Kolíska hokeja, Kanada

Ľadový hokej sa zrodil v Kanade, konktétne v metropole Montreal, kde sa dňa 3. marca 1875 odohral prvý organizovaný hokejový zápas na Victoria Skating Ring. Klubová história sa datuje od roku 1877, kedy bol založený prvý hokejový tím. Jednalo sa o študentský tím McGillovej univerzity. O štyri roky neskôr bol založený klub Montreal Victorias. Hra na ľadovej ploche sa začínala tešiť obľube a bolo potrebné jej stanoviť jednoznačné pravidlá, ich prvá podoba bola sformulovaná študentami McGillovej univerzity v roku 1878.

Popularita hokeja rástla veľmi rýchlo a o päť rokov sa v Montrealne odohrali prvé Majstrovstvá sveta v rámci Zimného karnevalu. Ako sa dalo čakať, víťazmi sa stali samotní tvorcovia hry a nadšení študenti McGillovej univerzity. V roku 1886 založili prvú hokejovú ligu, Amateur Hockey Association of Canada (AHAC) práve tímy, ktoré sa zučastnili Zimného karnevalu. Hokej sa čoskoro rozšíril aj v Európe, prvý zápas sa tu odohral už v roku 1885 a opäť na univerzitnej pôde. Svoje sily si zmerali odvekí rivali univerzity Oxford a Cambridge. Zo zápasu vyšli víťazne hráči tímu Oxford Dark Blues, ktorí zdolali súpera 6:0.

Najznámejšou hokejovou ligou je NHL - National Hockey League, ktorá združuje tímy z Kanady a USA. NHL bola založená v roku 1917 v Montreale, kedy ju tvorili iba štyri kluby. Dnes má liga 30 klubov, 23 amerických a 7 kanadských. Víťaz NHL získava Stanley Cup - najprestížnejšiu hokejovú trofej na svete.

Autor: Miroslava Krasňanová
Lokalita: Vancouver, Kanada