meno Most SNP, následne bol premenovaný na Nový most. Toto meno platilo až do 28. augusta 2012, kedy bol opätovne premenovaný na Most SNP (Most Slovenského národného povstania).

Turistickou atrakciou je reštaurácia umiestnená v hlavici pylónu, ktorá bola kedysi nazývaná Bystrica, dnes už medzinárodne UFO. Je spojená aj s vyhliadkovou plošinou, odkiaľ máte Bratislavu ako na dlani.

Dodnes ostáva pálčivou témou zásah stavby do bratislavského Podhradia. Kvôli výstavbe mosta bola zbúraná významná historická časť mesta a aj židovská synagóga. Aktuálne sa diskutujú možnosti ako mesto od dopravného náporu odbremeniť a jedným z návrhov je vybudovanie podzemnej cesty.

Lokalita: Bratislava, Slovenská republika
Autor: Peter Chrenka, CK Authentic Slovakia